Naujai atrastas vėžiagyvis buvo aptiktas giliai Atakamos įduboje (dar vadinamoje Peru-Čilės loviu), esančioje prie Peru krantų, žurnale „Systematics and Biodiversity“ pranešė mokslininkai.
Ši rūšis, pavadinta Dulcibella camanchaca, yra pirmoji tokiame gylyje aptikta plėšrioji šoniplauka.
Hado zona yra giliausias vandenyno sluoksnis, besidriekiantis nuo 6 iki 11 km gylyje. Šis vandenyno sluoksnis pagrinde apima giliavandenius lovius ir įdubas ir jame gyvena kai kurie keisčiausi mūsų planetos gyviai.
Slėgis šiuose gyliuose gali būti 1000 kartų didesnis už atmosferos slėgį jūros lygyje, o temperatūra vos viršija nulį laipsnių Celcijaus, todėl tai yra viena ekstremaliausių buveinių Žemėje.
Hado zonoje gyvena unikalios rūšys, pavyzdžiui, šoniplaukos ir holoturijos, kurios, turėdamos atlaikyti didžiulį slėgį, sugebėjo prisitaikyti – jų kūnai yra minkšti ir atlaikantys didelį spaudimą.
D. camanchaca yra mažytis (maždaug 4 cm ilgio) plėšrūnas. Keturis naujos rūšies egzempliorius 2023 m. iš 7,9 km gylio ištraukė Integruotos giliavandenių vandenynų stebėjimo sistemos (IDOOS) ekspedicijos laivas „R/V Abate Molina“.
Vėliau šie maži gyviai buvo nugabenti į Čilės Konsepsjono universiteto okeanografijos institutą genetinei analizei, po kurios buvo nustatyta, kad tai yra visiškai nauja rūšis. Šie plėšrūnai medžioja ir gaudo mažesnes įdubos šoniplaukas kaip grobį.
Hado zonoje plėšrūnai yra gana reti, nes dauguma organizmų minta organinėmis medžiagomis, atkeliavusiomis iš viršutinių vandenyno sluoksnių, arba pasikliauja chemosinteze atliekančiomis bakterijomis – kad gautų maistinių medžiagų.
Šis atradimas atskleidžia unikalią biologinę įvairovę, slypinčią giliausiose mūsų vandenynų vietose, rašo „Newsweek“.