Šiukštu, nevalgykite baltosios meškos kepenų!

2017 m. balandžio 28 d. 12:59
Lrytas.lt
 
Daugiau nuotraukų (1)
Šio straipsnio pavadinimas tikriausiai skamba absurdiškai. Tikriausiai nei vienas nepažįstate žmogaus, kuris būtų atsidūręs į tokią neįprastą situaciją, jog jam tektų valgyti baltosios meškos kepenis. Žinoma, greičiausiai nei vienas iš jūsų niekada neatsidurs tokioje situacijoje, tačiau paprasčiausias smalsumas neduoda ramybės – kodėl?
Arktiniai plėšrūnai – tokie, kaip baltosios meškos – savo kepenyse gali kaupti labai didelį vitamino A kiekį – žymiai didesnį nei kiti gyvūnai. Manoma, kad taip nutinka dėl jūrinių dumblių, kurie patenka į baltųjų meškų skrandžius iš kitų – dumbliais  mintančių – gyvūnų.
Žodžiu, vitamino A baltųjų meškų kepenyse yra tiek, kad jas suvalgius, žmogus mirtų nuo hipervitaminozės – o kalbant paprastai, žmogaus organizmas tiesiog neatlaikytų tokio didelio vitamino A kiekio, juo apsinuodytų. Apsinuodijimo simptomai – kepenų bei kaulų pažeidimai, plaukų slinkimas, dvejinimasis akyse, vėmimas bei galvos skausmai.
Tiesa, nereikėtų išsigąsti ir imti vengti vitamino A – kadangi jis reikalingas augimui bei normaliam vystymuisi. Tiksliau tariant, jis reikalingas mūsų akims bei kovojant su infekcijomis. Jeigu negausime pakankamai vitamino A, mes imsime silpnai matyti tamsoje. Skaičiuojama, kad kasdien suaugusiai moteriai reikia 400 µg vitamino A, suaugusiam vyrui – 500 µg. Tuo tarpu 300 mg vitamino A dozė suaugusiam žmogui gali būti labai kenksminga.
Puikūs vitamino A šaltiniai yra riebi žuvis, kiaušiniai, pienas, jogurtas, kepenys bei sūris.
Daugumai žmonių, kurie maitinasi įprastu režimu, apsinuodijimas vitaminu A yra beveik neįmanomas. Tuo tarpu nėščioms moterims reikėtų vengti vitamino A papildų bei iš kepenų pagaminto maisto -  mat per didelė dozė vitamino A gali pakenkti vaisiaus vystymuisi.
Kepenys yra didžiausias organas žmogaus organizme, o sveikos kepenys atlieka daugiau nei 500 įvairiausių funkcijų! Kepenys mūsų organizme yra tarsi gamykla, kuri nuolatos atlieka įvairiausias užduotis – tokias, kaip baltymų gamyba, kraujo krešėjimo skatinimas, taip pat kitų produktų, kurie skatina virškinimą, kūrimą. Kepenys taip pat kaupia bei saugo vitaminus, geležį bei energiją. Kepenys padeda kontroliuoti cukraus lygį kraujyje, iš kraujo valo infekciją ir padeda neutralizuoti į organizmą patenkančius toksinus bei kitas kenksmingas medžiagas.
Norint išsaugoti sveikas kepenis, reikėtų reguliariai mankštintis. Antsvoris yra didelis rizikos faktorius, lemiantis kepenų pažeidimus. Taip pat derėtų valgyti daug maistingųjų medžiagų turintį maistą. Kepenims tenkantį krūvį galite sumažinti valgydami mažiau sočiųjų riebalų, cukraus bei apdoroto maisto. Stenkitės daugiau valgyti vaisių, daržovių bei maisto, kuriame yra daug angliavandenių: rudųjų ryžių bei makaronų, pupelių, riešutų, sėklų bei liesų baltymų.
Žinoma, didžiausias kepenų priešas yra alkoholis. Kaskart kepenims filtruojant alkoholį, žūsta dalis kepenų ląstelių. Tiesa, kepenys yra labai atsparios ir gali greitai save išsigydyti – gali prireikti vos 24 valandų kepenims pilnai atsistatyti. Vis dėlto, ilgalaikis alkoholio vartojimas sukelia rimtas pasekmes. Savo kepenis galite apsaugoti nepiktnaudžiaudami alkoholiu ir leisdami šiam organui pailsėti nevartodami alkoholio 2-3 dienas iš eilės. Toks laiko tarpas turėtų būti pakankamas kepenims atsistatyti pavartojus didesnį alkoholio kiekį. Panašų poveikį kepenims turi ir įvairūs vaistai.
biologijaanatomijakepenys
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.