Intensyviai. Su užsidegimu. Ir greičiausiai – gamtoje. Nes šitiek atsėdėjus tarp keturių sienų jau ir taip norėsis į lauką, o čia dar ir pagrįsta priežastis bus – prasibėgti keletą kilometrų ar prasieiti keliolika ar keliasdešimt.
Ir šiuolaikinės technologijos jau leidžia tai padaryti efektyviai bei įdomiai – stebint ir kaupiant duomenis apie savo kūno rodiklius, aplinką, o ilgainiui – ir gaunant rekomendacijas, ką reikėtų daryti toliau ar kaip būtų galima padaryti geriau.
Ir dabar sekti savo sportavimą ar šiaip aktyvią veiklą paprasčiau nei paprasta. Nes buvo laikai, kai norėdamas bėgant sekti savo širdies ritmą, dirželiu turėdavai tvirtintis jutiklį prie krūtinės – bet dabar užtenka poros įrenginių, kuriuos ir taip visada turi: išmanaus telefono ir išmanaus laikrodžio.
O kartais – ir vienintelio iš jų. Ir tuo vieninteliu gali tapti jau ir laikrodis.
Nuo „Priuso“ iki tanko
Išmaniųjų laikrodžių yra įvairių. Tiesą sakant, kaip laikrodžius nemažai kas naudoja ir tiesiog išmaniąsias apyrankes (pvz. trečioji „Xiaomi Mi Band“ karta jos pasirodymo metu buvo beveik tobula – kainos ir kokybės/efektyvumo prasme. Iki 3 savaičių veikianti baterija ir dauguma bazinių funkcijų už mažiau nei pusšimtį eurų? Duokit man dvi!). Kas nori arba aksesuaro, arba komforto, arba daugiau funkcionalumo (arba visko iš karto) – renkasi išmaniuosius laikrodžius.
Bet iki šiol man buvo tekę susidurti tik su pačiais populiariausiais ir daugmaž vidutinį vartotoją orientuotais įrenginiais – kaip kad „Fitbit“, „Samsung Galaxy Watch“, „Huawei Watch“ ir „Appe Watch“. Ir taip, tai yra gaminiai, orientuoti toli gražu ne į aukščiausios klasės, bet būtent į vidutinį vartotoją – tą išduoda ir kaina (vos pora šimtų eurų, o „Apple“ vartotojai, žinoma, primoka vien už pavadinimą), ir jų tikslumas, ir funkcionalumas (kuris iš pradžių atrodo platus, bet tik kol neturi su kuo palyginti).
O štai dabar, visiškai netinkamu tokiems bandymams metu į rankas (tiksliau – ant rankos) gavau vieną iš aukštesnės klasės įrenginių – „Garmin Tactix Delta“. Ir žinote, po dviejų savaičių bandymų labiausiai peršasi toks ne visai tikslus, bet gal kiek suprantamesnis palyginimas:
„Xiaomi Mi Band 4“ – tai paprastas ir ekonomiškas „Toyota Prius“. „Samsung Galaxy Watch“ – „Mercedes Benz“ ar BMW. „Huawei Watch GT 2e“ – „Tesla“, na o „Garmin Tactix Delta“ – tankas „M1 Abrams“: didelis, galingas, brangus ir prikištas visokių kariškų dalykėlių.
„Garmin Tactix Delta“
Man labai patinka angliškas terminas „rugged“. Lietuvių kalboje jį tenka išskleisti į tris atskirus žopdžius – šiurkštus, tvirtas ir sunkus.
Būtent toks yra ir „Tactix Delta“: storu obsidiano juodumo DLC plieno korpusu, penkiais stambiais mygtukais, dideliu 51 mm skersmens ciferblatu/ekranu, išorėje padabintu kniedėmis. Dirželis – tokio paties obsidiano juodumo nailono, grubus ir masyvus, primenantis tanko vikšrą. Akivaizdžiai labiau derantis prie plaukuotos letenos, o ne lakuotų nagučių.
Skaitmeninis ciferblatas (MIP LCD ekranas) – ne jutiklinis (todėl teko persiformuoti kai kuriuos įpročius) ir dviejų apšviestumo lygių – „dieninio“ ir „naktinio“. Rašo, kad suderinamas su naktinio matymo prietaisais – bet kažkaip po ranka nė vieno nepakliuvo, tai nepatikrinau.
Kodėl šis laikrodis – „tankas“? Na, visų pirma, atmetus jau išvardintą patraukliai grubų dizainą, jis dar ir važiuoja kaip tankas, t. y. skelbiasi, kad įprastus išmaniojo laikrodžio režimu baterija išlaiko 21 dienas (neturėjau tiek laiko testams, tad šito nepavyko patikrinti).
Nors iš kitos pusės – čia ir tam tikra problema. Nes kas nutinka, kai krauti įrenginį prireikia krauti retai? Taip, jei nesi itin tvarkinga asmenybė, galiausiai kažkur nukiši jo laidą. O „Garmin Tactix Delta“ įkraunamas ne universaliu micro-USB ar belaidžiu krovimu, bet specialiu firminiu 4 kontaktų laidu (kitas galas – standartinis USB).
Antras tanko požymis – laikrodis turi integruotus „Garmin TopoActive“ žemėlapius. Patys žemėlapiai nėra toks jau didelis stebuklas, bet tai, kad jie yra ne telefone, o būtent laikrodyje (ir dar veikia) – tikrai didžiulis privalumas. Kodėl? Nes dar nesu turėjęs rankose nė vieno telefono, kuris su nuolatiniu GPS drožimu ištvertų daugiau nei 8 valandas. Tuo tarpu „Tactix Delta“ žada 60 valandų – bet šito neturėjau galimybės patikrinti dėl to paties prakeikto karantino.
Bet iš čia ir vienas pastebėjimas – pastatų viduje GPS veikia itin silpnai (štai ką reiškia orientavimosi pagal mobilųjį ryšį ir WiFi nebuvimas). Užtat esant išorėje problemų nekyla ir laikrodis turi net kelias GPS nustatymų parinktys: vien GPS, GPS + GLONASS, GPS + GALILEO ir „Ultra Trac“.
Na ir trečia – taip, toks dalykas gal ir nebūdingas tankams, bet šitas laikrodis turi „susinaikinimo mygtuką“. Paspaudus vieną mygtukų kombinaciją (šviesa+“atgal“), laikrodis ištrina visą savyje saugomą vartotojo informaciją. Tiesa, duomenų savidestrukcijai atšaukti turi 10 sekundžių.
Tiesiog sportuojančiam
Žinoma, „Garmin Tactix Delta“ puikiai tiks sportuojančiam – jame yra visos bazinės kūno rodiklių stebėsenos: pulso, streso, miego, kvėpavimo, žingsnių, įveiktų aukštų. Yra ir „kūno baterija“, kuri išskaičiuojama iš pulso, streso ir bendro vartotojo aktyvumo. Taip pat oksimetras (kraujo įsotinimo deguonimi jutiklis). Laikrodis išskaičiuoja laktozės slenkstį, aerobinį ir anaerobinį krūvį, sudeginamas kalorijas, maksimalų deguonies įsisavinimą ir dar daug visko. Tikslumas, kiek apie jį galima spėti su kito išmaniojo laikrodžio parodymais, patikimas.
Beje, įdomu tai, kad pagal dabartinius vartotojo parametrus pateikia ir sportines prognozes: per kiek laiko galėtum nubėgti 5 km, 10 km, pusmaratonį ir maratoną.
Na ir rašoma, kad laikrodį įmanoma sujungti su savo „Spotify“ paskyra. Deja, kad ir kaip besistengiant, man to padaryti nepavyko – kažkur tarp „Garmin“, „Facebook“ ir „Spotify“ platformų pasiklydo permisijos.
Laikrodyje yra 32 GB vidinės atminties, iš kurių vartotojui skirta 20.
Kariškiams ir ekstremalams
Tiems, kurie užsiima ir šiuo tuo daugiau nei bėgiojimas, „Tactix Delta“ turi ir daugiau ką pasiūlyti.
Jau vien iš bazinio laikrodžio meniu galima pasiekti meteorologinę informaciją ir prognozes, saulėtekio ir saulėlydžio (tad ir dienos ilgumo) laikus, kompasą su altimetru (išskaičiuojama pagal barometrą). Yra režimas parašiutininkams („Jumpmaster“), teigiama, laikrodis gali fiksuoti ir vertikalų greitį (bet kad ir kaip priveikė karantinas, vardan testavimo šuolio iš balkono kol kas taip ir neatlikau).
Taip pat laikrodyje integruota ir navigacija – ir ne tik žemėlapiai bei rodymas „tu esi čia“, bet ir galimybė laikrodyje iš taškų susidėlioti maršrutą. Tiesa, dėl navigacijos painumo tai ne itin patogu.
Laikrodis atitinka JAV karinį MIL-STD-810 standartą.
Apibendrinimas
„Garmin Tactix Delta“ – aukštos klasės išmanusis laikrodis, kuris turi visas įprastas išmaniojo laikrodžio funkcijas (telefono pranešimų perdavimas į ekraną, tradicinė biometrija), bet ir praturtintas specialiosiomis – tokiomis kaip režimas šuoliui parašiutu, navigacija laikrodyje (o ne telefone). Tikrai ilgas baterijos laikas (žadama, kad įprasto išmaniojo laikrodžio režime baterija išlaiko 21 dieną, GPS režimu – 60 val., o specialiu „ekspediciniu“ režimu – 46 dienas. O dar kalbama ir apie 80 dienų režimą) ir pilnai įsikraunama per daugmaž pusantros valandos.
Pagrindinis trūkumas – navigacija po laikrodį paini, ne visai logiška ir ganėtinai chaotiška. Norint pasiekti reikiamą funkciją, kartais tenka kaip reikiant paklaidžioti. Taip, prie šio laikrodžio tikrai reikia priprasti.
Na o dar viena nemaloni vieta – laikrodžio kaina. Žinoma, daiktas tikrai geras, bet 900 eurų yra tikrai nemažai. Bet aukštesnių poreikių vartotojai vis tiek mokės – įrenginys atrodo tikrai to vertas.