Japonijos kosminis aparatas atliko tiksliausią nusileidimą Mėnulio istorijoje – tačiau vis dėlto jis nebuvo sėkmingas

2024 m. sausio 26 d. 08:45
Lrytas.lt
Japonijos kosmoso agentūros paskelbta nauja nuotrauka atskleidė, kodėl pirmasis Mėnulyje nusileidęs aparatas patyrė sunkumų – nepaisant tiksliausio nusileidimo per visą Mėnulio tyrinėjimų istoriją, aparatas nusileido „aukštyn kojom“.
Daugiau nuotraukų (1)
Penktadienį (sausio 19 d.) ant Mėnulio paviršiaus nusileido išmanusis mėnuleigis „Smart Lander for Investigating Moon“ (SLIM) – ir Japonija tapo penktąja šalimi, išsilaipinusia Mėnulyje. Tačiau praėjus trims valandoms po atvykimo dėl nežinomo saulės elementų gedimo aparatas išsijungė.
Dabar nauja nuotrauka, kurią padarė „Sora-Q“ – palydovas robotas, išmestas iš nusileidimo aparato jam nusileidus, – atskleidė problemos šaltinį: Saulės šviesa nepasiekia erdvėlaivio saulės elementų, nes aparatas pakrypęs 90 laipsnių kampu nuo to, kaip buvo suprojektuotas nusileisti.
„Pagrindinio variklio sutrikimas paveikė erdvėlaivio nusileidimo poziciją, todėl Saulės baterijos šiuo metu negali įkrauti, – rašoma Japonijos aerokosminių tyrimų agentūros (JAXA) ketvirtadienį (sausio 25 d.) paskelbtame pareiškime socialiniame tinkle „X“ (buvęs „Twitter“. – Duomenys buvo sėkmingai atsisiųsti, o daugiakanalė vaizdo kamera išbandyta prieš išjungiant maitinimą, kad būtų išsaugotas akumuliatorius.“
Kosmoso agentūra nelaimę aiškina tuo, kad nusileidimo metu sugedo vienas iš dviejų pagrindinių SLIM variklių – todėl erdvėlaivis apsivertė.
Tai sugadino šiaip jau visiškai įspūdingą nusileidimą: aparatas, skirtas pademonstruoti moderniausias tikslaus nusileidimo technologijas, nusileido vos su 100 metrų paklaida. Palyginimui, ankstesnės nusileidimo zonos buvo nustatytos maždaug su 10 kilometrų paklaida.
JAXA yra penktoji nacionalinė kosmoso agentūra, atlikusi vadinamąjį minkštąjį nusileidimą Mėnulyje: pirmosios nusileido JAV, po jos – buvusi Sovietų Sąjunga, Kinija ir Indija. SLIM nusileido ant Shioli kraterio krašto – nedidelio kraterio, esančio didesniame Cyrillus krateryje, esančiame ties Mėnulio pusiaujo ekvatoriumi, artimojoje Mėnulio pusėje.
Norėdamas nusiųsti vaizdą atgal į misijos valdymo centrą, „Sora-Q“ rėmėsi antruoju SLIM palydovu, vadinamu „Lunar Excursion Vehicle 1“ (LEV-1), kuriame įrengta antena ir papildoma kamera. Savarankiškai padaręs nuotraukas, „Sora-Q“ perdavė jas LEV-1, o šis jas persiuntė į Žemę.
Ir nors SLIM išsijungęs, jo laikas dar nesuskaičiuotas. JAXA atstovai teigia turintys vilties, kad nusileidimo modulis užmigs „žiemos miegu“, bet pasikeitus Saulės spindulių kampui jo nusileidimo vietoje, tai gali suteikti įrenginiui antrą galimybę, rašo „Live Science“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.