Bauginantis kosmosas: štai vieni šiurpiausių objektų Visatoje

2024 m. lapkričio 3 d. 16:47
Lrytas.lt
Kosmosas gali būti tiek pat bauginantis, kiek ir gražus. Štai keletas bauginančių vaizdų iš visos Visatos – nuo ūkų – žvaigždžių šviesos apšviestų ir žvaigždžių spinduliuotės suformuotų dujų bei dulkių sričių – iki tolimų galaktikų, kviečiančių mus į tuštumą su monstriškomis juodosiomis skylėmis.
Daugiau nuotraukų (11)
1. Vaiduokliški kūrinijos stulpai
Šiame šiurpiame Jameso Webbo kosminio teleskopo ( James Webb Space Telescope,JWST ) vaizde tarsi vaiduokliai sklando danguje dulkių debesys, sudarantys kultinius „Kūrinijos stulpus“. Šie kūrinijos stulpai yra ryškus Erelio ūko, esančio už maždaug 6500 šviesmečių nuo Žemės, elementas.
Šie dulkių „smaigaliai“ yra žvaigždžių formavimosi vieta – netoli Kūrinijos stulpų galų galima pastebėti mėlyna šviesa švytinčias kai kurias jauniausias srities žvaigždes. Vaiduoklišką atspalvį šioje nuotraukoje suteikia JWST vidutinio infraraudonojo spektro prietaiso ir artimojo infraraudonojo spektro kameros, kurios atskleidžia paprastai žmogaus akiai nematomus šviesos bangų ilgius, panaudojimas.
2. Raganos galvos ūkas
Raganos galvos ūkas, oficialiai žinomas kaip IC 2118, yra Oriono žvaigždyne, maždaug už 900 šviesmečių nuo Žemės. Apšviestas milžiniškos mėlynosios Rigel žvaigždės, ši mėlynas ūkas atrodo tarsi kosminius užkeikimus atliekančios raganos siluetas.
3. Kaukolės ir sukryžiuotų kaulų ūkas
Nepaisant to, kad NGC 2467, geriau žinomas kaip Kaukolės ir sukryžiuotų kaulų ūkas, atrodo sunykęs, jame sparčiai formuojasi jaunos žvaigždės. Du dideli žvaigždžių spiečiai žvelgia iš kaukolės „akiduobių“, suteikdami ūkui bauginančią išvaizdą. Išlaikydamas piratišką temą, Kaukolės ūkas yra Laivagalio žvaigždyne, pietiniame dangaus pusrutulyje.
4. Dievo akis
Tarsi nemirksinti Dievo akis (arba Saurono akis, priklausomai nuo jūsų literatūrinio skonio), Sraigės ūkas yra baugiai atrodantis objektas, kuris jau 200 metų žavi astronomus. Už 700 šviesmečių Vandenio žvaigždyne esantis ūkas yra negyvos žvaigždės, skleidžiančios infraraudonųjų spindulių šviesą į dulkių kamuolį, padarinys.
5. Vaiduokliškoji galaktika
Galaktika M74, dar vadinama Vaiduokliškaja galaktika, atrodo kaip nežemiška tuštuma. Iš tikrųjų tai spiralinė galaktika, labai panaši į mūsų Paukščių Taką, ir kaip tik yra Žemės matomumo zonoje, todėl yra populiarus astronomų stebėjimo objektas.
6. Mažojo vaiduoklio ūkas
Mažojo vaiduoklio ūkas (NGC 6369) yra žvaigždžių mirties paminklas. Ūke švyti mirštančios baltosios nykštukės, kažkada buvusios galinga žvaigžde, „dvasia“: šio ūko centre esanti ugnis pamažu gęsta ir vieną dieną visiškai išnyks.
7. Dievo ranka
Grėsmingas Dievo rankos ūkas (PSR B1509–58) yra langas į žvaigždžių pomirtinį gyvenimą. Po smarkaus supernovos sprogimo žvaigždė, esanti šio ūko centre, suiro į pulsarą – tankų, itin greitai besisukantį žvaigždės „lavoną“, kuris nuolatos į aplinkines dujas ir dulkes pučia dalelių vėją.
8. Tarantulo ūkas
Šiurpus ir verpetais besidriekiantis Tarantulo ūkas (30 Doradus) yra ryškiausia ir didžiausia žvaigždžių formavimosi sritis galaktikų grupėje, esančioje arčiausiai Paukščių Tako. Jei manote, kad jo pravardė netinka, pažvelkite šiek tiek giliau. Motinos tarantulės vadoje gali būti tūkstančiai kiaušinių – šimtai tūkstančių jaunų žvaigždžių.
9. Juodosios Našlės ūkas
Juodosios Našlės ūkas skrajoja erdvėje, ir pasižymi bauginančia simetrija. Dvigubą šmėklos išvaizdą lemia jos centre esanti žvaigždžių grupė, vienu metu sukelianti intensyvius spinduliuotės srautus priešingomis kryptimis.
10. Kosminė rakto skylutė (NGC 1999)
Kosminė rakto skylutė (NGC 1999) yra bene šiurpiausias iš visų ūkų. Jo centre yra jauna žvaigždė, apsupta nepaaiškinama tuštuma. Kaip atsirado didžiulis plyšys erdvėje ir kas gali slypėti už jo, išlieka paslaptis.
Parengta pagal „Live Science“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.