Virš Lietuvos vėl buvo pastebėtas nežemiškas vaizdas

2024 m. gegužės 29 d. 14:48
Trečiadienio naktį, 2 val. 41 min. virš Lietuvos buvo pastebėtas neįprastas vaizdas – balta spirališka dėmė, švytinti rytų kryptyje. Su portalu lrytas.lt savo Utenoje užfiksuotu vaizdais pasidalino Renata Krivickaitė Jupatovienė.
Daugiau nuotraukų (3)
„Mano darbas toks, kad susimaišo diena su naktimi“, – juokaudama portalui sakė moteris, komentuodama vaizdo užfiksavimo aplinkybes. Ji taip pat papasakojo, kad naktimis kartais palieka balkone įjungtą filmuojantį telefoną.
Paklausta, kokį įspūdį paliko pamatytas vaizdas, uteniškė nurodė, kad labai nenustebo, bet buvo smalsu, kas tai yra, ir tikėjosi sužinoti atsakymą „Facebook“ grupėje „Orai ir klimatas Lietuvoje“.
Labai panašų vaizdą galima buvo pamatyti Lietuvoje ir anksčiau šį mėnesį – ir kaip jau tada rašė lrytas.lt, tai buvo iš JAV paleista kompanijos „SpaceX“ raketa „Falcon 9“.
Kaip tąkart portalui nurodė Vilniaus universiteto astrofizikas dr. Vidas Dobrovolskas, tokį vaizdą sukuria kosmose skriejanti raketa, kuri būdama aukštai virš Žemės, jau yra apšviečiama Saulės spindulių – nors taške, iš kur ji matoma Žemėje, dar vis yra naktis.
Mokslininko teigimu, būtent tokį vaizdą sukuria iš raketos į kosmosą išpilami antrosios raketos pakopos kuro likučiai.
„Dėl taršos pergyventi nereikia, tas kuras Žemės paviršiaus visiškai nepasiekia, jį iki sudedamųjų dalių, atomų, gana greitai suskaido ultravioletiniai Saulės spinduliai. Žemės atmosferos jis nė nepasiekia“, – portalui lrytas.lt sakė VU mokslininkas, atkreipdamas dėmesį, kad tokie vaizdai, kaip užfiksuoti nuotraukose, iš tiesų yra daugmaž 300 kilometrų aukštyje virš Žemės paviršiaus.
Astrofiziko teigimu, tokie raketų skrydžiai nėra labai reti, bet kad jie būtų matomi Lietuvoje, reikia, jog sutaptų keli svarbūs parametrai: raketos trajektorija ir laikas.
„Šiuo atveju sutapo du dalykai: viena vertus, skrydžio trajektorija nusidriekė virš vidutinių platumų, kur mes ir esame, o kitas dalykas – perteklinio kuro išpylimas nutiko tuo metu, kai jau buvo netoli rytas, Saulė jau buvo palyginus žemai po horizontu, ir nors tuo metu Žemės paviršiuje buvo naktis, tačiau kelių šimtų kilometrų aukštyje Saulės spinduliai jau pasiekė ir gražiai nušvietė debesį. Tad mes tokį dalyką matome retai tiesiog dėl to, kad ne visada šie du dalykai sutampa“, – aiškino dr. V. Dobrovolskas.
Kaip rašoma meteorologo Gyčio Valatkos administruojamame „Facebook“ puslapyje „Orai ir klimatas Lietuvoje“, šįkart virš Lietuvos buvo matyti iš JAV Kalifornijos valstijos Vandenbergo raketų paleidimo bazės (beveik 10000 km nuo Lietuvos) gegužės 29 d. 1 val. 20 min. Lietuvos laiku paleista raketa. „Mūsų šalį praskriejo už kiek daugiau nei valandos. Į 393 km aukštį pamažu bus iškeltas „EarthCARE“ palydovas su keturiais instrumentais, kurie padės geriau atskleisti debesų ir aerozolio dalelių vaidmenį Žemės klimatui“, – rašoma „Orai ir klimatas Lietuvoje“ paskyroje.
raketosSpaceXFalcon 9
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.