Mini mėnulį – asteroidą, pavadintą 2024 PT5 – rugpjūčio 7 d. pastebėjo Asteroidų susidūrimo su Žeme paskutinio perspėjimo sistema (ATLAS). Prieš pasišalindamas iš Žemės gravitacijos lauko, kosminis akmuo nuo rugsėjo 29 d. iki lapkričio 25 d. vieną kartą apskries aplink mūsų planetą.
Tačiau, nepaisant šio 57 dienas truksiančio artimo praskriejimo pro mūsų planetą, naująjį „mėnulį“ bus sunku pastebėti – nes jis yra vos 10 metrų skersmens.
Aplink mūsų planetą kartais atsiranda papildomų mėnulių. Pavyzdžiui, panašus įvykis nutiko 1981 ir 2022 m., kai objektas 2022 NX 1 tapo trumpalaikiu mūsų planetos palydovu – o paskui nukeliavo tolyn. Tyrėjai savo išvadas rugsėjo mėnesį paskelbė moksliniame žurnale „Research Notes of the AAS“.
„Žemė gali reguliariai pagauti asteroidus iš netoli Žemės esančių objektų (NEO) populiacijos ir pritraukti juos į orbitą, paversdama juos mini mėnuliais, – straipsnyje rašo tyrėjai. – Neseniai atrastas Apolono klasės NEO 2024 PT5 juda keliu, panašiu į 2022 NX1, ir netrukus gali tapti mini mėnuliu.“
NASA bet kokį kosminį objektą, kuris priartėja prie Žemės per maždaug 190 mln. km, laiko „arti Žemės esančiu objektu“ – o bet kokį didelį objektą, esantį per maždaug 7,5 mln. km nuo mūsų planetos, klasifikuoja kaip „potencialiai pavojingą“. NASA stebi maždaug 28 000 asteroidų buvimo vietas ir orbitas naudodama ATLAS – keturių teleskopų masyvą, kuris kas 24 valandas skenuoja visą naktinį dangų.
NASA apskaičiavo visų šių netoli Žemės skriejančių objektų trajektorijas iki šio šimtmečio pabaigos. Žemei bent jau artimiausius 100 metų gresia tik nedidelė apokaliptinio susidūrimo su asteroidu rizika.
Remiantis naujuoju tyrimu, 2024 PT5 greičiausiai kilo iš Ardžunos asteroidų juostos – įvairialypės kosminių uolienų, skriejančių aplink Saulę netoli mūsų planetos, sankaupos. Dėl to, kad asteroido orbita labai sutampa su mūsų orbita, skaičiavimai rodo, kad jis vėl skries aplink Žemę 2025 m. sausį, o vėliau – 2055 m.
Mini mėnuliai nėra vien tik egzotinė įdomybė asteroidų stebėtojams. Tyrimai rodo, kad uolienose yra vertingų mineralų ir vandens, kurie gali būti naudojami raketų kurui, todėl jie yra idealūs „laipteliai“ bendrovėms, besiruošiančioms kasinėti asteroidus, rašo „Live Science“.