Didžiosios orkos yra protingi ir socialūs gyvūnai, pasižymintys žaismingu elgesiu ir tam tikrų kultūrinių tradicijų perdavimu kitiems savo rūšies individams. Tokios tradicijos gali būti gana nekaltos – bet kartais ir šiek tiek destruktyvios, kaip parodė neseniai pastebėta tendencija „pulti“ laivų vairus.
„Skirtingos populiacijos dažnai pasižymi skirtingomis mitybos specializacijomis, kurios palaikomos perduodant kultūrą, o šie „ekotipai“ paprastai turi įvairių išliekančių elgesio tradicijų, susijusių su skirtingu maitinimusi, – aiškinama ataskaitoje apie naujausią laivų vairų laužymo tendenciją. – Kai kuriose populiacijose taip pat gali atsirasti neįprastų ir laikinų elgsenos „madų“, kurios neatrodo tarnaujančios kokiam nors akivaizdžiam prisitaikymo tikslui. Norint suprasti naujausią Iberijos didžiųjų arkų sąveiką su valtimis, gali būti naudinga ištirti tokias efemeriškas tradicijas kitose gerai ištirtų banginių žudikų populiacijose.“
Akivaizdus tokių madų pavyzdys – 1987 m. kaip kepurių dėvimų negyvų lašišų tendencija. Ramiojo vandenyno šiaurės rytuose esančioje Puget Sound vietovėje viena didžiosios orkos patelė iš K būrio ant viršugalvyje esančios nosies pradėjo „dėvėti“ negyvą lašišą. Per ateinančias penkias-šešias savaites toks elgesys išplito, ir laikotarpio pabaigoje orkos iš jos pačios ir dviejų kitų būrio „dėvėjo“ negyvų lašišų „kepures“.
Tada staiga mada baigėsi. Kitą vasarą ši tendencija nebebuvo pastebėta. Tačiau visai neseniai ji vėl pasikartojo.
Spalio mėnesį Puget Sound, esančiame JAV Vašingtono valstijos šiaurės vakarinėje pakrantėje, buvo pastebėtos orkos, priklausančios J būriui.
„Stebėjimai rodo, kad viešnagės metu jos tikriausiai randa daug lašišų ir galbūt todėl taip ilgai išbuvo šalies gilumoje“, – praneša banginių stebėjimo tinklas. Ir priduria: „Pažiūrėkite šią nuotrauką, kurioje J27 Blackberry dėvi lašišos kepurę“.
Kol kas dar nežinome, kodėl didžiosios orkos taip elgiasi. Gali būti, kad kai kurios orkos gyveno per paskutinį praėjusį lašišų kepurės etapą ir vėl taip elgiasi, kol lašišų yra daug. Viena iš idėjų, kurią pabrėžė „New Scientist“, yra ta, kad jos tiesiog naudoja savo galvą kaip sandėliavimo vietą, saugodamos lašišų gausos metu sugautų lašišų perteklių vėlesniam vartojimui. Galbūt tai ne tiek lašišų „kepurių“ tendencija, kiek galvos panaudojimas kaip pietų dėžutės.
Mažiau žavus (na, ne lašišų požiūriu) kultūrinis elgesys, pastebėtas Sališų jūroje, yra čia gyvenančių didžiųjų orkų priekabiavimas prie jūrų kiaulių (kita banginių rūšis, Phocoenidae) – ir kartais jų žudymas. „Jie neėda jūrų kiaulių, – „Atlas Obscura“ sakė „Wild Orca“ mokslo ir tyrimų direktorė Deborah Giles. – jie tiesiog tarsi žaidžia su jomis iki jų mirties“.
Prie pat vakarinės JAV pakrantės pastebėta, kad didžiųjų orkų jaunikliai žaidžia su žvejybos įranga, judina krabų ir krevečių gaudykles ir apsivynioja virvėmis – galbūt jiems tai yra žaidimas.
„Banginiai žudikai iš tiesų turi madų, kurios ateina ir praeina, ir jos dažnai labiausiai paplitusios tarp tam tikrų populiacijos lyčių ir amžiaus grupių. Paskui, laikui bėgant, jos išnyksta“, – „Discover“ sakė įlankos Cetologijos direktorius jaredas Towersas. – Tikrai tikiuosi, kad taip nutiks ir su šiuo elgesiu. Tačiau tai tęsiasi jau kelerius metus. Taigi, nesame visiškai tikri, ko tikėtis.“
Parengta pagal „IFL Science“.