„Jie dar kartą parodė, kad tikrieji jų prioritetai kosmoso srityje yra skirti ne tam, kad erdvė būtų laisva nuo bet kokių ginklų, o tam, kad ginklai būtų dislokuoti kosmose ir jis būtų paverstas karinės konfrontacijos arena“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovės Marijos Zacharovos pranešime.
Pastaraisiais mėnesiais Rusija ir JAV apsikeitė daugybe kaltinimų siekiu dislokuoti ginklus kosmose. Vasarį Vašingtonas pareiškė esantis susirūpinęs dėl „Rusijos išplėtotų antipalydovinių pajėgumų“. Tuo metu JAV žiniasklaida pranešė, kad žvalgybos agentūros perspėjo sąjungininkes, jog Rusija gali paleisti į orbitą branduolinius ginklus. Maskva šiuos kaltinimus neigė kaip „piktybinius“ ir „nepagrįstus“, sakė tokių sistemų neturinti. Nuo tada Rusija svaidosi panašiais kaltinimais JAV.
Šalys Jungtinėse Tautose pateikė savo pasiūlymus dėl ginklų neplatinimo. Praėjusį mėnesį Rusija vetavo JAV iniciatyvą, o Maskvos pasiūlymą pirmadienį per balsavimą blokavo JAV, Didžioji Britanija ir Prancūzija. Maskva pareiškė, kad JAV iniciatyva sutelkta tik į branduolinius ginklus ir kad Vašingtonas nėra rimtai suinteresuotas visišku ginklų uždraudimu kosmose.
JAV ambasadorius Robertas Woodas sakė, kad Rusijos pasiūlymas, kuriuo visos šalys raginamos „imtis skubių priemonių, kad visiems laikams būtų užkirstas kelias ginklų dislokavimui kosmose“, nukreipia dėmesį, jis apkaltino Maskvą „diplomatiniu manipuliavimu“.
Kosmosas yra viena iš nedaugelio sričių, kurioje abi šalys vis dar tam tikru mastu bendradarbiauja, nepaisant daugybės Vakarų sankcijų ir prastų santykių su Ukrainą užpuolusia Rusija. Abi šalys veža įgulų narius į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), joje kartu dirba jų astronautai.