Pamatykite ir jūs: netrukus Stounhendže įvyks ne vienas jaudinantis reginys

2024 m. birželio 20 d. 15:46
Lrytas.lt
Manoma, kad Saulės padėtis galėjo nulemti Stounhendžo dizainą, tačiau dabar teigiama, kad prie akmenų išdėstymo galėjo prisidėti ir Mėnulio padėtis, rašo „IFLScience“.
Daugiau nuotraukų (1)
Įspūdingo priešistorinio paminklo, kuris jau maždaug 4500 metų stūkso Solsberio lygumoje pietvakarių Anglijoje, centrinė akmenų rato ašis buvo ir tebėra orientuota pagal saulėtekį vasaros saulėgrįžą ir saulėlydį žiemos saulėgrįžą, o akmenys įrėmina kylančią ir besileidžiančią saulę, kai dienos būna ilgiausios ir trumpiausios.
Tačiau tai gali būti ne vienintelė Stounhendžo ypatybė – mokslininkai ateinančius kelis mėnesius praleis aiškindamiesi, ar Stounhendžas taip pat atitinka Mėnulio ašį?
Objektai danguje nestovi vietoje. Dėl planetos polinkio jos orbitos atžvilgiu Saulės padėtis ir vieta, kur ji kyla ir leidžiasi, metų bėgyje kinta. Stounhendžas išsidėstęs taip, kad vasaros saulėgrįžos metu saulėtekio šviesa ir paskutiniai saulėlydžio spinduliai žiemos saulėgrįžos metu eina per centrą.
Tačiau už didesnio akmenų rato yra mažesnių vadinamųjų „mėlynųjų“ akmenų, kurie aplink ratą sudaro stačiakampį. Atrodo, kad jie susiję ne su Saule, o su Mėnuliu.
Mėnulio pakilimo ir nusleidimo padėtis keičiasi dėl Mėnulio orbitos polinkio Žemės atžvilgiu. Mėnulio patekėjimo ir nusileidimo taškai juda iš šiaurės į pietus ir atvirkščiai. Šiauriausi ir piečiausi taškai taip pat keičiasi.
„Mėnulio sustojimas“ (angl. lunar standstill) nutinka tada, kai šiauriausias ir piečiausias Mėnulio patekėjimo ir nusileidimo taškai yra toliausiai vienas nuo kito, tačiau tai nėra kasmetinis dalykas – Mėnulio ciklas trunka 18,6 metų.
Per patį ciklo įkarštį Mėnulio deklinacija per vieną mėnesį pasikeičia nuo 28,725 laipsnių šiaurės platumos iki 28,725 laipsnių pietų platumos. Šis laikotarpis vadinamas didžiuoju „Mėnulio sustojimu“, o artėjantis „Mėnulio sustojimas“ turėtų tęstis iki 2025 m. sausio. Taigi, per ateinančius mėnesius mokslininkai kelis kartus lankysis Stounhendže, kad išsiaiškintų galimą paminklo ir mūsų gamtinio palydovo atitikimą.
Mokslininkams toliau tyrinėjant šiuos žavius reiškinius, Stounhendžas kviečia žmones pamatyti šias įdomybes. Tradiciškai lankytojai į ratą bus įleidžiami saulėgrįžos metu, o Mėnulio patekėjimą per „Mėnulio sustojimo“ bus galima stebėti internetu tiesioginės transliacijos metu, rašo „IFLScience“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.