„Phonebloks“ kurs „amžiną“ telefoną

2013 m. spalio 11 d. 11:40
Aurimas Abišala
Mano senutėlis „BlackBerry“ telefonas veikė puikiai, tačiau jo ekranas buvo toks mažutis, kad nutariau jį pakeisti nauju liečiamu „Samsung“ išmaniuoju.
Daugiau nuotraukų (1)
Dabar „BlackBerry“ tyliai dulka stalčiuje – išmesti dar gero daikto nesinori, o panaudoti nėra kur.
Tai ne vien mano bėda – sparčiai keičiantis technologijoms, vienas telefonas vidutiniškai tarnauja pusantrų metų.
Vien JAV 2012 metais buvo išmesta per 140 mln. mobiliųjų telefonų. Dažniausia dėl to, jog jie atsibodo, arba sugedo kuri nors viena detalė.
Dizaineris iš Olandijos Dave'as Hakkensas tvirtina, jog gali išspręsti „laikinų“ telefonų problemą ir sumažinti išmetamų telefonų skaičių iki 90 proc.
Pasauliui jis siūlo „Phonebloks“ - iš atskirų detalių (modulių) sudėtą mobilųjį telefoną.
Telefonas - konstruktorius
Lengviausia „Phonebloks“ telefoną įsivaizduoti kaip nedidelę plokštelę, prie kurios „Lego“ konstruktoriaus principu jungiamos įvairios telefono detalės – kamera, baterija, procesorius, antena.
Kitoje plokštelės pusėje tvirtinamas telefono ekranas, o pati plokštelė veikia tiek kaip viską sujungiantis ir vietoje laikantis pagrindas, tiek kaip laidininkas ir mikroschemų rinkinys, paverčiantis atskirus modulius veikiančiu telefonu.
Sugedus ar pabodus vienai detalei, ją galima pakeisti nauja. Taip pat galima susikomplektuoti telefoną, kuris atitinka kiekvieno vartotojo poreikius.
Kaip pavyzdį „Phonebloks“ kūrėjai pateikia kelis mobiliųjų telefonų savininkų tipus. Pavyzdžiui, nuolat internete naršantis ir duomenis „debesyje“ saugantis jaunuolis galėtų atsisakyti telefono atminties bloko ir į laisvą vietą sugrūsti didesnę bateriją.
Fotografijos mėgėjas galėtų telefone įmontuoti aukščiausios kokybės kamerą ir paaukoti ne tokią jam reikalingą „Bluetooth“ jungtį.
Vyresnio amžiaus žmogus galėtų pašalinti visas jam ne itin reikalingas smulkmenas ir gerokai praplėsti telefono bateriją ir jo skleidžiamą garsą.
Žinoma, ne viskas yra taip gražu, kaip D.Hakkensas piešia. Visų pirma, kyla nemažai abejonių dėl telefonų atskirų dalių suderinamumo – juk net vieno gamintojo telefonai susiduria su problemomis, tai kas bus, kai į vieną krūvą kas nors sujungs 10 skirtingų įmonių detalių?
Be to, gali būti sudėtinga „suplanuoti“ savo telefoną, kad visa platformos vieta būtų optimaliai išnaudota.
Jei sudėjus visas reikiamas detales ant platformos liks laisvos vietos, ką daryti tuomet? Pirkti nereikalingą detalę ar palikti žiojėti tuščią skylę?
Kadangi kol kas „Phonebloks“ yra embriono stadijoje, nuo pernelyg aštrios kritikos derėtų susilaikyti, tačiau idėjos autoriams ateityje reikės atsakyti į šiuos ir kitus klausimus, kad projektas būtų išties sėkmingas.
Projektas gali mirti nė negimęs
Teigiama, kad „Phonebloks“ veiks internetinės parduotuvės principu, panašiai, kaip dabar veikia mobiliosios telefonų programėlės. Kiekvienas norintis galės pirkti telefonų dalis iš jam patinkančių įmonių ir rinkti savo telefonus. Taip pat bus galima pačiam kurti telefonų dalis ir jas pardavinėti „Phonebloks“ vartotojams.
Tačiau tam, kad tokia internetinė parduotuvė veiktų, vien technikos entuziastų būrelio neužteks.
„Phonebloks“ šiuo metu stengiasi įkalbėti kuo daugiau didžiųjų pasaulio kompanijų prisijungti prie šios idėjos įgyvendinimo.
Juk jei savo telefoną galėsiu sulipdyti naudodamas „Nikon“ kamerą, „Beats“ garsiakalbį, „Gorilla Glass“ ekraną ir „Intel“ procesorių, jis bus ne tik originalus, bet ir kokybiškas.
Ir atvirkščiai – jei naujas telefonas bus surinktas iš bevardžių įmonių ar pavienių kūrėjų dirbtuvių atkeliavusiomis detalėmis, jo patikimumas kels rimtų abejonių.
Tam, kad kuo daugiau įmonių susidomėtų pasiūlymu, šiuo metu (iki spalio 29 dienos) vyksta „Phonebloks“ palaikymas „Thunderclap“ sistemoje.
„Thunderclap“ yra platforma, skirta palaikymui išreikšti. Kad pavieniai balsai nepasimestų, kol kas visi – šiuo metu 899 tūkst. - „Phonebloks“ palaikytojų registruojasi ir leidžia „Thunderclap“ sistemai naudoti jų „Facebook“, „Twitter“, „Tumblr“ anketas.
Spalio 29 dieną jie visi vienu metu paskleis žinutę, išreiškiančią palaikymą „Phonebloks“ telefonui.
Skaičiuojama, kad žinutę pamatys apie 350 mln. interneto vartotojų. Ar to užteks pasaulio įmonėms įtikinti naujo projekto pelningumu ir nauda?
Jei ateityje mobiliųjų telefonų salonai pasidarys panašūs į „Lego“ parduotuves, žinosime, kad prašymas buvo išgirstas.
Beje, prie „Phonebloks“ populiarinimo prisidėjo ir lietuvis - šiuo metu Jungtinėje Karalystėje gyvenantis Ernestas Pakštas. Vaikinas sukūrė lietuviškus subtitrus telefono reklaminiam vaizdo įrašui (jį peržiūrėti galite po šiuo tekstu). 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.