„Cisco“ prognozuoja, kad per ateinantį dešimtmetį dėl naujojo „Visa apimančio interneto“ (angl. Internet of Everything, toliau – IoE) prognozuojamas viso pasaulio įmonių ir pramonės šakų potencialas sudarys 14,4 trilijonų dolerių.
Dabar prie interneto yra prijungta tik 0,6 proc. mus supančių dalykų. „Cisco“ prognozuoja, kad prie interneto galėtų būti prijungta iki 1,5 trilijonų objektų.
Iš visos 14,4 trilijonų dolerių sumos visame pasaulyje esančios įmonės galėtų pasiimti dalį ir sau, jeigu dabar imtųsi veiksmų ir pasinaudotų IoE teikiamomis galimybėmis bei įvykdytų paradigmines permainas verslo, sveikatos priežiūros, pramogų, komunalinių paslaugų ir žemės ūkio srityse – trumpiau tariant, permainas visame kame.
„Per ateinančius porą metų stebėsime perėjimą į IoE, kurio metu žmonės, procesai, duomenys ir kiti dalykai taps vis labiau susiję. Po to atsiras naujos jungčių rūšys, pavyzdžiui, prijungus galvijus, ūkininkams atsiras galimybė lengviau stebėti atskirų gyvulių sveikatą, o prijungus augalus – stebėti juos supančią aplinką“, – teigia „Cisco“ verslo vadovas Lietuvai Jonas Bačinskas.
Šiais laikais pasaulinį interneto srautą daugiausiai sudaro planšetėmis, išmaniaisiais telefonais ir kompiuteriais tarpusavyje bendraujantys žmonės. Remiantis „Cisco“ vertinimais, prie interneto prijungus naujos rūšies įrenginius palengvės ne tik ryšiai, bet ir tarpusavio bendravimas, o prijungtų dalykų skaičius iki 2020 metų nuo esamų 10–15 milijardų išaugs iki 50 milijardų.
Tendencinga miesto plėtra
Dėl IoE plėtros, „Cisco“ jau matuoja galimą poveikį vyriausybėms ir viešajam sektoriui. Per metus miestų gyventojų skaičius išauga iki beveik 60 milijonų, o iki 2050 metų miestuose gyvens daugiau nei 60 proc. pasaulio populiacijos. Dėl to žmonės, užimantys tik du procentus pasaulyje esančios žemės, suvartos apie tris ketvirtadalius jos išteklių. Be to, per ateinantį dešimtmetį bus pastatyta daugiau nei 100 miestų, kuriuose gyvens milijonas žmonių.
„Atsižvelgiant į šias tendencijas ir planuojant miestų procesus, labai svarbu ne tik suprasti, kurioje interneto raidos dalyje esame, bet ir kaip bus naudojamos informacijos, ryšių technologijos ir IoE siekiant išspręsti miestų keliamus iššūkius ir kuriant sveikesnę, saugesnę bei labiau susietą infrastruktūrą“, – sako J.Bačinskas.
Siekiant automobilius prijungti prie kitų transporto priemonių, signalų ir eismo stebėjimo sistemų gali prireikti 347 milijardų dolerių, nes vartotojai, savivaldybės bei vyriausybės pareikalaus susijusių sprendimų, padėsiančių mažinti spūstis, užterštumą ir nelaimingų atsitikimų skaičių.
IoE pelną gali padidinti 21 proc.
Remiantis „Cisco“ vertinimais, per ateinančius dešimt metų IoE sudarys galimybę padidinti bendrą pasaulio įmonių pelną apytiksliai 21 procentu. Pavyzdžiui, vyriausybėms, savivaldybėms ir organizacijoms IoE suteiks galimybę sukurti naują, pažangią komunalinių paslaugų infrastruktūrą, leidžiančią veiksmingiau paskirstyti ir vartoti energiją. Prognozuojama, kad vien komunalinių paslaugų rinkoje įmonėms numatytas potencialas – 757 milijardai dolerių.
„IoE pakeis rinkas, poreikius ir produktus. Atsiras naujos idėjos, dalykai ir sistemos. Tai naujojo amžiaus pradžia“, – tvirtina J.Bačinskas.
Įmonėms, nepriklausomai nuo jų sektoriaus, jis pataria kuo skubiau perimti IoE mąstyseną, nes IoE visuomenę pertvarkys visais įmanomais atžvilgiais.
Saugumas yra viskas
IoE vartotojams ypač svarbus saugumas – saugos galimybės ir privatumo politika. Prijungus energetikos, sveikatos priežiūros ir kitas svarbias sistemas, padaugės kibernetinių išpuolių, kurie gali būti net pavojingesni nei fiziniai.
„Siekdami sujungti svarbius infrastruktūros objektus ir įrenginius, esame įsipareigoję sukurti sveiką ir saugią aplinką. Tokiose svarbiose srityse veikiančios įmonės bet kokia kaina privalo būti užtikrintos, jog saugumas netaps problema“, – dėsto J.Bačinskas.