Ekspertas pagaliau paaiškino: palikti „Bluetooth“ ar išjungti?

2022 m. liepos 12 d. 11:14
„Bluetooth“ tapo neatsiejama ir bene kasdien naudojama technologija – anksčiau šį ryšį naudojome kaip priemonę dalintis įvairiais failais, tačiau dabar per jį susiejame beveik visus savo išmaniuosius įrenginius. Ekspertai atkreipia dėmesį, kaip ir kodėl ši belaidė technologija domina kibernetinius įsilaužėlius, ir kokių pavojų tai kelia.
Daugiau nuotraukų (1)
„Išmaniuose įrenginiuose saugoma daug svarbios informacijos, todėl vartotojams naudinga žinoti ne tik tai, kaip veikia „Bluetooth“, bet ir kaip saugiai jį naudoti“– teigia „Tele2“ IT saugumo ekspertas Mantas Užupis.
Į „Bluetooth“ pažvelkime iš arčiau
„Bluetooth“ yra trumpojo nuotolio belaidžio ryšio technologija, kuri naudoja itin aukšto dažnio radijų bangas duomenims (nuotraukoms, muzikai) perduoti tarp 2 ar daugiau prietaisų. Ji turi daugybę funkcijų, tačiau dažniausiai yra naudojama norint atkurti garsą iš telefono ar kito išmaniojo įrenginio. „Bluetooth“ yra bene populiariausias belaidžio ryšio tipas, kurį galima rasti beveik visuose išmaniuose įrenginiuose – nuo belaidžių ausinių, garsiakalbių iki šaldytuvo.
Tam, kad įrenginiai galėtų keistis informacija „Bluetooth“ ryšiu, jie turi būti arti vienas kito – paprastai iki 10 metrų atstumu. Transliuojami signalai yra labai silpni ir dažniausiai nedaro jokio poveikio kitiems tuo pačiu dažniu veikiantiems prietaisams. Nors signalai yra nestiprūs, tačiau šis ryšys yra itin sklandus ir viename tinkle gali sujungti net 8 įrenginius.
Palikti ar išjungti?
Kai nenaudojate „Bluetooth“, patariama šią funkciją išjungti. Nors pamiršus išjungti šį ryšį dažnu atveju įrenginiui nieko blogo nenutiks, tačiau retais atvejais įsilaužėliai gali pasinaudoti šia galimybe platinti kenkėjišką programinę įrangą ir gauti prieigą prie jūsų privačios informacijos. Norėdami išjungti „Bluetooth“, eikite į „Settings“, bakstelėkite „Bluetooth“ ir perjunkite jungiklį.
Yra 3 dažniausiai pasitaikantys būdai, kaip kibernetiniai nusikaltėliai gali vykdyti atakas „Bluetooth“ ryšiu: „bluejacking“, „bluesnarfing“ ir „bluebugging“.
Bluejacking„ atakos metu vienas įrenginys užgrobia kitą ir siunčia nepageidaujamus pranešimus. Paspaudus juose esančias nuorodas, galite būti nukreipiamas į svetainę, kurioje pasisavinama asmeninė informacija arba į prietaisą įdiegiama kenkėjiška programinė įranga.
Bluesnarfing„ ataka yra galingesnė ir gali išgauti informaciją iš jūsų įrenginio – tekstines žinutes, el. laiškus ar net identifikavimo informaciją, kurią įrenginys siunčia interneto paslaugų tiekėjui.
Bluebugging„ įsilaužėliai užmezga „Bluetooth“ ryšį su įrenginiu ir pasinaudoja juo, kad gautų prieigą prie duomenų. Patekę į įrenginį, jie gali stebėti jūsų veiklą, gauti priėjimą prie konfidencialios informacijos.
Kaip apsaugoti?
Be to, kad išjungiate „Bluetooth“, kai jis jums nereikalingas, galite imtis ir kitų saugumo veiksmų, kurie padės išvengti netikėtumų.
Naujausia operacinė sistema – įsidiegę operacinės sistemos atnaujinimus, būsite geriau apsaugoti, kadangi jie ištaiso prieš tai aptiktas saugumo spragas ir apsaugo nuo kibernetinių atakų padarinių.
Svarbi informacija – patariama vengti siųsti itin svarbią ar konfidencialią informaciją belaidžiu ryšiu. Jei prireikė pasidalinti svarbiais failais, slaptažodžiais ar prisijungimo informacija, siųskite ją elektroniniu paštu ir naudokite šifravimą.
Naujos užklausos – nepriimkite „Bluetooth“ ryšio užklausų iš nežinomų šaltinių ir nesusiekite savo įrenginių su jais. Įsilaužėliai gali siųsti tokias užklausas, tikėdamiesi, kad kas nors suteiks jiems prieigą. Jei nesate tikri, kas ir kodėl siunčia jums užklausą, atmeskite arba ignoruokite ją.
Susiejimo atšaukimas – rekomenduojama ištrinti visus senus „Bluetooth“ susiejimus, kurie yra nebereikalingi. Nors seni įrenginiai nebūtinai gali kelti pavojų saugumui, tačiau taip sumažinsite nereikalingą riziką. Dabartinius susiejimus galite rasti savo įrenginio „Bluetooth“ nustatymuose.
IT saugumas^Instantbluetooth
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.