Apskaičiavo, kiek žmonių prireiks nuskristi į artimiausią žvaigždę

2018 m. birželio 15 d. 16:02
Turimomis technologijomis netgi artimiausią žvaigždę pasiekti per vienos kartos gyvenimą neįmanoma. Kol kriohibernacija ir virššviesiniai greičiai dar tebėra fantastika, norint nuskraidinti žmones į tokius tolius, tektų naudoti seną gerą gyvybės išlaikymo būdą – ir vienam neskristi.
Daugiau nuotraukų (1)
Norint sėkmingai nuskrieti į arčiausiai Žemės esančią egzoplanetą Proksimą B, reikėtų ne mažesnės nei 98 asmenų įgulos, rašoma straipsnyje, kuris priimtas publikavimui JBIS žurnale. Būtent tiek dalyvių galėtų susilaukti sveikų palikuonių per ekspediciją, kuri truktų 6300 metų.
2016 metais astronomai aptiko Proksimą B. Ji skrieja apie raudonąją nykštukę Kentauro Proksimą ir potencialiai gali būti tinkama gyvybei. Manoma, kad ši uolinė planeta yra maždaug Žemės dydžio, o vidutinė temperatūra – apie 39 laipsnius Celsijaus. Kadangi ji nuo mūsų vos už 4,22 šviesmečių, ji – patrauklus būsimų tarpžvaigždinių misijų tikslas.
Strasbūro universiteto mokslininkai Fredericas Marinas ir Camille Beluffi nusprendė paskaičiuoti, kokio mažiausio ekipažo reikėtų, norint sėkmingai pasiekti šią planetą. Misijos trukmę tyrėjai nustatė remdamiesi dabartinių technologijų galimybėmis. Rodiklius autoriai paėmė iš Saulės zondo „Parker“ — automatinio kosminio NASA aparato, kuriuo tiriamas išorinis Saulės vainikas. Jį planuojama paleisti 2018 metų vasarą ir planuojama, kad zondas prisiartins prie išorinių žvaigždės sluoksnių maždaug 6 milijonų kilometrų atstumu.
Zonas skries rekordiniu 724 000 km/h greičiu – tai yra, maždaug 0,067 % šviesos greičio. Jei pirmasis ekipažas link Proksimos B skrietų tokiu greičiu, planetą pasiektų po 6300 metų. Ateityje skrydžio trukmė gali gerokai sutrumpėti iki vos 42 metų, tačiau F.Marinas ir C.Beluffi nutarė remtis egzistuojančiomis galimybėmis.
Paskui tyrėjai atliko kompiuterinę simuliaciją, remdamiesi įvairiais socialinės inžinerijos principais. Jie panaudojo Monte Karlo metodo algoritmo HERITAGE kodą, naudojamą atsitiktinių procesų modeliavimui. Simuliacijoje buvo atsižvelgta į atsitiktines ir natūralias ekspedicijos dalyvių mirtis, galimą nevaisingumą, apribojimus dėl kraujomaišos ir pastojimo tikimybės lygį.
Paaiškėjo, kad Proksimos B kolonizavimui būtinai reikia bent 98 žmonių — 49 vyrų ir 49 moterų. Būtent tiek astronautų reikia, kad ekipažas ne tik išgyventų, bet ir susilauktų sveikų palikuonių, ir būtų išvengta kraujomaišos (išskyrus ankstyvuosius skrydžio etapus). Optimalus vaisingo amžiaus langas – 32-40 metai. Šiuo periodu gimdydami vaikus, žmonės galėtų užtikrinti stabilų laivo gyventojų prieaugį ir palaikyti jaunų ir senų ekipažo narių balansą. Jei viduryje kelionės kilusi kokia epidemija neišnaikintų visų ekspedicijos dalyvių.
F.Marinas ir C.Beluffi vėliau planuoja į savo modelį įtraukti ir genetinius faktorius — mutacijų, selekcijos, dreifo ir pernašos efektus. Be to, reikės atsižvelgti į kosminio spinduliavimo poveikį žmonių sveikatai.
Dabar astronomai nesutaria dėl Proksimos B tinkamumo gyvybei. Raudonojoje nykštukėje Kentauro Proksimoje pernelyg dažnai vyksta galingi blyksniai, todėl radiacija gali pražudyti gyvus organizmus. Mokslininkai neseniai užregistravo blyksnį, per 10 sekundžių žvaigždės šviesumą padidinusį 1000 kartų. Kad tokius įvykius ištvertų, Proksima B privalo turėti tokį pat galingą magnetinį lauką, kaip ir Žemė – ir tankią atmosferą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.