Mauricijaus smėlio tyrimų ir Indijos vandenyno gravitacinių matavimų rezultatus grupė mokslininkų iš Pietų Afrikos, Norvegijos, Vokietijos ir Didžiosios Britanijos paskelbė žurnale „The Nature Geoscience“. Mikrožemynas, kurio „liekanų“ buvo rasta Mauricijaus smėlyje, straipsnyje pavadintas Mauricija.
„Mes aptikome cirkonų ir išgavome juos iš paplūdimio smėlio – paprastai būtent jų randama žemyninėje plutoje. Šie mineralai labai seni“, - pasakojo Oslo universiteto profesorius Trondas Torsvikas.
Cirkonų amžius, pasak mokslininkų, siekia laikotarpį prieš 1,97 mlrd.-600 mln. metų. Tai mokslininkams leidžia daryti prielaidą, kad Mauricija susidarė Rodinijos egzistavimo laikais išsiveržus ugnikalniams ir buvo suspausta tarp Madagaskaro ir Indijos. O maždaug prieš 83 mln. metų Indija, Seišelių salos ir dar keletas fragmentų atsiskyrė nuo Madagaskaro.
„Negalime tiksliai pasakyti, kada Indija „prarado Mauriciją“, - sako Pietų Afrikos geologas Lewisas Ashwalas. Tačiau aišku, kad procesai, kurie „nustūmė“ Indiją, nuskandino ir mikrožemyną. Dabar jo liekanų reikėtų ieškoti 10 km gylyje po Mauricijumi ir Indijos vandenyno dugne.
„Kad vizualizuotume tą struktūrą, reikia atlikti seisminę analizę. Tai būtų nepaneigiamas įrodymas. Arba galima pradėti giluminius gręžimus, bet tai kainuotų didžiulius pinigus“, - pažymėjo T. Torsvikas.
„Tai netikėtas atradimas, niekada nebuvo daromos tokios prielaidos“, - sakė L. Ashwalas.
Parengė Jurgita Noreikienė