To niekaip dabar negalima paaiškinti, ir astronomas Jasonas Wrightas nurodė, kad tokio šviesos kitimo būtų galima tikėtis, jei nežemiška civilizacija statytų sudėtingą įrenginį apie žvaigždę jos energijai išgauti.
Bet pats J.Wrightas pripažįsta, kad daug labiau tikėtinas natūralus tokio reiškinio paaiškinimas. Rugsėjo mėnesį jis su bendraautoriumi Steinnu Sigurd̵ssonu apibendrino ir išanalizavo kai kuriuos labiausiai paplitusius aiškinimus.
J.Wrightas šiomis analizėmis dalinosi savo tinklaraštyje.
Apibendrinome labiausiai patikusius paaiškinimus čia, daugmaž nuo mažiausiai galimos iki labiausiai tikėtinos.
Ar Kepleris kažką sujaukė?
Duomenys patikrinti. Kai Keplerio teleskopas aptiko didžiulius KIC 8462852 šviesos pritemimus, teleskopas veikė tvarkingai ir kokių nors keistenybių jokiuose kituose tuo metu surinktuose duomenyse nebuvo.
Nėra neįmanoma, kad teleskopo vaizdo taškai, atvaizdavę šią žvaigždę, buvo pažeisti, nes žvaigždės atvaizdas krisdavo ne visada ant tų pačių pikselių. Žvaigždei judant ir teleskopui keičiant poziciją, žvaigždę stebėjo vis kiti jutikliai, ir visi jie rodė, kad žvaigždė elgiasi keistai. „Pritemimai yra realūs“, – rašo J.Wrightas.
Mokslininkai keletą mėnesių ginčijosi, ar žvaigždė per pastarąjį šimtmetį priblanko. Šis teiginys grįstas senais ir netiksliais astronominių stebėjimų duomenimis. Bet nauja analizė rodo, kad žvaigždė gerokai priblanko per ketverius metus, kol buvo stebima Keplerio teleskopu, tad užfiksuotas per šimtmetį vykęs pritemimas veikiausiai irgi tikras.
Ar žvaigždės šviesą siurbia juodoji skylė?
Nors juodosios skylės (JS) dažnai įsivaizduojamos kaip viską savo kelyje – taip pat ir šviesą – šlamščiančios besotės, jos negalėtų pritemdyti KIC 8462852.
J.Wrightas paaiškino, kad jei greta šios žvaigždės tūnotų JS, jos gravitacija verstų žvaigždę siūbuoti ir mokslininkai Žemėje tai galėtų užfiksuoti. Ji nesiūbuoja. Be to, jei JS siurbtų medžiagą iš žvaigždės, ši krisdama į juodąją bedugnę ryškiai šviestų ir skleistų rentgeno spindulius, kurių mokslininkai irgi neužfiksavo.
O ką, jeigu JS yra kiek toliau nuo žvaigždės, tarp jos ir Žemės? Vistiek ne. Nors skamba labai neintuityviai, juodoji skylė veiktų kaip lęšis ir paryškintų iš Žemės regimą šviesą.
Gal tai – žvaigždės dėmės?
Saulės dėmės šiek tiek sumažina šviesumą, tačiau tik dešimtųjų procento dalių lygiu. Kad galėtų sukelti tokius stiprius, 20 proc. lygio, pritemimus, kaip KIC 8462852, žvaigždės dėmės turėtų būti 10–100 kartų didesnės nei stipriausi žinomi kitų žvaigždžių atvejai, pabrėžė J.Wrightas savo tinklaraščio įraše. Be to, įtartinoji žvaigždė sparčiai sukasi, tad dėmių sukeltas pritemimas atsirastų ir pranyktų kiekvieną dieną, o ne tęstųsi kelias dienas.
O ką, jei dėmės yra ašigalyje, o tas ašigalis nuolat nukreiptas į mus? Tai irgi atrodo menkai tikėtina, sako J.Wrightas, žinant, kad KIC 8462852 tipo žvaigždėse didelių dėmių paprastai nebūna.
Kometos?
Kometos yra šios žvaigždės atradėjos, Tabetha Boyajian, mėgiamiausias paaiškinimas (dėl to ji kartais vadinama „Tabby žvaigžde“). Paaiškinimo esmė – itin didelių kometų tuntai skrieja žvaigždės orbita ir nereguliariai užstoja žvaigždės šviesą.
Jei ten kometos, jos turėtų būti gana toli nuo žvaigždės, antraip astronomai galėtų užfiksuoti nuo jų sklindantį karštį. Papildomos šilumos nebuvimas eliminuoja praktiškai visus potencialius paaiškinimus, paremtus apie žvaigždę skriejančiais dideliais objektais.
Nors kometų hipotezė gali paaiškinti trumpus šviesos susilpnėjimus, įvykusius 2011 ir 2013, ilgalaikio žvaigždės temimo ji paaiškinti negali, teigia J.Wrightas. Jo nuomone, geriausia hipotezė turėtų paaiškinti abu fenomenus.
„Tai gana netikęs paaiškinimas, – neseniai pripažino T.Boyajian. – Tiesą sakant, visi kol kas pateikti paaiškinimai nėra labai įtikinami.“
Tarpžvaigždinės juodosios skylės diskas?
Nors juodoji skylė Tabby žvaigždės šviesos tikrai nevalgo, ji gali šviesą blokuoti kitaip. Galbūt yra kažkas didelio ir tamsaus tarpžvaigždinėje erdvėje tarp šios žvaigždės ir Žemės?
Apie juodąją skylę besisukančios medžiagos diskas yra vienas iš galimų paaiškinimų (nuolaužų diskai sukasi ir apie žvaigždes bei planetas, bet kadangi astronomai nemato nieko panašaus, šis objektas turėtų būti… maždaug juodosios skylės tamsumo).
Kad ši hipotezė pasitvirtintų, apie juodąją skylę besisukančios medžiagos diskas turėtų būti gigantiškas – maždaug 600 kartų didesnis už atstumą nuo Žemės iki Saulės, – kad, nepaisant žvaigždės judėjimo, blokuotų žvaigždės šviesą taip ilgai.
J.Wrightas sako, kad, nors ir niekada nesame matę tokio dydžio juodosios skylės disko, fizika tokio dalyko nedraudžia. Jei ten didelis diskas, mokslininkams gali pavykti patvirtinti hipotezę, nuolaužoms slenkant prieš kaimynines žvaigždes.
Kita tarpžvaigždinė medžiaga?
Erdvėje tarp žvaigždžių pilna dujų, dulkių, o taip pat gravitacijos sulipintų įvairių medžiagų masyvų. Gali būti, kad ypač tanki tokios tarpžvaigždinės erdvės dalis atsidūrė tarp mūsų ir Tabby žvaigždės, sugeria dalį šviesos.
Kad sukurtų didžiulius pritemimus, tokios sankaupos turėtų būti maždaug 1000 kartų mažesnės ir tankesnės nei manome, kad jos yra, tačiau tai nėra neįmanoma, sako J.Wrightas. Gal tokios struktūros tiesiog yra tokios mažos ir retos, kad anksčiau nesame matę nieko panašaus.
Tamsieji ūkai, vadinamosios Bok globulės irgi gali būti prikišusios nagus. Yra žinoma, kad šie tamsūs žvaigždes formuojančių dulkių ir dujų debesys gali užstoti žvaigždes. Gal globulėje maišantis netolygiems dujų ir dulkių srautams, susiformuoja tankesnės jų atkarpos, užstojančios žvaigždės šviesą?
„Būtų neįprasta regėti tokį debesį šioje dangaus dalyje, bet nebūtų neįmanoma“, – svarsto J.Wrightas.
Abu fenomenai – tarpžvaigždinės terpės ir tamsiųjų ūkų – turėtų pritemdyti ir gretimų žvaigždžių šviesą. Bėda tik, kad gretimos žvaigždės blyškios ir jų šviesį sunku tiksliai išmatuoti, tad astronomai nėra tikri, tai vyksta ar ne.
Ir vis dėlto: gal tai – ateiviai?
Nežemiškos civilizacijos, statančios apie žvaigždę megastruktūrą šviesulio energijos gavybai, hipotezei kyla ta pati problema, kaip ir kometų hipotezei: bet koks žvaigždės orbitoje skriejantis objektas turėtų sugerti šviesą ir spinduliuoti ją kaip perteklinę šilumą, bet astronomai šilumos pertekliaus neaptinka.
Tačiau kas žino, gal žvaigždės dydžio objektus gebanti statyti nežemiškoji civilizacija įsigudrino panaudoti visą savo saulės energiją, įskaitant šiluminę? Tai visų su ateiviais susijusių hipotezių problema – nėra tinkamo būdo jų atmesti, kadangi nežinome, ką tokia civilizacija sugeba. Taip pat neįmanoma paskaičiuoti nežemiškos civilizacijos radimosi kosmose tikimybės, tad nelengva įvertinti šios hipotezės tikėtinumą, lyginant su kitomis hipotezėmis.
Kaip bebūtų, žinome, kad tarpžvaigždinė medžiaga egzistuoja, bet nežinome, ar ateiviai egzistuoja, tad statytume už natūralias (ne ateiviškas) hipotezes.
J.Wrightas atsargiai užsiminė, kad ateiviai visuomet turėtų būti „paskutiniojo pasirinkimo“ hipotezė, kai visos kitos jau atmestos. Tačiau jis ir T.Boyajian bei kiti mokslininkai tyrinėja Tabby žvaigždę, naudodami tiksliausią prieinamą ateivių paieškos įrangą.
Kol kas visokiausi teleskopai savo dėmesį nukreipė į KIC 8462852 žvaigždę, nuo Swifto Observatorijos ir Spitzerio kosminio teleskopo iki astronomų mėgėjų binoklių. Jie stebi žvaigždę optinių, infraraudonųjų, UV ir rentgeno spindulių spektruose. Kai kitą kartą kas neįprasta nutiks prie Tabby žvaigždės, viso pasaulio mokslininkai bus pasirengę surinkti kuo daugiau duomenų, kurie turėtų padėti išsiaiškinti, kas su tąja žvaigžde dedasi.
Parengta pagal Popsci.com inf.