„New Glenn“ – tai 98 metrų aukščio raketa, maždaug 30 aukštų pastato aukščio, skirta gabenti iki 45 tonų krovinius į žemąją Žemės orbitą. Tikimasi, kad ji konkuruos su „SpaceX“ raketa „Falcon Heavy“, kuri gali gabenti apie 64 tonų krovinį.
Raketą sudaro dvi pakopos. Pirmoji pakopa, kaip ir „Falcon Heavy“, skirta nusileisti ant jūros platformos – ir „Blue Origin“ tvirtina, kad ją bus galima pakartotinai panaudoti dar 25 misijose. Raketos viršuje yra vienkartinė viršutinė pakopa, kurioje galima laikyti misijų krovinius.
Federalinė aviacijos administracija leido „New Glenn“ paleisti iš Kanaveralo kyšulio kosminių pajėgų stoties Floridoje sausio 10 d. 1 val. vietos laiku (8 val. Lietuvos laiku).
Federalinė aviacijos administracija jau buvo patvirtinusi paleidimo langą sausio 6 d., tačiau sausio 10 d. langą pirmą kartą patvirtino ir „Blue Origin“. „Tai mūsų pirmasis skrydis, kuriam kruopščiai ruošėmės, – pareiškime sakė „Blue Origin“ atstovas Jarretas Jonesas.
„Blue Origin“, 2016 m. paskelbusi apie raketos „New Glenn“ kūrimą, iš pradžių siekė ją paleisti 2020 m., tačiau dėl vėlavimų ir nesėkmių pirmasis paleidimas buvo atidėtas.
Pagrindinis bandomojo skrydžio, vadinamo „NG-1“, tikslas – raketai pasiekti orbitą, tačiau antroji pakopa taip pat iškels „Blue Origin“ erdvėlaivio „Blue Ring Pathfinder“ – ryšių prietaisų, maitinimo sistemų ir skrydžio kompiuterio, skirto erdvėlaiviui „Blue Ring“ – rinkinį, kuris padės nukreipti ir manevruoti orbitoje būsimus naudinguosius krovinius.
„Blue Origin“ siekia atkartoti sėkmingą „SpaceX“ greito bandymų ir kūrimo grafiką, pagal kurį kosminiai aparatai paleidžiami kuo dažniau, net jei kai kurie bandymai baigiasi sprogimais. „Kad ir kas nutiktų, mes mokysimės, tobulinsime ir pritaikysime tas žinias kitam paleidimui“, – sakė J. Jonesas.
Galiausiai „Blue Origin“ tikisi, kad „New Glenn“ paleis palydovus, kurie bus „Amazon“ projekto „Kuiper“ – planuojamo palydovinio interneto žvaigždyno, panašaus į „SpaceX“ „Starlink“ – dalis, taip pat pristatys „Blue Origin“ kuriamos kosminės stoties dalis.
Anksčiau „Blue Origin“ daugiausia dėmesio skyrė kosminiam turizmui, tam pasitelkiant raket1 „New Shepard“, kuri 2021 m. iškėlė jos įkūrėją Jeffą Bezosą ir dar tris keleivius į 107 km aukštį. Nuo to laiko ji į panašų aukštį iškėlė dar aštuonias įgulas, o paskutinį kartą – 2024 m. lapkritį.
Parengta pagal „New Scientist“.