Kaltę dėl keisto, kartaus apelsinų sulčių skonio po dantų išsivalymo galima suversti dantų pastoje esančiam natrio laureto sulfatui (NLS). Ši sudedamoji medžiaga dar yra žinoma kaip paviršiaus aktyvioji medžiaga, ir taip pat randama šampūne bei plovikliuose. Ši medžiaga padeda gaminiui putoti ir labiau pasklisti.
Nors putos yra smagu ir naudinga paskleidžiant dantų pastą burnoje, ši cheminė medžiaga nėra tokia nekalta. NLS slopina skonio receptorius, kurie atpažįsta saldumą, todėl išsivalę dantis negalite pajusti saldžiųjų apelsinų sulčių natų.
NLS taip pat skaido ant liežuvio esančias sočiąsias molekules, kurios yra vadinamos fosfolipidais. Nors įprastai jūsų skonio receptoriai leidžia aptikti saldų skonį, fosfolipidai neleidžia pajusti kartaus skonio. Todėl kai pradeda veikti NLS, saldus skonis yra užgniaužiamas, o kartus – paryškinamas, dėl ko apelsinų sultys atrodo labai karčios.
Pastos putos yra smagus ir praktiškas dalykas, tačiau jis nėra būtinas siekiant nuvalyti dantis. Jeigu išsivalę dantis visuomet mėgstate išgerti apelsinų sulčių, turėtume pasakyti, jog galima įsigyti ir dantų pastos be NLS.
Tuo tarpu tie, kurie negali atsisakyti nei putojančios pastos, nei apelsinų sulčių, taip pat turi išeičių. Išsivalius dantis galima išgerti vandens ar pakramtyti kramtomosios gumos be cukraus, kuri padeda nuplauti NLS paprasčiausiai padidindama seilių gamybą.
Tikriausiai ne vienas jūsų pagalvojo, kad paprasčiausiai galima viso to išvengti dantis išsivalius po pusryčių. Nors tai leis išvengti kartaus apelsinų sulčių skonio, tai kenkia jūsų dantims.
Maistas, kuriame yra rūgščių – toks kaip apelsinų sultys ar kava – gali suminkštinti dantų emalį. Jeigu valysite dantis tuomet, kai bus suminkštėjęs jų emalis, galite sukelti padidėjusį dantų jautrumą, padaryti kosmetinius pažeidimus ar net sukelti skausmą. Jeigu vis dėlto ketinate valytis dantis po rūgščių prisotinto maisto vartojimo, patartina palaukti bent 30 minučių.