Bet pirštų raštai, žinoma, turi atlikti kokią nors funkciją – gamta mums jų nesuteikė tam, kad būtume lengviau atpažįstami nusikaltimų vietose. Juolab, kad raštuotas pirštų pagalvėles turi ir kiti primatai bei koalos. Tik kam?
Iš tikrųjų atsakymas slypi tuose pačiuose pirštuose. Jie yra ne tik raštuoti – čia dar yra ir neįprastai daug prakaito liaukų. Jos užtikrina, kad pirštų oda išliktų sveika ir minkšta. Mokslininkai pasitelkė lazerinio skenavimo technologiją, kad į tuos griovelius pažiūrėtų iš arčiau. Ir paaiškėjo, kad jie yra skirti drėgmės reguliavimui.
Mūsų pirštų pagalvėlių grioveliai padeda drėgmei pasiskirstyti po visą piršto paviršių. Taip, beje, reguliuojama ne tik prakaito apykaita piršto išorėje, bet ir išorinių šaltinių drėgmė. Tai yra, mūsų pirštų pagalvėlių raštai veikia kaip savotiškas gerų padangų protektorius – grioveliai padangose padeda pašalinti vandenį nuo kelio, kad padanga išlaikytų gerą sukibimą su kelio danga. Tuo tarpu mūsų pirštų grioveliai patraukia drėgmę nuo bet kokio paviršiaus, kurį liečiame – taip užtikrindami gerą sukibimą.
Be to, dėl rašto pirštų pagalvėlės turi didesnį paviršiaus plotą – todėl greičiau aplinkai atiduoda perteklinę drėgmę. Vėl gi, kartais to reikia geresniam sukibimui. Įdomu ir tai, kad mokslininkai pastebėjo, jog sugriebus kietą daiktą, pirštų prakaito liaukos trumpam išskiria daugiau prakaito. Tai ne tik padeda išlaikyti gerą sukibimą, bet ir pagerina to laikomo daikto valdymo tikslumą – žmogus gali leisti jam šiek tiek slystelti, ir tuomet jį vėl sučiumpa.
Tokie tyrimai yra ne tik įdomūs, bet ir svarbūs. Naujos kartos robotizuoti protezai turi būti kiek įmanoma panašesni į tikras žmogaus rankas. Taigi, kada nors ateityje jie turės atkartoti tuos drėgmės šalinimo mechanizmus.