NASA pristatė kostiumus, su kuriais žmonės grįš į Mėnulį

2019 m. gruodžio 15 d. 10:06
Lrytas.lt
Nors žmonės yra puikiai prisitaikę gyventi Žemėje, už mūsų saugios planetos ribų esame labai pažeidžiami. Būtent dėl to ir reikia ieškoti būdų, kaip susidoroti su negailestingomis likusios Saulės sistemos sąlygomis. Štai NASA neseniai pristatė patobulintus astronautų kostiumus, kuriuos jie vilkės per „Artemis“ misijas.
Daugiau nuotraukų (2)
Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad jie labai primena „Apollo“ misijų kostiumus, kuriuos astronautai dėvėjo praėjusio amžiaus 6-7 dešimtmečiuose, tačiau nuo tada praėjo jau daug laiko ir kostiumai, oficialiai vadinami „Exploration Extravehicular Mobility Units“ (xEMU), tikrai patobulėjo.
Pirmiausia, su šiais kostiumais yra pakankama lengva judėti – tuo tarpu senieji kostiumai itin varžydavo kojas, o dėl to turime nemažai vaizdo įrašų, demonstruojančių kaip astronautai nukrenta. Naujuosiuose kostiumuose keliuose ir pečiuose yra papildomi sujungimai, kurie leidžia laisviau judėti ir viršutinei kūno daliai. Be to, kostiumo pirštinės taip pat leidžia lengvesnį pirštų valdymą.
Per kostiumo demonstraciją savo kūrinį apsivilkusi kosminių kostiumų inžinierė Kristine Davis lenkėsi pakelti akmenį ir nors viskas atrodė šiek tiek nerangiai, panašius judesius atlikti su „Apollo“ kostiumu būtų buvę dar sunkiau.
Toks kostiumas apsaugo nuo itin žemų (-156 laipsnių) ir itin aukštų (121 laipsnių) temperatūrų, be to, jie gali būti pagaminti įvairaus sudėjimo astronautams. Tačiau NASA nurodo, kad vis dėl to pasikeitė ne viskas. Ekspertai vis dar neranda būdo, kaip pašalinti kūno skysčius – o tai reiškia, kad „Artemis“ misijoje astronautai vis dar turės vilkėti sauskelnes.
xEMU kostiumai bus naudojami tik išėjimui į atvirą kosmosą ir Mėnulio tyrinėjimui. Per pristatymą buvo pristatytas ir dar vienas kostiumas – ryškiai oranžinis, kuris bus naudojamas kylant į orbitą ir grįžtant atgal į Žemę.
Manoma, kad „Artemis“ misija prasidės 2024 metais, jos tikslas – vėl išsiųsti žmones į Mėnulį.
Parengta pagal „Science Alert“.
Nasa^Instantastronautai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.