NASA išbandė naują nusileidimo Marse technologiją

2014 m. birželio 29 d. 13:14
AFP, BNS ir lrytas.lt inf.
NASA televizija tiesiogiai transliavo šį įvykį.
Daugiau nuotraukų (1)
Testas prasidėjo, kai JAV kosmoso agentūra kariškių bazėje Havajų Kauajo saloje prikabino aparatą „Low-Density Supersonic Decelerator“ prie didžiausio kada nors panaudoto helio baliono, dydžio sulig futbolo aikšte. Balionas buvo paleistas 18 val. 40 min. Grinvičo (21 val. 40 min. Lietuvos) laiku ir iškėlė „lėkštę“ aukštai į dangų.
NASA televizija tiesiogiai transliavo šį įvykį.
Po maždaug 2,5 valandos kilimo, balionui pasiekus 36,6 tūkst. m aukštį, „lėkštė“ buvo atkabinta, o tada įsijungė jos raketinis variklis ir ji 3,8 karto greičiau už garsą pakilo į 54,9 tūkst. m aukštį.
Tuomet variklis buvo išjungtas ir NASA pradėjo savo pirmąjį testą: išskleidė aplink „lėkštę“ pripučiamą spurgos formos įtaisą „Supersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator“.
Tai sėkmingai sulėtino „lėkštės“ kritimą iki greičio, 2,5 karto didesnio už garso greitį.
„Lėkštei“ krintant, NASA pradėjo antrą testą – išskleidė didžiulį, 36 m skersmens parašiutą.
Šios naujos technologijos yra išbandomos itin dideliame aukštyje, kur sąlygos yra panašios į sąlygas Marso viršutiniuose atmosferos sluoksniuose.
Nusileidimams Marse NASA naudoja parašiutų sistemą, kuri pirmą kartą buvo panaudota 8-ajame dešimtmetyje, bet sunkesniems kosminiams aparatams reikia didesnių parašiutų.
Didžiulis parašiutas turėjo padėti „lėkštei“ švelniai nusileisti ant Ramiojo vandenyno vandens paviršiaus, bet jis nevisiškai išsiskleidė ir aparatas pasinėrė į vandenį.
Nepaisydama parašiuto neišsiskleidimo, NASA buvo patenkinta 150 mln. dolerių atsiėjusiu testu.
„Tai, ką matėme, yra labai geras testas“, – sakė vienas misijos specialistų Danas Coatta (Danas Koata), kuris pažymėjo, kad viskas ėjosi gerai iki to momento, kai buvo pradėtas parašiuto

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.