Milžiniškais „spraitais“ (angl. sprites) vadinamos elektros iškrovos yra panašios į vadinamuosius raudonuosius „spraitus“, tačiau jos dar intensyvesnės ir kyla į atmosferą aukštyn, o ne leidžiasi žemyn link žemės.
Įspūdingi kadrai buvo užfiksuoti ankstyvą sekmadienio, rugpjūčio 4 d., rytą, Puerto Rike griaudžiant perkūnijai, ir jais pasidalijo Karibų astronomijos draugija.
Peržiūrėdami užfiksuotus meteorų vaizdus, organizacijos astronomai suprato, kad jų kameros užfiksavo mažiausiai tris milžiniškus „spraitus“ ir dar keletą raudonų „spraitų“.
„Gautos nuotraukos leidžia manyti, kad šios iš salos matytos iškrovos turėjo būti ilgesnės trukmės nei įprastai. Tikriausiai net kai kurie žmonės galėjo jas pamatyti“, – sakoma astronomų draugijos „Facebook“ pranešime.
Po to, kai jie pasidalijo šia žinia su savo sekėjais socialiniame tinkle „Facebook“, keletas žmonių sureagavo ir patvirtino, kad jiems pavyko pamatyti reginį plika akimi.
Milžiniški „spraitai“ yra rečiausia žaibo forma, pasitaikanti vos 1000 kartų per metus. Jie yra maždaug 10–50 kartų intensyvesni už įprastus žaibus ir trunka mažiau nei sekundę. Jie paprastai būna susiję su perkūnijomis ir „trenkia“ aukštai virš debesų.
Dėl reakcijos su azotu mezosferoje, esančioje maždaug 50–85 km virš Žemės paviršiaus, jų skleidžiama šviesa atrodo raudona.
Stebėtina, kad pirmą kartą fotoaparatu „spaitai“ buvo užfiksuoti tik 1989 m., o tai patvirtino kai kurių žmonių, kurie anksčiau perkūnijos metu matė keistus raudonus šviesos blyksnius, pranešimus – daugelis iš jų tikriausiai manė, kad jų akys juos apgauna.
Kaip anksčiau aiškino NASA, milžiniškų „spraitų“ priežastis dar nėra aiški, nors greičiausiai ji bus susijusi su disbalansu tarp skirtingų Žemės atmosferos dalių, kaip ir „tradicinių“ žaibų formos, rašo „IFLScience“.