Pasaulis pasitiko rečiausio tipo Saulės užtemimą

2023 m. balandžio 20 d. 11:46
Lrytas.lt
Ketvirtadienį įvyko rečiausio tipo užtemimas – tačiau, deja, Europoje jis nebuvo matomas, o didžioji pasaulio dalis matė tik dalinį užtemimą arba visiškai jo nematė. Mišrusis užtemimas buvo matomas tik virš kai kurių Australijos, Rytų Timoro ir Vakarų Papua teritorijų. Tačiau tai buvo pirmasis mišrusis užtemimas nuo 2013 m.
Daugiau nuotraukų (5)
Kas yra mišrusis užtemimas?
Mišrieji užtemimai nutinka tada, kai Saulė ir Mėnulis užima beveik tą patį dangaus plotą. Taip būdavo ne visada – Mėnulis nuolat tolsta, todėl dar visai neseniai atrodė didesnis, o netrukus bus pastebimai mažesnis už Saulę. Be to, Mėnulio orbita nėra tobulai apskrita, o tai daro įtaką jo matomam dydžiui – todėl matome vadinamuosius supermėnulius, kai Mėnulis atrodo didesnė nei įprastai.
Kai Mėnulis būna arčiau, jis yra pakankamai didelis, kad sukeltų pilnutinį Saulės užtemimą – jei praslenka tiesiai tarp Žemės ir Saulės. Tačiau kai šie trys kūnai idealiai išsidėsto vienoje linijoje, bet Mėnulis yra toliau nuo mūsų, susidaro žiedinis užtemimas, kai trumpam galima pamatyti tikrąjį Saulės žiedą (ne tik vainiką), supantį Mėnulį. Vėliau šiais metais per Šiaurės ir Pietų Ameriką nusidrieksiantis Saulės užtemimas bus žiedinis, o kitais metais Šiaurės Amerikoje vyksiantis Saulės užtemimas bus pilnutinis.
Mišrieji Saulės užtemimai, dar vadinami žiediniais-pilnutiniais užtemimais, yra rečiausias užtemimų tipas. Jie įvyksta, kai tas pats užtemimas iš žiedinio pasikeičia į pilnutinį Saulės užtemimą ir (arba) atvirkščiai.
Tai, kad užtemimas yra mišrusis, reiškia, kad priklausomai nuo reiškinio stebėtojo vietos galima išvysti pilnutinį arba žiedinį saulės užtemimą. Norint pamatyti abu, reikėtų būti lėktuve, lenktyniaujančiame su Mėnulio šešėliu.
Ketvirtadienio užtemimas
Pilnutinis ketvirtadienio užtemimas palietė Australijos pakrantę ties Eksmuto pusiasaliu ir praslinko virš Barrow salos. Iš ten jis nukrypo tolyn nuo tankiau apgyvendintų Indonezijos salų, praslinko pro Rytų Timorą ir Vakarų Papua, o paskui nukeliavo į Ramųjį vandenyną.
Kai kurie žmonės stebėjo jį iš kruizinių laivų prie Australijos krantų.
Didžiąją savo kelio dalį, įskaitant visas dalis virš sausumos, užtemimas buvo pilnutinis, tik pačioje pradžioje ir pabaigoje, atitinkamai pietinėje ir vidurinėje Ramiojo vandenyno dalyse, jis tapo žiedinis.
Už Indonezijos ribų daugumai stebėtojų užtemimas buvo dalinis: Melburne ir Sidnėjuje maksimaliai buvo užtemę apie 20 proc. Saulės, o ploname pietryčių Kinijos ruože Saulė buvo užtemdyta tik nedidele dalimi.
Užtemimą tiesiogiai transliavo svetainė „Time and Date“ kartu su Perto observatorija.
Parengta pagal „IFLScience“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.