Dirbtinis intelektas – toks, kokį mes jį jau žinome
Šiais laikais išmanieji telefonai nebėra vien tik ryšio prietaisai – jie tapo išmaniaisiais pagalbininkais, tarnaujančiais vartotojų patogumui. Todėl džiugu, jog išmaniųjų telefonų gamintojos skiria didelį dėmesį ne tik techniniams parametrams (kas be abejo išlieka labai svarbu), bet ir DI funkcijų išmaniuosiuose vystymui.
Veido atpažinimo funkcija telefonų atrakinimui, išmaniojo asistento pagalba, nuspėjamasis tekstas ir automatinis teksto taisymas, išmanusis fotografavimas (kai automatiškai koreguojami nustatymai, kad būtų padarytas kuo geresnis kadras), akumuliatoriaus valdymo sistemos, užtikrinančios ilgesnį prietaisų veikimo laiką tarp įkrovimų ir suasmenintos turinio rekomendacijos – visas šias ir dar daugiau DI funkcijų jau galime rasti daugelyje naujesnių išmaniųjų telefonų.
Tačiau „Samsung“, pristatydama savo naujus flagmanus, žadėjo šioje srityje pradėti naują erą – ir štai kaip jiems pavyko tai įgyvendinti.
Nuotraukų redagavimas su DI
„Samsung Galaxy S24+“ yra naujausios „Samsung“ išmaniųjų telefonų linijos dalis. Tai nėra pats pažangiausias modelis – jį specifikacijomis lenkia modelis „Samsung Galaxy S24 Ultra“, kurio apžvalgą jau galite perskaityti portale lrytas.lt, – tačiau „Galaxy S24+“ vis tiek pasižymi šauniomis (nors ir ne visada pilnai pasiteisinančiomis) DI funkcijomis.
Iš visų DI funkcijų man labiausiai knietėjo išbandyti „išmanų“ nuotraukų redagavimą. „Samsung“ skelbia, kad dirbtinis intelektas gali padėti sulygiuoti kadrą, atkuriant net į kadrą nepatekusias dalis, perkelti objektą ar išvis objektą iš kadro pašalinti ir po šių funkcijų atlikimo gražiai užpildyti foną. Deja, realybėje šios funkcijos ne visada pasiteisino.
Iš lauke darytos portretinės nuotraukos, tiek perkelti, tiek sumažinti pirmame kadre buvusį objektą (nuvytusią gėlę) sėkmingai pavyko. O ir kadro sulygiavimas, atkuriant nepatekusias dalis, buvo visai pasisekęs.
Tačiau pabandžius perkelti ant vienspalvės sienos kabantį paveikslėlį iš kažkur kadre atsirado prastokai įklijuotas žibintas ir visiškai ne vietoje esantis šešėlis. Pabandžius sumažinti tą patį paveikslėlį jis buvo įrėminamas ir tarsi įdedamas į sieninę lentynėlę – ir nors tai man vizualiai atrodo gražiau už originalą, norėdama sumažinti objektą tikėjausi jį tiesiog sumažinti, o ne visiškai pakeisti objekto pobūdį kadre. Ir galiausiai pabandžius paveikslėlį iš kadro ištrinti išvis, jo vietoje atsirado kažkoks keistas objektas.
Kitos naujos DI funkcijos
Be nuotraukų redagavimo, „Samsung S24+“ siūlo ir kitų įdomių ir naudingų DI funkcijų. Viena iš jų yra automatinis vertimas balsu.
Norint pasinaudoti šia funkcija reikia įsijungti programėle „Vertėjas žodžiu“ (angl. „Interpreter“) ir pasirinkti kalbas, iš kurios ir į kurią versite. Tiesa, pirmiausia reikia parsisiųsti reikiamų kalbų paketus, na bet tai tik smulkmena – o parsisiuntus juos, programėle galima naudotis ir be interneto, kas itin patogu keliaujant. (Nežinau kaip jums, bet man vien žinojimas keliaujant, kad kišenėje esantis telefonas gali išversti pokalbį su kitakalbiu žmogumi, jei to prireiktų, skamba raminančiai.)
Liūdna žinia ta, kad programėlė veikia tik su ribotu kalbų skaičiumi – ir lietuvių kalba nėra viena iš jų. Bet jei mokate anglų kalbą, naudodamiesi programėle galėsite bendrauti vokiečių, lenkų, ispanų, italų, prancūzų, kinų, japonų, korėjiečių, portugalų, hindi, tajų ir vietnamiečių kalbomis.
Visgi, svarbu įspėti – kalbėkite tik paprastais sakiniais ir žodžius tarkite lėtai ir labai aiškiai, nes teksto atpažinimas tikrai nėra stiprioji „Galaxy AI“ pusė.
Ši problema dar labiau atsiskleidžia kitoje naujoje DI funkcijoje – teksto transkripcijoje iš garso įrašo. Transkripcijose įsivelia daug klaidų net ir lėtai bei aiškiai kalbant į mikrofoną, todėl funkcijos veiksmingumas abejotinas – jei garso įrašas būtų padarytas posėdžio metu, kur pasitaiko ir pašalinių garsų, o šnekėtojai nėra prišlieję prie mikrofono, ar išvis transkripcijose liktų kažkas teisingo?
Vis dėlto, ši funkcija man atrodo labai reikalinga ir naudinga – ne kartą pati tiek būdama studentė, tiek dabar būdama žurnalistė troškau, kad kokybiška transkripcijų programa egzistuotų (tiesą sakant, pakločiau už tai ir nemažai pinigų) ir panašu, kad mažais žingsneliais judame to link. Tiesa, tikėtis, kad greitu metu turėsime tokią programą, kuri dar ir palaikytų lietuvių kalbą, turbūt būtų naivu – ne tik dėl mažos vartotojų bazės, bet ir dėl pačios kalbos sudėtingumo.
Ir galiausiai vienos geriausių DI funkcijų, kurias man pavyko aptikti naujajame „Samsung galaxy S24+“, buvo tekstų konspektavimas ir teksto stiliaus keitimas. Ir abi jos veikia lietuvių kalba!
„Galaxy AI“ tekstų konspektavimo funkcija man pasirodė itin naudinga – ji leidžia ilgus tekstus sutraukti į trumpus atskirus punktus, laikantis teksto struktūros ir atspindint teksto esmę. Nors konspektuose kartais ir pasitaikydavo ne visai svarbių faktų, mano manymu, funkcija vis tiek sumažina informacijos perteklių ir taupo laiką.
O teksto stiliaus keitimas gali pagelbėti laikytis tinkamo etiketo bendraujant, ypač darbo aplinkoje. Pavyzdžiui, emocišką pasisakymą „O gal galite gražiai pasakyti? Ar būtina čia dabar ardytis?“ „Galaxy AI“ pakeitė į profesionalesnį pasisakymą – „Ar galėtumėte pasakyti tai mandagiau? Ar būtina dabar ginčytis?“. Ir juk tikrai, nors pastarasis vis dar skamba ganėtinai pasyviai agresyviai, mažiau tikėtina, kad jį parašę būsite atleisti iš darbo.
Dizainas, baterija ir kameros
„Galaxy S24+“ dizainas labai primena „iPhone“, ypač dėl to, kad nebeliko nedidelio išlenkimo telefono kraštuose – jį pakeitė plokščios briaunos. Ir man, kaip ilgametei „iPhone“ turėtojai šis dizainas tikrai labiau prie širdies – ir ne vien dėl to, kad tokia išvaizda atrodo elegantiškiau, bet ir todėl, jog telefoną plokščiais kraštais patogiau laikyti rankose ir jis sunkiau išslysta. Patogumo naudojantis prideda ir nedidelis telefono svoris bei ryškus ir optimalaus dydžio ekranas (gamintojo skelbiamos ekrano charakteristikos: ekrano tipas – dinaminimis AMOLED 2x, ekrano įstrižainė – 6,7 colio (17cm).
„Samsung Galaxy S24+“ baterijos veikimo laikas yra išties įspūdingas – net ir visą dieną aktyviai naršant internete ar testuojant DI funkcijas, energijos dienos pabaigoje likdavo dar apie 30 proc., o jei telefoną naudodavau ne taip aktyviai, vieno baterijos įkrovimo užtekdavo ir dviem dienoms naudojimo. Gamintojas skelbia, kad telefone įmontuota 4900 mAh baterija.
Kameros (50 Mpix, 10 Mpix ir 12 Mpix) suteikia teigiamą fotografavimo patirtį – nuotraukos gaunasi aukštos raiškos, sodrių spalvų. 30x priartinimas kažkiek deformuoja objektus, tačiau jie vis tiek išlieka lengvai atpažįstami, o priklausomai nuo aplinkos, apšvietimo ir pačio objekto, kartais, net esant tokiam priartinimui, nuotraukos gaunasi visai kokybiškai (pavyzdžiui, iš kambario galo su 30x priartinimu įamžinau orchidėjos žiedą – ir drįsčiau sakyti, kad nuotrauką gavosi visai graži. O štai lauke fotografuotas medis su 30x priartinimu toli gražu į fotografijų konkursą nepretenduotų). Lyginant „Samsung Galaxy" S24+“ nuotraukas su „iPhone 14 pro“, galima teigti, kad „Samsung“ telefonu darytų nuotraukų spalvos daug sodresnės, tačiau pavienės detalės atrodo ryškesnės „iPhone“ nuotraukose (ypač panoraminėse) – o ar tai gerai, ar blogai, nuspręskite patys.
Išvados
Nepaisant to, kad „Samsung“ nepavertė visų savo ambicijų realybe ir naujosios DI funkcijos dar turi būti tobulinamos, „Samsung Galaxy S24+“ yra geras telefonas.
Elegantiškas ir patogus dizainas, išskirtinis baterijos veikimo laikas, geros kameros, užtikrinančios aukštą nuotraukų kokybę, ir įdomūs bei naujoviški, nors dar daug trūkumų turintys DI sprendimai, užtikrina patogumą naudojantis telefonu ir paverčia jį patraukliu kandidatu rinkoje.