NASA patvirtina: zondas „InSight“ nusileido ant Marso paviršiaus

2018 m. lapkričio 26 d. 21:32
Papildyta
2018 gegužės 5 d. 13 val. 05 min. Lietuvos laiku iš Žemės pakilęs zondas „InSight“ po 6 mėnesių, 21 dienos, 8 valandų ir 49 minučių – t. y. pirmadienio vakarą 21 val. 54 min – nusileido ant Raudonosios planetos paviršiaus.
Daugiau nuotraukų (6)
Zondo pavadinimas „InSight“ (liet. „Įžvalga“) šifruojamas kaip „ Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport“, kas lietuviškai skambėtų kaip „vidiniai tyrimai, naudojant seisminę analizę, geodeziją ir šiluminį perdavimą“.
Kaip sufleruoja pavadinimas, zondas tirs tris sritis: seisminį aktyvumą, giluminį planetos sluoksnį iki 5 m. gylyje (tame tarpe ir šiluminius skirtumus paviršiuje ir giliau) bei Marso ašies nuokrypį šiam sukantis.
Lrytas.lt stebi nusileidimą ir pasiruošęs paskelbti pačias šviežiausias misijos naujienas, fiksuodamas laiką Lietuvos laiku.
21 val. 41 min.: Patvirtinta, kad „InSight“ signalą dubliuojantys mikropalydovai yra savo vietose ir pasiruošę perduoti zondo signalą.
21. val. 42 min.: prarastas ryšys su „InSight“ - taip ir turi būti, zondas pradeda skrydį link Marso atmosferos.
21 val. 47 min.: NASA skaičiavimu, „InSigt" įskriejo į Marso atmosferą ir pradeda po truputį lėtėti.
21 val. 48 min.: pranešama apie ryšio nutrūkimą dėl zondo perkaitimo. Tai – numatytas atvejis.
21 val. 50 min.: „InSight“ pasiekė maskimalų greitį, jo perkrova siekia 8G. Prasideda stabdymas. Zondas skrieja 1000 m/s greičiu. 
21 val. 52 min.: sėkmingai išskleidžiamas viršgarsinis parašiutas. Inicijuojamas terminio skydo atskyrimas. Zondo radaras pradeda ieškoti Marso paviršiaus.
21 val. 53 min.: Patvirtinta, kad radaras aptiko Marso paviršių.
21 val. 54 min.: „InSight“ nusileido ant Marso paviršiaus.
21 val. 59 min.: „InSight“ persiučia pirmąją savo padarytą nuotrauką:
Vis dėlto, tai – dar ne visiška pergalė. Norint galutinai atsipalaiduoti ir atkimšti šampaną, mokslininkams ir inžinieriams reikia sulaukti patvirtinimo, kad „InSight“ išskleidė savo saulės kolektorius, kurie aprūpins zondą energija būsimos misijos metu – bet kolektoriai nebus išskleisti tol, kol nenusės zondo nusileidimu metu sukeltos paviršiaus dulkės. NASA apsidraudžia ir ruošiasi bandyti skleisti kolektorius tik po 5 valandų nuo nusileidimo, t. y. apie 3 val. nakties Lietuvos laiku.
Tad kol kas – net ir sėkmingo nusileidimo atveju – liekame nežinioje. Bet tikimės gerų žinių sulaukti ankstyvą antradienio rytą.
 
kosmoso tyrimai^InstantMarsas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.