Kas yra OLED televizoriai? Ką rinkis OLED ar QLED?

2024 m. birželio 19 d. 16:08
Europos futbolo čempionatui prikausčius dėmesį, prekybos centras internete „Varlė.lt“ pastebi kilusį ažiotažą – žmonės ieško kokybiškesnių televizorių.
Daugiau nuotraukų (1)
Svarstant, kokį televizorių pasirinkti, vis dažniau klientų akys krypsta į OLED televizorius. Vartotojų dėmesį taip pat patraukia QLED televizoriai, kurių ekrano įstrižainė paprastai būna didesnė nei OLED technologija pagamintų televizorių. Kyla klausimas, kas yra OLED, kuo skiriasi OLED ir QLED, kaip OLED technologija veikia vaizdo kokybę ir ar ji turi kokių nors trūkumų? Ar OLED televizoriai yra geresni už QLED? Patarimais dalinasi prekybos centro internete „Varlė.lt“ ekspertas Justinas Kaušinis.
Kas yra OLED? OLED – tai technologija, kuri jau daugelį metų naudojama televizoriuose, kai ekranams nereikia foninio apšvietimo, o šviesos šaltinis yra šviesos diodas. Paprasčiau tariant, OLED televizorių ekranuose naudojami šviesos diodai, pagaminti iš organinių junginių, todėl jų pavadinime prieš žodį „LED“ yra raidė „O“.
Pagrindinis skirtumas tarp OLED ir LED skydelio yra tas, kad pirmajam nereikia papildomo foninio apšvietimo – šviesa sklinda savaime. Dėl šios savybės kiekvienas pikselis veikia atskirai, todėl OLED televizoriaus ekranas pasižymi praktiškai begaliniu kontrastu, o tai reiškia ryškias ir ištikimas spalvas bei labai gilią juodą spalvą.
Atsižvelgiant į tai, kad OLED televizoriams nereikia papildomo foninio apšvietimo, gamintojai gali kurti itin plonus, o ateityje tikriausiai ir permatomus bei lanksčius ekranus.
OLED ekranų privalumai: · begalinis kontrastas
  • labai greitas atsako laikas, kurį ypač įvertins žaidėjai
  • neiškreipiamos spalvos, kai į ekraną žiūrima kampu
  • nėra įvairių vaizdo iškraipymo problemų, kuriomis garsėja LCD ekranai
Tačiau nereikia galvoti, kad OLED televizoriai visai neturi trūkumų. Galima paminėti, kad jiems būdingas mažesnis ryškumas HDR režimu. Be to, susidomėjusieji tokio televizoriaus įsigijimu turi žinoti apie specifinį įstrižainių pasirinkimą – įsigysite tik 55, 65 ir 75 colių ekranus. Be to, OLED televizoriai bus ir iki kelių kartų brangesni. Prieštaringai vertinama ir OLED skydelių gyvavimo trukmė. Taip yra todėl, kad kyla ekrano perdegimo problema. Nors su kiekviena sekančia karta ekranai tampa patvaresni, vis dar tikėtina, kad OLED televizorius greičiau atsisakys veikti nei LCD ar LED televizorius.
Kas yra QLED? Įdomu tai, kad QLED terminas yra artimesnis tipiniam LCD ekranui nei OLED. Pavadinime esanti raidė „Q“ kilo iš kvantinių taškų technologijos, vadinamųjų kvantinių taškų – nanokristalų, įrengtų tarp foninio apšvietimo ir spalvinių filtrų, kad televizoriaus ekrane būtų išgautos geresnės spalvos. QLED ekranuose naudojama Quantum Dot, arba kvantinių taškų, technologija. Tai daug pažangesnė technologija nei ta, kuria pasižymi klasikiniai LCD ekranai.
Todėl QLED televizorius yra iš esmės LCD televizorius, tačiau aukštesnės klasės. Jis pasižymi natūralesnėmis spalvomis ir didesniu kontrasto santykiu nei įprasti LCD ekranai bei didesniu ryškumu – taip pat ir HDR režimu. Skirtingai nei OLED ekranuose, juose nėra pikselių perdegimo efekto. Tačiau kartu negalite tikėtis begalinio kontrasto ir „tikros“ juodos spalvos, kurią garantuoja tik organinių šviesos diodų skydeliai.
OLED ar QLED – kas geriau? Abiejų sprendimų privalumai ir trūkumai:
OLED televizorius bus geresnis už QLED televizorių keliais atžvilgiais: jis pasižymės gilesne juoda spalva, tolygesne balta spalva, didesniu kontrastu, šiek tiek tikslesniu spalvų atkūrimu, platesniais žiūrėjimo kampais ir tolygesniu vaizdu. Be to, jis efektyviau naudoja energiją.
QLED televizorius – pasižymės didesniu ryškumu, kuris bus įvertintas žiūrint HDR turinį ir naudojant įrenginį šviesioje (neužtamsintoje) patalpoje. Ši technologija taip pat siūlo platesnį įstrižainių pasirinkimą ir ilgesnį tarnavimo laiką.
Varlė.lt specialistai pažymi, kad renkantis tarp OLED ir QLED televizoriaus, svarbu atsižvelgti į individualius poreikius ir žiūrėjimo aplinką. Jei jums svarbi puiki vaizdo kokybė ir gilaus juodo atspalvio atkūrimas: OLED televizorius bus geriausias pasirinkimas. Jie idealiai tinka žiūrėti filmus ir televizijos laidas tamsiose patalpose. Jei ieškote didelio ryškumo ir ilgaamžiškumo, rekomenduojama rinktis QLED televizorius. Jie puikiai tinka šviesioms patalpoms ir ilgesniems žiūrėjimo sesijoms, ypač jei televizorių naudosite įvairaus tipo turiniui, įskaitant sporto renginius ir žaidimus, žiūrėti. Jei biudžetas yra ribotas, QLED televizorius dažnai siūlo geresnį kainos ir kokybės santykį, ypač didesnių ekranų modeliuose.
Abu technologijos tipai turi savo privalumų ir trūkumų, tačiau galutinis sprendimas kaip ir dažniausiai – priklauso nuo naudotojų asmeninių poreikių ir prioritetų. Tiek OLED, tiek QLED technologijos nuolat tobulėja, todėl rinktis tikrai yra iš ko.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.