Žvilgsnis į ateitį: nepamatę nepatikėsite

2017 m. sausio 13 d. 10:20
Gediminas Gasiulis („Lietuvos rytas“)
Dirbtinis intelektas? Virtuali realybė? Robotai? Bepilotės skraidyklės? Las Vegase (JAV) vykusioje technologijų parodoje „CES 2017“ to buvo per akis, o viską siejo vienas žodis – ateitis.
Daugiau nuotraukų (20)
Šįmet technologijų kūrėjai į CES rinkosi jau penkiasdešimtą kartą. Nors didžiausius stendus čia užsiėmė tarptautiniai milžinai, labiausiai stebino ne jie, o smulkesni verslo naujokai.
Mat didelės kompanijos, kaip ir stambūs gyvūnai, juda lėtai, todėl tie, kurie laukia netikėtų naujovių, dažnai lieka jomis nusivylę. Užtat verslo naujokai vieną po kitos žeria idėjas, o aplankius šimtus jų stendų kyla keistokas klausimas: ar dar yra bent vienas dalykas pasaulyje, nepaliestas technologijų?
CES parodą rengianti asociacija „Consumer Technology Association“ (CTA) įsitikinusi – pasaulis juda ten, kur klesti technologijos. Tai patvirtino ir beveik 4 tūkst. įmonių, įrengusių savo stendus salėse, kurių plotas prilygsta 30 futbolo aikščių.
„Žurnalistai mėgsta klausti, kokia yra CES tema. Man visada sunku atsakyti į šį klausimą, nes niekada nėra vienos temos. Girdėjau, kad šis šou yra apie dirbtinį intelektą, ryšių technologijas, personalizaciją ar bepilotes skraidykles.
Man atrodo, kad apie gyvūną sprendi pagal tai, kokią jo kūno dalį lieti. Man CES yra apie technologijų inovacijas, apie ateitį“, – sakė CTA prezidentas Gary Shapiro.
Anot jo, šįmet buvo matoma nauja tendencija – stambiosios kompanijos žvalgosi į naujokes kaip į potencialias partneres, kurios galėtų suteikti postūmį naujovėms.
Išties – šmirinėjant po mažųjų kompanijų stendus buvo galima sutikti ne tik parodos lankytojų, žurnalistų ar pirkėjų korteles seginčių žmonių, bet ir kitų dalyvių.
Tad kur pučia inovacijų vėjai ir kokia bus toji ateitis?
Robotai. Jie jau veržiasi į mūsų namus, tiesa, kiek kitokio pavidalo, nei įsivaizdavo fantastai. Vietoj vieno viską mokančio ir galinčio namų šeimininko turime gausybę pavienius darbus atliekančių aparatų, tokių kaip dulkių siurbliai ar langų valytuvai.
Tačiau CES dalyvavusios kompanijos nepraranda vilties ir toliau kuria įvairiausius humanoidus. Tik kol kas jie nėra visagaliai. Daugeliu atvejų tai – robotai, su kuriais galima pasišnekėti ir paprašyti atlikti tam tikras nesudėtingas užduotis, pavyzdžiui, atrasti ką nors internete, pagroti muzikos, pašokti ar paduoti kokį daiktą.
Beje, įdomi tendencija: kuo robotas išvaizdesnis, tuo jis paprastesnis. Tarkim, didelio žiniasklaidos dėmesio sulaukęs „Profesorius Einsteinas“ tėra kalbanti lėlė, galinti paskaityti mokslo įdomybių faktų ar pažaisti su vaikais.
O štai didelę šiukšliadėžę su rankomis primenantis „MoRo“ ne tik bendrauja su šeimininku, bet ir gali jį palydėti į parduotuvę ar paduoti reikiamus daiktus namuose.
Virtuali realybė. Virtualiosios ar papildytosios realybės sistemos jau keletą metų karaliauja technikos parodose, nors tikrąjį pasaulį užkariauti (ir pirkėjų kišenes paploninti) joms sekasi sunkiau. Aišku, vasarą Palangoje vienas kitas prašalaitis susidomi neįprastomis J.Basanavičiaus gatvėje siūlomomis pramogomis, bet namuose tokių prietaisų mažai kas turi.
„CES 2017“ pramogų su didžiuliais akiniais buvo apstu. Vienos įmonės demonstravo savo sukurtus virtualios realybės žaidimus, kitos – pačius akinius ar visas pramogų sistemas. Įspūdingą karuselę čia įrengė „Samsung“, prie kurios nuolat trypčiojo eilė laukiančiųjų.
Dėmesio nestigo ir „Hypersuit“ pavadintam prietaisui, ant kurio atsigulus ir užsidėjus specialius akinius gali pasijusti, tarsi skristum.
Skraidyklės. Bepilotėms skraidyklėms „CES 2017“ buvo skirtas visas paviljonas, kuriame zvimbė šimtai įvairiausių aparatų. Čia buvo galima rasti visko – nuo degtukų dėžutės dydžio skraiduolių iki žmogų galinčio gabenti ketursraigčio „Ehang 184“.
Pastarąjį pristatę kinai teigia, kad šiam aparatui valdyti piloto licencijos nereikės – skraidyklė viską atliks pati, autonomiškai, vartotojui tereikės nustatyti kelionės tikslą, atsisėsti ir mėgautis skrydžiu. Tiesa, jie jau daugiau nei metus siekia gauti reikiamas licencijas ir leidimus, bet dar nėra atlikę bandymų su žmonėmis.
Užtat mažesni aparatai reikiamus leidimus turi. Jų paskirtis įvairiausia: nuo žaidimų iki asmenukių fiksavimo, nuo teritorijų filmavimo iki priešus ar nusikaltėlius sekančių skraidyklių. Nusipirkai, įkrovei baterijas ir – pirmyn!
Bene didžiausias iššūkis skraidyklių gamintojams parodoje buvo konkurencija. Todėl lankytojų dėmesį jie siekė patraukti įvairiais būdais – vieni rodė skraidyklių šou, kiti vaišino užkandžiais ar gėrimais.
Išmanumas. Vaikštant po mažesnių kompanijų ar startuolių paviljonus nepaleido mintis – ar dar yra pasaulyje daiktas, kurio nebuvo bandoma patobulinti? Nors nemaža dalis šių stendų labiau priminė turgaus prekystalius su visiškai įprastais produktais (juk ne USB laidų ar telefonų dėkliukų čia žmonės atvažiavo pasižiūrėti), likusieji išties sugebėjo nustebinti.
Naujokai tobulina viską, kas pakliūva po ranka. Išmanieji batai, skėčiai, klozetai ar dantų šepetėliai jau seniai ne naujiena, o šįmet galima buvo išvysti plaukų slinkimą fiksuojančius šepečius, reguliuojamus ir judėjimą sekančius batų kulniukus, sulieknėti skatinančius diržus, odos būklę stebinčius veidrodžius ir net išmaniąsias lazdas.
Taip, tas pačias, kuriomis senukai ramstosi. O kur dar nuo radiacijos saugančios trumpikės, regą pasitikrinti leidžiantis žiūronas ar išmanioji duonos skrudintuvė!
Prie visuotinės išmanumo bangos pirštą prikišo ir lietuviai – kompanija „Deeper“ parodoje pristatė naują savo gaminį – išmaniąją dviračių spyną „Deeper Lock“. Ji buvo nominuota per „CES 2017“ apdovanojimus belaidžių nešiojamųjų aksesuarų kategorijoje.
Visa tai – tik dalis to, kas buvo demonstruojama „CES 2017“. Ir jei pamanėte, kad jau viskas išrasta, patikėkite – kūrėjai nesustos. Net jeigu kai kurie jų išradimai bus visiškai absurdiški.
CES 2017Las Vegasasparoda Las Vegase
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.