Naujoji „Apple“ terpė: ne taip baisu, kaip maniau

2013 m. rugsėjo 19 d. 17:55
Andrius Užkalnis
Aš galbūt ir nesu dar užkietėjęs (na, gal tik šiek tiek minkštumą praradęs) „Apple“ naudotojas, „iPhone“ įsigijau dar neseniai, tačiau prie senosios operacinės sistemos jau buvau spėjęs priprasti. Kaip ir daugelis kitų, su šiokiu tokiu liūdesio ir siaubo mišiniu apžiūrinėjau nuotraukas, rodančias, kokia bus iOS 7 terpė.
Daugiau nuotraukų (1)
Kaip ir kiti, maniau, kad naujasis, plokščias ir itin margas dizainas, nieko gero neprideda: atvirkščiai, žadėjo, kad po atnaujinimo jūsų įrenginys atrodys kaip koks biudžetinis meškafonas arba pagalbinė mokymo priemonė mažaraščiams.
Rugsėjo 18 dieną „Apple“ paleido sistemos atnaujinimus ir pakvietė vartotojus stoti į eilę. Hm. Pradžia nekokia. Man pasiūlė laukti 4 valandas (žinau, kitiems sakė – penkiolika, bet aš gyvenu arčiau miesto centro, tai gal man todėl ir pirmenybė), paskui atnaujinimas du kartus nulūžo, bet pagaliau pasisekė. Jeigu jie norėjo būti panašūs į „Microsoft“, kur viskas tik kantriausiems, tai turbūt savo pasiekė. O gal tiesiog labai daug žmonių vienu metu norėjo to naujo gėrio.
Pirmasis įspūdis yra, žinoma, šokiruojantis. Jūsų ekranas atrodo kaip labai ryškus pastelinių spalvų festivalis, ir – jei leisite tai pasakyti – alsuoja infantilumu. Naujas naršyklės „Safari“ ženkliukas atrodo, kaip iš ketvirtos klasės vadovėlio, spausdinto 1979 metais.
Orų programėlės simbolis net ne vaikams skirtas – kūdikiams. Tokius paveiksliukus prisimenu savo dukrų neperšlampamose plastmasinėse knygelėse, kurias bambliai varto vonioje, šalia putų ir guminės antelės. Žemėlapių paveiksliukas lyg iš gydytojo kabineto. Teks, turbūt pratintis. Visuotinis infantilizavimas ir supermamyčių, kaip pagrindinės perkamąją galią turinčios jėgos, įtaka akivaizdi. Utiutiu. Lotuliukas, koks gerulinis ekraniukas pas mūsų telefoniuką. Eisim į laukiuką ir parsisiųsim programytę.
Pradėjus atidarinėti programėles, įspūdis tolydžio gerėja. Viskas (atrodo) veikia kiek greičiau. Net atnaujinta „Facebook“ programėlė, kuri taip ilgai buvo visų vartotojų prakeikta nenorminiais žodžiais, ir tik neseniai tapo labiau vartojama, pagreitėjo – tačiau kai kurie dalykai pasikeitė vietomis, ir, kol priprasite, greitesnio naudojimo joje tikriausiai nebus.
Geriausią įspūdį palieka naujieji plonyčiai ir labai elegantiški šriftai. Tikrai modernu, tikrai atrodo prabangiai. Pradžiugina ir nuliūdina atnaujinta užrašų programėlė (Notes): dingo nuostabusis geltonas popierius (aš namie naudoju tokius bloknotus ir rašau juose žaliu rašalu, jei ką), bet kartu su juo pagaliau pakeistas baisus senasis „Comic Sans“ (ar jam artimas) šriftas.
Dabar jis suaugęs. Ankstesnysis šriftas, teatleidžia man žmonės netaktišką juoką, labiausiai tiko silpnaregiams, nes visiems kitiems nuo jo būdavo fiziškai bloga. Ten buvo šriftas, kurį pasirenka daug entuziazmo turintis kavinės savininkas savo nevalyvai maketuotam valgiaraščiui, ir paskui stebisi, kodėl pas jį niekas neateina. Tai dabar net nežinau, ar labiau liūdėti dėl geltono popieriaus, ar džiaugtis dėl šrifto. Turbūt šriftas vis dėl to svarbiau.
Dvigubas mygtuko paspaudimas dabar išrikiuoja visas programas į galeriją su jų paskutiniu veikusiu langu. Nežinau, ar tai man bus labai reikalinga, tačiau tikrai nauja.
Apčiuopiamiausi pakeitimai palietė fotoaparato programą. Filtrai, kurie paverčia jūsų banalią nuotraukėlę itin madingu hipsterio meno etiudu, dabar lengviau pasiekiami, galima perjungti formatą į kvadratą ir imituoti „Instagram“ (nors nežinau, kas to galėtų norėti, kai galima tiesiog naudoti „Instagram“ ir siuntinėti visam pasauliui savo sportbačių, aprasojusio alaus bokalo krašto arba saulėlydžio nuotraukas). Gal tų funkcinių pakeitimų ir nėra taip daug, bet bent jau atrodo, lyg būčiau gavęs visiškai naują fotoaparatą.
Mažas žingsnis į priekį, bet labai lauktas, yra „Safari“ naršyklės atnaujinimas, pagaliau atsisakant dviejų laukų viršuje (vieno – adresui įvesti, kito – paieškai). Pagaliau. Seniai laukėme. Dabar laukas vienas, kaip „Google“, galima ir adresą rašyti, ir paiešką atlikti be papildomo perspėjimo. Tai nepakeis jūsų gyvenimo, bet vienu susierzinimu bus mažiau.
Na, ir pagaliau žemėlapiai. Čia labai sunku pasakyti, kas funkciškai pasikeitė, tačiau dizainas tikrai patogesnis. Senasis buvo kažkoks lyg kirviu kapotas – turiu galvoje paiešką ir maršrutų skaičiavimus. Dabar viskas lygiau.
Koks verdiktas: be jokios abejonės, nebėra prasmės pasilikti su senąja sistema. Prie klaikių simbolių ir infantilių paveikslėlių priprasite. O gal net pradėsite suprasti savo vaikus ir pajusite jiems naują artumą. Ką gali žinoti.
programinė įrangaiPhoneApple
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.