Panorote įsigyti naują mobilųjį telefoną? Teks sumokėti ne tik už telefoną, bet ir dar kelis arba keliolika litų – tai kompensacinis atlyginimas autoriams.
Išties šį mokestį pirkėjai mokėjo jau pernai, tačiau atskiroje eilutėje nurodant kainą jis išskiriamas tik nuo šių metų vasaros. Mobiliojo ryšio operatoriai tikina, kad dėl to telefonai nepabrango, rašo „Lietuvos rytas“.
Taikomas mokestis yra nevienodas – jis priklauso nuo įrenginio atminties talpos. Todėl telefonų pirkėjams tenka sumokėti nuo kelių iki dvidešimties litų.
Vartotojams dažnai neaišku
Kompensacinis atlyginimas autoriams taikomas pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymą. Jis mokamas vieną kartą – įsigyjant telefoną.
„Kainoje šis mokestis išskiriamas nuo šių metų liepos. Esmė ta, kad mokestį privalome atskirti savo siunčiamose sąskaitose – to reikalauja įstatymas”, – paaiškino „Tele2” korporacinės komunikacijos direktorius Baltijos šalims Andrius Baranauskas.
Jis sakė, kad telefonus su daliniu mokėjimu įsigiję vartotojai vis dažniau kreipiasi į klientų aptarnavimo specialistus klausdami, koks tai mokestis ir kodėl turi jį mokėti – juk pirkdami telefoną etiketėje jo nematė.
„Todėl dabar mokestį išskiriame, galutinė aparatų kaina nuo to nepasikeitė”, – tikino A.Baranauskas.
„Surinktus pinigus atiduodame Lietuvos gretutinių teisių asociacijai (AGATA).
Sumokėtų sumų atskleisti negalime, nes jos susijusios su mūsų apyvarta”, – aiškino „Omnitel” atstovė Daiva Selickaitė.
Tuo metu bendrovė „Tele2” neslėpė 2012–2013 m. AGATA sumokėjusi 1,3 mln. litų.
Surenka milijonus litų
AGATA duomenimis, 2012-aisiais autoriams, atlikėjams bei fonogramų ir audiovizualinių kūrinių gamintojams už jų darbų kopijavimą į tuščias laikmenas bei įrenginius buvo išmokėta 5 mln. litų kompensacinio atlyginimo.
„Tai beveik 30 kartų daugiau, nei buvo surinkta 2011 m., kai dar galiojo gyvenamo laiko nebeatitikęs tuometis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas.
Tais metais analogiška kompensacija turinio kūrėjams siekė tiktai 175 tūkstančius litų”, – aiškino AGATA direktorė Agnė Masalskytė.
O iš viso paskirstyti surinkta kompensacinio atlyginimo suma per 2012 metus siekė 6,812 mln. litų.
Ketvirtadalis jos – 1,7 mln. litų – skiriama Kultūros ministerijos programoms. Atlyginimo administravimo sąnaudos bendrovei AGATA kainavo 108,7 tūkst. litų.
Kompensacinį atlyginimą moka pirmieji tuščių laikmenų ir įrenginių pardavėjai Lietuvoje. Jis įskaičiuojamas į prekės kainą.
Viską lemia talpa
Atlyginimo dydis, kuris mokamas įsigyjant tuščias laikmenas ir įrenginius, tarp jų ir mobiliuosius telefonus su atminties įtaisu ir garso bei vaizdo įrašymo funkcija, priklauso nuo tuščios laikmenos ir įrenginio rūšies ir talpos.
Jei mobiliojo telefono talpa mažesnė nei 1 GB, kompensacinio atlyginimo tarifas yra 1,50 Lt, jei nuo 1 GB iki 2 GB – 3,5 Lt, jei nuo 2,1 GB iki 8 GB – 5 Lt, nuo 8,1 GB iki 32 GB – 15 Lt, nuo 32,1 GB iki 250 GB – 20 Lt.
Anksčiau toks atlyginimas buvo mokamas tik už technologiškai pasenusių laikmenų – CD ir DVD diskų bei vaizdo ir garso kasečių pardavimą.
Pagal naujas įstatymo nuostatas kompensacinis atlyginimas mokamas ir už naujas laikmenas bei įrenginius – mobiliuosius telefonus su atminties įrašymo funkcija, USB atmintines, atminties korteles, nešiojamuosius diskus, MP3 grotuvus, asmeninius kompiuterius.