Vertinamas kaip vienas geriausiu telefonų rinkoje, „Google Pixel 9 Pro“ pasižymi daugybe dirbtinio intelekto (DI) funkcijų, išskirtinėmis fotogravimo galimybėmis ir patraukliu dizainu, bet vis dėlto tobulėti dar tikrai yra kur – ypač kalbant apie procesoriaus galimybes. Bet pradėkime apžvalgą nuo telefono dizaino ir ekrano kokybės, kurie dažnai pirmiausia patraukia vartotojų dėmesį.
Dizainas ir ekranas
Sunku nepastebėti, kad pastaruoju metu išmaniųjų rinkoje vyrauja tendencija – modeliai vis labiau pasižymi „iPhone“ dizaino ypatybėmis ir „Pixel 9 Pro“ taip pat atitinka šią tendenciją. Neužapvalintos briaunos, plokščia matinė nugarėlė, blizgūs šonai – visą tai, kuo jau bent kelis metus pasižymi „iPhone“, turi ir naujasis „Google“ flagmanas. Ir mano manymu, ne be reikalo – toks dizainas prideda telefonui elegantiškumo ir solidumo, o aštrios formos – dar ir patogumo laikant rankoje. Išskirtinis šio telefono dizaino bruožas – kameros sistema ir jos išdėstymas, kuris skiriasi nuo kitų pagrindinių išmaniųjų rinkoje.
„Google Pixel 9 Pro“ įrengtas itin ryškus – iki 3000 nitų – 6,3 colio įstrižainės LTPO OLED ekranas, pasižymintis 120 Hz atnaujinimo dažniu. Telefonas turi poliruoto aliuminio rėmą ir atsparųjį „Gorilla Glass Victus 2“ stiklą, atitinka IP 68 atsparumo dulkėms ir vandeniui standartą. „Google“ teigia, kad jis yra dvigubai patvaresnis nei praėjusių metų „Pixel 8 Pro“ modelis.
Procesorius ir našumas
„Google Pixel 9 Pro“ naudoja „Tensor G4“ lustų rinkinį, kuris, anot gamintojo, yra skirtas optimizuoti dirbtinio intelekto užduočių atlikimą – ir su tuo jis susitvarko puikiai, tačiau kalbant apie kitų funkcijų atlikimą, procesoriaus duomenų apdorojimo sparta nuvilia.
Labiausiai tai pasijaučia atliekant kelias užduotis vienu metu: perėjimai iš vienos programos į kitą kartais užtrunka ilgiau nei įprasta. Taip pat dėl procesoriaus našumo nukenčia fotografavimo patirtis – perėjimai tarp skirtingų židinio nuotolių yra palyginus lėti ir nesklandūs, ypač prasto apšvietimo sąlygomis.
Kameros, fotogravimo galimybės ir DI nuotraukų redagavimas
„Google Pixel“ telefonai garsėja savo kamerų galimybėmis ir nepaisant kelių trūkumų (įskaitant jau minėtą perėjimą tarp židinio nuotolių), „Pixel 9 Pro“ taip pat pasižymi puikiomis savybėmis šioje srityje.
Telefonas turi trijų kamerų sistemą, kuri apima 50 MP pagrindinę kamerą (su didele F 1.68 diafragma ir 1/1.31 colio įstrižainės pažangiu vaizdo jutikliu), 48 MP telekamerą ir 48 MP itin plataus kampo kamerą. Ši triguba kameros sistema leidžia užfiksuoti aukštos kokybės, detalias nuotraukas, kurios dar ir žavi spalvų natūralumu.
Telekamera leidžia optiškai priartinti vaizdą iki 5 kartų, o skaitmeniniu būdu – iki 30 kartų. Stebina tai, kad ir daug kartų priartinus vaizdą, jis užfiksuojamas pakankamai detaliai bei išlaikant ryškumą (už tai turbūt reikėtų padėkoti fotografavimo technologijai „Super Res Zoom“), o atsiradus nedideliems iškraipymams ar vaizdui šiek tiek susiliejus į pagalbą galima pasitelkti DI redagavimo įrankius – geresnį priartinimą (angl. zoom enhance) ir suliejimo panaikinimą (angl. unblur).
Pirmasis redagavimo įrankis naudoja dirbtinį intelektą, kad padėtų atkurti kuo daugiau vaizdo detalių, prarandamų daug kartų priartinus vaizdą. Antroji funkcija taip pat paremta DI ir jos paskirtis – sumažinti (arba, jei įmanoma, visiškai pašalinti) nuotraukos suliejimą.
Tiesa, jei detalės yra pernelyg sudėtingos ar mažos, jų atkūrimas gali būti ne toks sėkmingas, o pašalinus suliejimą kai kurios nuotraukos gali pasirodyti nenatūraliai ryškios, tačiau daugeliu atveju šios funkcijos veikia tikrai gerai.
Gerai veikia ir naktinės fotografijos (angl. night sight) režimas, kuris leidžia užfiksuoti geros kokybės nuotraukas tamsioje aplinkoje, per daug neiškraipant spalvų ir išlaikant vaizdų detalumą.
Nepaisant visų pagyrų „Pixel 9 Pro“ fotografavimo ypatybėms, testuojant įrenginį atsiskleidė ir vienas gana didelis trūkumas. Portreto režimu darytose nuotraukose prastai atkuriamos sudėtingesnes tekstūros, pavyzdžiui, plaukai, kurių dalis kartais suliejama su fonu. Atrodo, tarsi fonas būtų nekokybiškai sulietas rankiniu būdu redaguojant nuotrauką – o atsižvelgiant į stiprias telefono fotografijos galimybes, tai nuvilia.
Grįžtant prie DI nuotraukų redagavimo funkcijų, verta paminėti magiškojo redagavimo (angl. magic editor) funkciją, kuri, kaip skelbiama, leidžia pašalinti nepageidaujamus objektus iš nuotraukos ar juos perkelti ir po šių funkcijų atlikimo gražiai užpildyti foną. Panašias funkcijas neseniai testavau ir su „Galaxy AI“ – ir mano manymu, „Google“ dirbtinio intelekto įrankis su šiomis užduotimis susitvarko šiek tiek geriau. Bet pastarajam iki tobulumo irgi dar toloka – pašalinus ar perkėlus objektą kartais lieka neaiškūs šešėliai, kur jų neturėtų būti – tačiau fonas yra užpildomas tikroviškiau.
Dar viena DI funkcija, kurią reiktų išskirti, yra fotografavimo režimas „pridėk mane“ (angl. add me). Šis režimas leidžia įtraukti save (ar kitą asmenį) į grupines nuotraukas, tad niekas nelieka už kadro. Kaip tai veikia? Pirmiausia padaroma grupės nuotrauka be jūsų, tada toje pačioje aplinkoje nufotografuojamas jūs, o DI automatiškai sujungia abu kadrus į vieną.
Kalbant apie grupines nuotraukas, dar verta paminėti funkciją „geriausia nuotrauka“ (angl. best take), kuri padeda padaryti geriausią grupinę nuotrauką. Ji sujungia kelis kadrus, atsižvelgdama į nuotraukoje esančių asmenų veidų išraiškas, ir parenka tas, kuriose kiekvienas grupės narys atrodo geriausiai.
Kitos DI funkcijos ir „Gemini AI“
Be nuotraukų redagavimo, „Google“ dirbtinio intelekto įrankis siūlo ir kitų įdomių bei naudingų DI funkcijų. Viena iš jų – garso įrašo transkribcija į tekstą realiuoju laiku. Ši funkcija itin pravarti tais atvejais, kai reikia greitai konvertuoti pokalbius ar paskaitas į tekstinę formą. Deja, programa palaiko tik ribotą kalbų pasirinkimą ir lietuvių kalbos tarp jų nėra (turbūt naivu būtų tikėtis, kad ir bus – ne tik dėl mažos vartotojų bazės, bet ir dėl pačios kalbos sudėtingumo). Bet ji gali praversti, jei reikia trankskribuoti įrašą, kuris yra anglų, danų, hindi, ispanų, italų, japonų, olandų, prancūzų, vokiečių ar švedų kalbomis.
Norėdama ištestuoti šios funkcijos galimybes, įrašinėjau iš kito įrenginio leidžiamus vaizdo įrašus anglų kalba. Specialiai rinkausi ne tik aukštos, bet ir prastesnės kokybės įrašus (pavyzdžiui, iš protestų pasaulyje), kurie turi daug foninio triukšmo ir kartais suprasti kalbėtoją gali būti gana sunku – tačiau turiu pasakyti, kad DI susitvarkė puikiai. Transkribcijos turėjo vos vieną kitą nežymią klaidą arba išvis jų neturėjo. Be to, sistema neblogai atskirdavo skirtingus kalbėtojus. Vienintelis dalykas, kuris užkliuvo, buvo sakinių skyryba – t. y. pasitaikė atvejų, kai viduryje sakinio buvo padedamas taškas ir likusi sakinio dalis perkeliama į kitą sakinį, o tai kartais iškraipydavo mintį.
O kita DI funkcija man labai pravertė. „Dabar grojama“ (angl. now playing) funkcija automatiškai atpažįsta dainą, kuri groja. Svarbiausia tai, kad tam, jog telefonas atpažintų dainą, nereikia net jo atrakinti – kai sistema atpažįsta dainą, jos pavadinimas ir atlikėjas pasirodo ant užrakinto ekrano. Be to, ši funkcija nereikalauja interneto ryšio, nes „Google“ periodiškai atnaujina telefone esančią dainų duomenų bazę, todėl viskas veikia net tada, kai ryšio nėra. Dar vienas funkcijos privalumas – galima peržiūrėti dainų, kurias anksčiau atpažino telefonas, sąrašą – ir prisidėti patikusias dainas į grojaraštį.
Na ir galiausiai, rašant naujo „Google Pixel“ telefono apžvalgą, turbūt privalu paminėti pokalbių robotą „Gemini AI“. Mano manymu, tai yra pravartus įrankis, tačiau su daugybe trūkumų. Pravartus todėl, kad gali suteikti naujos naudingos informacijos įvairiais klausimais. Tačiau informaciją svarbu tikrinti, nes atsakymuose pasitaiko netikslumų.
Taip pat, jei užklausą pokalbių robotui teikiate žodžiu, būtina įsitikinti, ar jis teisingai „nuklausė“, ko prašėte – nes galite gauti informacijos apie visiškai kitą, tačiau panašiai skambantį dalyką. Pavyzdžiui, rašydama straipsnį apie upių vagų pokyčius (angl. river avulsion), anglų kalba žodžiu paprašiau „Gemini AI“ suteikti kontekstinės informacijos apie šį reiškinį, tačiau gavau atsakymą apie upių evoliuciją (angl. river evolution). Šiuo atveju kaip išeitis galėtų atrodyti užduoti užklausas žodžiu lietuviškai – nes pokalbių robotas teigia suprantąs lietuvių kalbą ir galintis atsakyti į klausimus lietuviškai – tačiau realybė yra kiek kitokia. Net įspėjus robotą, kad kalbėsiu lietuviškai, „Gemini AI“ „nenuklausė“ tokių paprastų žodžių kaip „labas“ ar „laba diena“ – vietoje to jis pateikė atsakymus apie prancūzišką terminą autobusui „Le bus“ ir asmenį vardu „Labadie Anna“.
Vis dėlto, pateikus užklausą lietuvių kalba raštu, pokalbių robotas atsakė sklandžiai ir suprantamai, tad teigti, kad jis išvis nepalaiko lietuvių kalbos, būtų netikslu. Rašytinėmis užklausomis taip pat galima sumažinti klaidingų interpretacijų, kylančių naudojant kitas kalbas, riziką, tačiau tai sumažina ir naudojimosi patogumą (bent man).
Baterija ir tarnavimo laikas
Baterijos veikimo laikas palieka tikrai gerą įspūdį. Net naudojantis telefonu intensyviai – testuojant kameros galimybes, AI funkcijas ir naršant internete – dienos pabaigoje likdavo apie 40 proc. energijos (o kartais ir daugiau!).
Pilnai įkrauti telefoną užtrunka apie 1 val. 20 min., tačiau pirmuosius 50 proc. galima pasiekti per šiek tiek mažiau nei 30 minučių.
Gamintojas skelbia, kad „Pixel 9 pro“ turi 4700 mAh talpos bateriją. Telefonas palaiko kelis įkrovimo būdus: iki 27 W greitąjį laidinį ir iki 21 W belaidį įkrovimą, taip pat atvirkštinį krovimą.
Kalbant apie įrenginio tarnavimo laiką bendrai, „Google“ skelbia, kad „Pixel 9 Pro“ gaus saugumo ir operacinių sistemų atnaujinimus septynerius metus. Skelbiama, kad tiek pat laiko telefone bus galima diegti ir naujai išleidžiamas funkcijas bei dirbtinio intelekto naujoves.
Išvados
„Google Pixel 9 Pro“ ne veltui pelnė vieno geriausių telefonų rinkoje titulą. Puikus baterijos veikimo laikas, smagios ir naudingos (nors kartais ir tikrai netobulai veikiančios) DI funkcijos ir akį viliojantis dizainas padaro telefoną patraukliu pasirinkimu rinkoje. Telefono DI paremtos fotografijos funkcijos leidžia užfiksuoti kokybiškas nuotraukas net sudėtingomis sąlygomis ar esant dideliam priartinimui. Nepaisant šių fotografijos galimybių, sudėtingesnių detalių atkūrimas portretinėse nuotraukose kelia nusivylimą, taip pat nuvilia procesoriaus našumas kai kuriose srityse.
Kalbant apie kainą, „Pixel 9 Pro“ Lietuvoje kainuoja apie 1400 eurų už versiją su 512 GB vidinės atminties, apie 1200 eurų už 256 GB versiją ir apie 1100 eurų už 128 GB versiją. Skelbiamas operatyviosios (RAM) atminties kiekis visose versijose yra 16 GB.