Jameso Webbo kosminis teleskopas užfiksavo naują įspūdingą aktyviai besiformuojančių žvaigždžių poros, esančios už maždaug 1470 šviesmečių, vaizdą. Tačiau po kvapą gniaužiančiu reiškiniu kai kurie žmonės dangaus objektų fone pastebėjo ypatingą formą – švytintį klaustuką. Vaizdas greitai paplito socialiniuose tinkluose ir sukėlė didelį susidomėjimą.
Taigi, kas tiksliai yra ši keista kosmose susidariusi forma?
„Objekto spalva rodo, kad jis yra arba labai toli – už milijardų šviesmečių, arba daug arčiau ir jį užstoja dulkės. Be to, panašu, kad klausiamąjį ženklą sudaro mažiausiai du skirtingi kūnai: lenkta linija ir taškas“, – „National Geographic“ pasakojo Kolumbijos universiteto astronomas Davidas Helfandas.
Šie kūnai gali būti visiškai nesusiję ir tiesiog atsitiktinai išsidėstė atitinkamu kampu, sakė D.Helfandas. Tačiau kitas galimas paaiškinimas – šviečiantis klaustukas simbolizuoja dviejų galaktikų susijungimą.
„Viršutinė klaustuko ženklo dalis atrodo kaip iškreipta spiralinė galaktika, galbūt susijungianti su antrąja galaktika“, – NPR sakė Europos kosmoso agentūros komunikacijos programų specialistas Kai Noeske.
Tokios formos kosmose buvo užfiksuotos ir anksčiau. 2008 m. „Hubble“ kosminis teleskopas nufotografavo dvi susiliejančias galaktikas, kurios buvo neaiškios klaustuko ženklo formos.
Nors galbūt niekada nesužinosime tikslios kosminio klausimo ženklo priežasties, Jameso Webbo nuotrauka rodo, į kiek daug mokslinių klausimų apie kosmosą atsakymų dar neturime, rašo „Smithsonian“.