Pirmajame pasaulyje vertikaliame uždarame ūkyje per metus bus užauginami milijonai kilogramų uogų

2024 m. rugsėjo 27 d. 09:13
Lrytas.lt
Žengiami svarbūs žingsniai geresnės, tvarios ir įperkamos maisto gamybos, kuri nekelia aplinkosaugos problemų, link: Ričmonde (JAV) atidarytas pirmasis pasaulyje ūkis, kuriame dideliais kiekiais uždarose patalpose vertikaliai auginamos uogos. Jį remia tarptautinė mokslininkų komanda, kuri mano, kad šis naujas žemės ūkio etapas padės sumažinti pasaulinę maisto paklausą.
Daugiau nuotraukų (1)
„Plenty Richmond Farm“ suprojektuota užauginti daugiau nei 1,8 mln. kg braškių, auginamų vertikaliai 9 m aukščio bokštuose, užimant mažiau nei pusę hektaro. Tai tik maža dalis žemės, kurios reikia tradicinei braškių gamybai, kuriai taip pat būdingi sezoniniai ir aplinkos veiksniai, ribojantys derlių.
Bendrovė teigia, kad pasaulinės kompanijos „Driscoll's“ braškės maisto prekių parduotuvių lentynose pasirodys 2025 m. pradžioje.
„Plenty„ ūkis padidins vietos žemės ūkio gamybą ir paskatins ekonominę plėtrą, kartu diversifikuodamas nuo rizikos ir saugodamas aplinką, – sako Virdžinijos valstijos gubernatorius Glennas Youngkinas. – Tikimės paremti jų novatorišką požiūrį į pramonės revoliuciją“.
Iki šiol augalais paremtas komercinis vertikalusis ūkininkavimas dažniausiai apsiribojo salotų auginimu, tačiau naujausia technologinė pažanga išplėtė vertikalaus auginimo galimybes. Dvylikoje auginimo „kambarių“ kontroliuojama temperatūra, šviesa ir drėgmė, o augalų apdulkinimas taip pat sukurtas taip, kad būtų veiksmingesnis nei tai darant bitėms. Galiausiai bendrovė tiki, kad dėl to uogos bus vienodesnės, o atliekų bus mažiau.
„Šis ūkis – tai teigiamo poveikio, kurį gali turėti klimato kaitos poveikiui pritaikyta žemdirbystė, pavyzdys ir įrodymas, kad vertikalusis ūkininkavimas gali užtikrinti augalų įvairovę, gamybos mastą ir vietinę gamybą, reikalingą pasaulinei maisto sistemai ateityje“, – sako „Plenty“ generalinis direktorius Arama Kukutai. – Ričmondo ūkis – tai per pastaruosius šešerius metus atliktų 200 mokslinių tyrimų, kuriais siekta ištobulinti ištisus metus uždarose patalpose auginamų braškių, pasižyminčių pastoviu skoniu sezono įkarštyje, kulminacija“.
Šiame vaizdo įraše, sukurtame prieš metus, parodytas ankstyvasis bendrovės darbas kuriant vertikaliojo ūkininkavimo modelį, kuris leistų užtikrinti tokią nedidelio ploto, didelio derlingumo ir ištisus metus trunkančią maisto produktų gamybą.
Šio pirmojo vertikalaus ūkio atidarymas yra ilgamečių mokslinių modelio tyrimų, kuriuos atliko pasaulinė komanda iš tokių organizacijų kaip Kvinslendo (Australija), Makvario (Australija), Wageningeno (Nyderlandai), Floridos (JAV), Baskų krašto universitetai, CAS Molekulinių augalų mokslų kompetencijos centras ir Šanchajaus augalų fiziologijos ir ekologijos institutas, finalas.
„Vertikaliuose ūkiuose augalai auginami uždarose patalpose sluoksniais ir užtikrina pastovų derlių bei derliaus kokybę, tačiau juose šviesai ir oro srautui sunaudojama labai daug brangios energijos, – sako Kvinslendo universiteto saugomų augalų auginimo profesorius Paulas Gauthieras. – Jei sukurtume dinamiškesnę aplinką, kurioje šviesa ir jutikliai įsijungtų ir išsijungtų dienos metu pagal fotosintezės ciklus, o ne visą laiką būtų įjungti, galėtume naudoti pigesnę energiją ne piko metu ir vis tiek maksimaliai išnaudoti vertikaliojo ūkininkavimo privalumus.
Man pavyko iš vieno augalo išauginti 6 kg braškių, nors visi sakė, kad šiltnamyje galima išauginti ne daugiau kaip 2 kg. Pakeitęs aplinką ir išnaudojęs visas galimybes, braškių derlių padidinau tris kartus.“
Ričmondo ūkyje naudojama 97 proc. mažiau žemės ir iki 90 proc. mažiau vandens nei įprastinėje žemdirbystėje, nenaudojami pesticidai, o dėl kontroliuojamos aplinkos ir trumpesnės tiekimo grandinės sumažėja ir pasėlių patogenų rizika.
„Norėčiau, kad apsaugotų pasėlių auginimas arba kontroliuojamos aplinkos žemdirbystė būtų laikoma atskira augalų mokslo disciplina, – sako P. Gauthieras. – Jei norime iki 2050 m. padidinti maisto gamybą net 70 proc., turime į viską žiūrėti kitaip. Būtent tai mums leidžia vertikalusis ūkininkavimas – anksčiau tokios galimybės neturėjome“.
„Sujungę savo 100 metų ūkininkavimo patirtį ir patentuotas veisles kartu su pažangiausia „Plenty“ technologija, galime užtikrinti tokį pat pastovų skonį ir kokybę, kokius mėgsta mūsų klientai, – sako „Driscoll's“ generalinis direktorius Sorenas Bjornas. – Šis naujas inovatyvus ūkis – tai galingas žingsnis į priekį siekiant toliau skatinti srities augimą naujais būdais, mūsų klientams ir vartotojams.“
Parengta pagal „New Atlas“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.