Sklandytuvas „T-1“ („Technikas“) – pirmasis lietuvių sukurtas ir pagamintas mokomojo tipo sklandytuvas, kurio gamyba buvo baigta 1932 m. Sklandytuvas buvo pagamintas Aukštesniojoje technikos mokykloje (ATM) Kaune, vadovaujant aviacijos entuziastui Broniui Oškiniui.
B. Oškinio indėlis į Lietuvos aviaciją
Tuo metu vos aštuoniolikmetis B. Oškinis, besimokantis elektrotechnikų skyriuje, ženkliai patobulino originalius vokiškus sklandytuvo „Zögling“ brėžinius, pritaikydamas juos pagal savo techninius sprendimus.
Tarp jo atliktų pakeitimų buvo pašalintas liemens priešakinis spyris, sustiprinta apatinė liemens dalis, pakeista sparnų tvirtinimo konstrukcija, suapvalinti sparnų galai bei įgyvendinti kiti reikšmingi patobulinimai. Dėl šių inžinerinių sprendimų „T-1“ tapo žymiai aerodinamiškesnis ir funkcionalesnis nei jo pirmtakas.
„T-1“ darbo brėžinius ir medžiagų specifikacijas paruošė pats B. Oškinis ir todėl jau tada buvo vadinamas pirmojo lietuviškos konstrukcijos sklandytuvo „tėvu“. Šis sklandytuvas vėliau buvo pavadintas „BrO-1“, pagal kitus konstruktoriaus sklandytuvus. B. Oškinis tapo žymiausiu Lietuvos sklandytuvų konstruktoriumi, sukūrusiu daugiau nei 25 skirtingų konstrukcijų sklandytuvus.
Pirmieji skrydžio bandymai
„T-1“ pirmą kartą pakilo į orą 1932 m. rugpjūčio 14 d. Petrašiūnų smėlynuose. Pirmieji bandymai buvo sėkmingi, nors sklandytuvas patyrė avariją mokinių treniruočių metu. Rudenį jis buvo suremontuotas ir dalyvavo pirmosiose Lietuvos sklandymo šventėse Panevėžyje ir Marijampolėje. 1933 m. „T-1“ buvo nuplukdytas į Neringą, kur pradėtas aktyviai naudoti mokymams, čia įkurtoje sklandymo mokykloje. Šioje mokykloje pirmieji lietuvių sklandytojai, tarp jų ir pats Bronius Oškinis, gavo piloto kvalifikacijas, sklandydami virš šlaito ne mažiau kaip 5 minutes. 1934 m. „T-1“ pasiekė Lietuvos sklandymo rekordą – 7 val. 2 min. skrydyje Nidos kopose.
Dėl savo puikių techninių charakteristikų „T-1“ buvo įvertintas kaip tinkamas mokomasis sklandytuvas, todėl Lietuvos Aeroklubas užsakė dar du tokius sklandytuvus, kurie buvo pagaminti 1934–1935 m. žiemą ir sėkmingai naudoti Nidoje. Iš viso buvo pagaminta dešimt „T-1“ sklandytuvų.
Benvenuto Ivanausko atkurta sklandytuvo replika
Deja, originalus „T-1“ neišliko iki šių dienų. 2022 m., po beveik dviejų metų konstravimo, sklandytuvų meistras ir aviacijos entuziastas Benvenutas Ivanauskas atkūrė „T-1“ repliką. Norint pagaminti sklandytuvą, B. Ivanauskui pirmiausia teko atkurti trūkstamus brėžinius, remiantis fragmentiškai išlikusia istorine medžiaga.
„T-1“ nėra vienintelis B. Ivanausko atkurtas skraidantis sklandytuvas – jis taip pat atkūrė ir BrO-9 „Žiogas“ bei atrestauravo didelį kiekį kitų istorinių sklandytuvų.
Šiandien atkurtas „T-1“, kartu su VšĮ „Nidos sklandymo mokykla“, dalyvauja įvairiuose renginiuose kuriuose atlieka demonstracinius skrydžius. Laikinai sklandytuvas bus eksponuojamas Kauno technologijos universiteto Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultete.
„T-1“ techniniai duomenys: sparnų mojis – 10,7 m, tuščio svoris – 90 kg, minimalus skridimo greitis – 10–12 m/s (36–43 km/h)
Informacija parengta pagal plienosparnai.lt, fai.org ir Nidos sklandymo mokyklos puslapį.