Kodėl pasnigus tampa taip tylu? Tam yra mokslinis paaiškinimas

2021 m. lapkričio 23 d. 08:24
Lrytas.lt
Ar pastebėjote, kad pasnigus lauke tampa pastebimai tyliau? Pasirodo, tam yra mokslinis paaiškinimas – sniego savybės lemia tai, kaip gali keliauti garsas.
Daugiau nuotraukų (1)
Kai lengvas ir purus sniegas padengia žemę, jis veikia kaip garso slopintuvas – sugerdamas garso bangas tarsi komerciniai garsą sugeriantys gaminiai.
Akustiką tyrinėjantis profesorius Davidas Herrinas iš Kentukio inžinerijos koledžo (JAV) sako, kad sniegas yra porėtas, o įprastai porėtos medžiagos – tokios kaip pluoštai ir porolonas – garsą sugeria labai gerai.
Anot D. Herrino, įprastai tam reikia apie 5 centimetrų sluoksnio, tačiau kartais užtenka ir kelių centimetrų – kad būtų juntamai sugeriamas garsas, ypač jeigu garsas yra aukštesnių dažnių.
Garso sugėrimas yra matuojamas skalėje nuo 0 iki 1. D.Herrinas pasakoja, kad sprendžiant iš turimų išmatavimų, sniegas sugeria garsą tarp 0,5 ir 0,9. Anot jo, tai rodo, kad yra sugeriama didelė dalis garso.
Tiesa, sniego struktūrai keičiantis, aplinkoje esančio garso kiekis gali padidėti. Anot JAV Nacionalinio sniego ir ledo duomenų centro, kai sniego paviršius aptirpsta ir vėl sušąla, jis gali sukietėti ir atspindėti garso bangas – dėl ko garsas tampa aiškesnis ir ima keliauti toliau.
fizika^Instantakustika
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.