Liūdna diena kosmoso entuziastams: paskelbė kitos planetos tyrinėtojo mirtį

2019 m. vasario 14 d. 10:03
Lrytas.lt
Trečiadienį NASA paskelbė liūdną žinią: marsaeigio „Opportunity“ misija Marse oficialiai baigta. Su aparatu nebepavyksta susisiekti nuo praeitų metų liepos 10 d., kai jį užklupo masyvi dulkių audra ir įrenginys negalėjo įsikrauti savo Saulės baterijų.
Daugiau nuotraukų (9)
Paskutinius mėnesius NASA reguliariai bandė susisiekti su „Opportunity“, ir paskutinis bandymas įvyko vasario 12 d.
„Buvau su komanda, kai nurodymai marsaeigiui išskriejo į kosmosą, o šįryt sužinojau, kad negrįžo joks atsakymas, mūsų mylimas „Opportunity“ išliko tylus, – spaudos konferencijoje sakė NASA atstovas Thomasas Zurbuchenas. – Todėl stovėdamas čia, su gilia pagarba ir dėkingumu skelbiu, kad „Opportunity“ misija yra baigta“.
 
„Opportunity“ – tobulas pavyzdys, kokią kokybę sunkiu darbu gali pasiekti kosminės misijos. Pirminis planas buvo, kad marsaeigis Raudonojoje planetoje veiks 90 dienų. Bet vietoje to jis lėtai, tačiau užtikrinai Marso paviršiumi ropojo 14 metų ir 293 dienas – t.y. 55 kartus ilgiau, nei buvo numatyta pirminiame plane.
Be to, „Opportunity“ yra pirmasis kosminis maratonininkas – per savo žygį jis įveikė 45,16 kilometro.
Marsaeigio misija buvo sėkminga nuo pat pradžios: vos per tris mėnesius nuo nusileidimo „Opportunity“ aptiko įrodymus, kada kažkada Marso paviršiuje tekėjo skystas vanduo. Per beveik 14 metų tarnybą aparatas tyrinėjo Marso meteoritus, atidžiai tyrė naujas vietoves – tokias kaip Endeavour krateris – ir planetos uolas bei dirvą.
Bet „Opportunity“ buvo daug daugiau nei vien nuotoliniu valdomas geologas. Kartu su orbitiniu palydovu „Mars Global Surveyor“ marsaeigis sukūrė pirmąjį Marso temperatūros profilį, o taip pat užsiėmė ir svarbiais astronominiais tyrimais – pavyzdžiui, užfiksavo Marso mėnulių Fobo ir Deimo tranzitą per Saulę.
Per savo ilgą gyvavimo laiką marsaeigis pasiekė ir unikalių rekordų. Pavyzdžiui, jis užsiropštė į Cape Tribulation – 135 metrų aukščio kraterio Endeavour briauną, o taip pat nusileido 32 laipsnių nuokalne – kas, beje, padėjo ir atsikratyti ant Saulės baterijų susikaupusiomis dulkėmis, jos tiesiog nuslydo. „Opportunity“ taip pat užfiksavo daug įspūdingų skirtingų Marso vietų panoramų. Jis net aptiko nukritusį savo paties karščio skydą, atsiskyrusį nusileidimo metu.
 
Vienas įspūdingiausių marsaeigio nuveiktų darbų – „mėlynosios saulės“ laiko panorama, parodanti, koks vis dėlto svetimas ir nežemiškas yra Marso pasaulis.
„Opportunity“ veikė priešingoje planetos pusėje nei kitas marsaeigis „Spirit“ – dar viena misija, kuri veikė daug ilgiau, nei tikėtasi. „Spirit“ misija buvo planuota taip pat 90-čiai dienų, bet vietoje to, nusileidęs 2004 m., marsaeigis funkcionavo iki 2010 m. – kol neįstrigo purioje Marso dirvoje. Dar beveik du mėnesius „Spirit“ veikė kaip stacionari mokslinė laboratorija, kol galiausiai ryšys buvo prarastas.
Ir dabar, deja, atėjo „Opportunity“ eilė. Kadangi NASA paskutiniu bandymu nesulaukė jokio atsako, misija oficialiai yra baigta – užverčiamas svarbus Marso tyrinėjimų puslapis.
Tačiau planeta žvalgoma ir toliau. Čia vis dar ropinėja „Curiosity“, o tyrimus pradeda ir praėjusių metų pabaigoje nusileidęs stacionarus zondas „InSight“.
Be to, artimoje ateityje į Marsą ruošiamos ir NASA bei europinė kosminės misijos. Tad tai, ką pradėjo „Opportunity“ ir „Spirit“ – o taip pat ir įvairūs zondai bei palydovai orbitoje – bus sėkmingai tęsiama ir toliau.
Parengta pagal „IFL Science“.
kosmoso tyrimai^InstantMarsas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.