Netikėtas radinys Marse suteikia vilčių aptikti nežemišką gyvybę

2024 m. rugpjūčio 13 d. 10:37
Lrytas.lt
Mokslininkai Marse aptiko skysto vandens telkinį, skelbia BBC.
Daugiau nuotraukų (2)
Tai nustatyta atlikus naują NASA marsaeigio „Mars Insight Lander“, kuris 2018 m. nusileido planetoje, duomenų analizę.
Marsaeigyje buvo seismometras, kuris ketverius metus fiksavo vibracijas – Marso drebėjimus – iš Raudonosios planetos gelmių.
Išanalizavus šiuos drebėjimus – ir tai, kaip tiksliai juda planeta, – buvo nustatyti skysto vandens „seisminiai signalai“.
Nors Marso ašigaliuose yra užšalusio vandens, o atmosferoje yra vandens garų, tai pirmas kartas, kai planetoje aptikta skysto vandens.
Mokslinė „Insight“ misija baigėsi 2022 m. gruodį, po to, kai nusileidimo aparatas ketverius metus ramiai stovėjo klausydamasis „Marso pulso“.
Per tą laiką zondas užfiksavo daugiau kaip 1319 Marso drebėjimų.
Matuodami, kaip greitai sklinda seisminės bangos, mokslininkai išsiaiškino, per kokią medžiagą jos veikiausiai sklinda.
„Tai tie patys metodai, kuriuos naudojame ieškodami vandens Žemėje arba ieškodami naftos ir dujų“, – aiškino tyrime dalyvavęs Kalifornijos universiteto Berklyje (JAV) profesorius Michaelas Manga.
Analizė atskleidė, kad maždaug 10–20 km gylyje Marso plutoje yra vandens telkiniai.
M. Manga pridūrė, kad vanduo yra „svarbiausia molekulė, lemianti planetos evoliuciją“. Pasak jo, šis atradimas atsako į svarbų klausimą „kur dingo visas Marso vanduo?“.
Marso paviršiaus tyrimai rodo, kad senovėje planetoje būta upių ir ežerų. Tačiau jau tris milijardus metų jis yra dykuma.
Kai Marsas neteko atmosferos, dalis vandens iškeliavo į kosmosą. Tačiau, pasak M. Mango, Žemėje „didžioji dalis vandens yra po žeme, todėl nėra priežasčių, kodėl taip negalėtų būti ir Marse“.
NASA tyrimų zondas „Insight“ galėjo fiksuoti duomenis tik tiesiogiai iš po juo esančios plutos, tačiau mokslininkai mano, kad panašių telkinių bus visoje planetoje.
Tačiau jie pabrėžia, kad šio Marso požeminio vandens buvimo vieta nėra gera žinia milijardieriams, turintiems Marso kolonizavimo planų ir galbūt norintiems juo pasinaudoti.
„Jis susikaupęs 10–20 km gylyje plutoje. Marse išgręžti 10 km gylio skylę – net ir [Elonui] Muskui – būtų sudėtinga“, – aiškino M. Manga.
Šis atradimas taip pat gali nurodyti dar vieną taikinį, į kurį bus nukreiptos tebevykstančios gyvybės Marse įrodymų paieškos.
„Be skysto vandens nėra gyvybės, – sakė M. Manga. – Taigi, jei Marse yra gyvenamųjų aplinkų, jos dabar gali būti giliai po žeme.“
Parengta pagal BBC.
kosmoso tyrimaiMarsasmarsaeigis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.