Plutone telkšo vandenynas?

2016 m. birželio 28 d. 10:52
Kastytis Zubovas / „Konstanta 42“
„New Horizons“ atsiųstose Plutono nuotraukose matyti gilūs kanjonai ir panašūs įtrūkimai, kurie galėjo susiformuoti nykštukinei planetai po truputį plečiantis. Taip galėjo įvykti, jei joje buvo skysto vandens vandenynas, kuris po truputį ledėjo.
Daugiau nuotraukų (1)
Bet galbūt vandenynas egzistuoja ir dabar? Panašu, kad taip: naujausi skaičiavimai rodo, kad jeigu visas Plutone esantis vandenynas būtų užšalęs, tai ledas jame būtų pavirtęs į tankesnę, nei mums įprasta, konfigūraciją ir visas Plutonas būtų susitraukęs.
Tokio susitraukimo požymiai būtų matomi ir ant paviršiaus – kalnų grandinės bei kiti dariniai, atsirandantys raukšlėjantis paviršiui. Taigi Plutono gelmėse, po 300 km storio ledo pluta, greičiausiai tebėra skysto vandens. Tyrimo rezultatai publikuojami „Geophysical Research Letters„.
Plutono palydove Charone bei nykštukinėje planetoje Cereroje aptikta grafito požymių. Grafitas – anglies atmaina – suteikia šių kūnų paviršiams pilką spalvą.
Grafitas formuojasi, kai anglis pakaitinama iki aukštų temperatūrų ir vėliau atvėsta deguonies neturinčioje aplinkoje. Charone ir Cereroje taip ir buvo – meteorų smūgiai įkaitino paviršių ir leido susiformuoti grafitui. Įdomu tai, kad Charono ir Cereros paviršiai tokie panašūs, nors jų nuotoliai nuo Saulės skiriasi dešimt kartų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.