Tėvas su dukra iššifravo „ateivių signalą“ iš Marso, kuris ištisus metus glumino pasaulį

2024 m. lapkričio 4 d. 09:50
Lrytas.lt
Po metus trukusių bandymų tėvo ir dukters komanda iššifravo tariamą „ateivių“ žinutę. Dabar pilietinio mokslo atstovai bando išsiaiškinti, ką iššifruota žinutė iš tiesų reiškia Žemei.
Daugiau nuotraukų (1)
Pasak Europos kosmoso agentūros (EKA), Kenas ir Keli Chaffin iš JAV pirmieji įveikė kodą, kuris buvo išsiųstas iš EKA palydovo „ExoMars Trace Gas Orbiter“, vykdant pilietinio mokslo projektą 2023 m. gegužę. Trys radijo observatorijos Žemėje išgirdo pranešimą, o duomenys buvo paskelbti visuomenei. Pirmasis iššūkis buvo išgauti signalą iš neapdorotų duomenų, o antrasis – jį iššifruoti.
Pranešimas yra mokslo ir meno projekto „A Sign in Space“ (liet. „Ženklas kosmose“), kuriame nagrinėjama, kaip žmonija galėtų reaguoti gavusi tikrą ateivių pranešimą, dalis. Interneto bendruomenei prireikė tik 10 dienų išgauti žinutę iš neapdorotų duomenų – tačiau ją iššifruoti buvo sunkiau: tai pavyko padaryti tik 2024 m. birželio 7 d., kai Chaffinai parašė žinutę projekto įkūrėjai ir meno vadovei Danielai de Paulis, ir pateikė sprendimą. EKA apie jų sėkmę viešai paskelbė spalio 22 d.
Paaiškėjo, kad žinutė buvo paveikslėlis, vaizduojantis penkių aminorūgščių – baltymų sudedamųjų dalių – struktūrą. Pasak „A Sign in Space“, tai buvo „imituojamų nežemiškų būtybių“ grupės, kurią sudarė D. de Paulis, taip pat kompiuterių mokslininkas, poetas, radijo inžinierius, fizikas ir kosmoso teisininkas bei keli astronomai ir astrobiologai, sumanymas.
Projektą papildomai rėmė SETI institutas – ne pelno siekianti organizacija, užsiimanti nežemiškos gyvybės paieškomis, ir Žaliojo kranto observatorija Vakarų Virdžinijoje. Pranešimui iššifruoti prireikė daugybės valandų kompiuterinio modeliavimo. Chaffinams pavyko įveikti kodą, kai jie išsiaiškino, kad žinutėje yra tam tikrų biologinių požymių, pranešė ESA.
Tačiau ką ateiviai norėtų perduoti siųsdami penkių aminorūgščių nuotrauką? Šią paslaptį dar reikia įminti. Dabar pilietinio mokslo atstovai renkasi „Discord“ serveryje, kur diskutuoja ir stengiasi įminti žinutės prasmę, rašo „Live Science“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.