Į Žemę rėžėsi asteroidas – ir tai nutiko vos po kelių valandų nuo tada, kai jis buvo aptiktas Tai buvo trečiasis toks netikėtas smūgis šiemet

2024 m. lapkričio 15 d. 14:02
Lrytas.lt
Praėjusį mėnesį asteroidas į Žemės atmosferą įsirėžė praėjus vos kelioms valandoms po to, kai buvo aptiktas – artėdamas prie mūsų planetos jis kažkokiu būdu sugebėjo apeiti stebėjimo sistemas. Tačiau, kita vertus, šis objektas buvo vos 1 metro skersmens ir kėlė labai nedidelę grėsmę bet kam, kas buvo Žemės paviršiuje.
Daugiau nuotraukų (1)
Šis asteroidas, pažymėtas 2024 UQ, pirmą kartą buvo aptiktas spalio 22 d. Havajuose atliekant Asteroidų žemės poveikio paskutinio perspėjimo sistemos (ATLAS) tyrimą – keturių teleskopų tinklą, kuris skenuoja dangų ieškodamas judančių objektų, galinčių būti kosminėmis uolienomis, besirengiančiomis susidurti su Žeme. Po dviejų valandų asteroidas sudegė virš Ramiojo vandenyno netoli Kalifornijos.
Mažas laiko tarpas tarp aptikimo ir susidūrimo reiškia, kad susidūrimų stebėjimo sistemos, kurias valdo Europos kosmoso agentūros Netoli Žemės esančių objektų koordinavimo centras, negavo sekimo duomenų apie atskriejantį asteroidą iki pat jo susidūrimo su Žeme, rašoma 2024 m. lapkričio centro naujienlaiškyje.
„ATLAS tyrimo metu gauti vaizdai, kuriuose aptiktas nedidelis objektas, esantis labai tikėtiname susidūrimo kelyje. Tačiau dėl objekto buvimo vietos netoli dviejų gretimų laukų krašto kandidatas buvo atpažintas kaip judantis objektas tik po kelių valandų, – rašoma ESA naujienlaiškyje. – Kai astrometrija pasiekė smūgio stebėjimo sistemas, smūgis jau buvo įvykęs“.
ESA NEO koordinavimo centras (NEOCC) teigia, kad žybsnius aptiko Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos meteorologiniai palydovai GOES ir „Catalina Sky Survey“ – NASA projektas, kurio metu naudojant daugybę teleskopų mūsų dangaus kaimynystėje ieškoma asteroidų ir kometų. Šių žybsnių pakako, kad būtų patvirtintas asteroido 2024 UQ susidūrimas ir jo trajektorija.
ESA duomenimis, asteroidas buvo trečiasis šiais metais aptiktas neišvengiamas smogęs objektas. Kalbant apie kitus du asteroidus, kurie buvo aptikti prieš kelias valandas iki susidūrimo su Žeme 2024 m., pirmasis žinomas kaip 2024 BX1. Jo plotis siekė apie irgi metrą, o sausio mėnesį jis nepavojingai sudegė virš Berlyno (Vokietija). Antrasis, 2024 RW1, rugsėjo 4 d. sprogo virš Filipinų.
Planetų gynybos iniciatyvos, kuriomis siekiama katalogizuoti daugybę kosminių uolienų, esančių mūsų planetos pašonėje, tapo vienu iš svarbiausių viso pasaulio kosmoso agentūrų prioritetų. Be ATLAS tyrimo, „Catalina Sky Survey“, ESA NEOCC ir kitų panašių projektų, NASA kuria naują infraraudonųjų spindulių teleskopą, vadinamą „NEO Surveyor“, skirtą potencialiai grėsmingiems netoli Žemės esantiems objektams ieškoti.
Tačiau tai nėra vien tik aptikimas ir sekimas. Kosmoso agentūros bando metodus, kaip nukreipti atskriejančius asteroidus, jei kada nors prireiktų. 2022 m. „NASA DART“ misijos metu zondas rėžėsi į dvigubą asteroidų sistemą, bandydamas pakeisti jos trajektoriją – ir šis bandymas buvo sėkmingas. Kinija taip pat rengia savo misiją, kurios tikslas – iki 2030 m. nukreipti asteroidą, rašo Space.com

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.