Naujasis prietaisas gali nuskaityti jūsų veidą 3D formatu iš kelių šimtų metrų atstumo

2025 m. vasario 9 d. 13:56
Lrytas.lt
Iš 325 metrų atstumo jūsų akys tikriausiai gali atskirti žmogaus galvą nuo kūno – be ne ką daugiau. O naujas lazerinis prietaisas gali sukurti trimatį veido modelį.
Daugiau nuotraukų (2)
Aongusas McCarthy iš Heriot-Watto universiteto Škotijoje ir jo kolegos sukūrė prietaisą, kuris iš šimtų metrų atstumo gali sukurti detalius trimačius vaizdus, įskaitant vos 1 milimetro dydžio iškilimus ir įdubimus. Jame naudojamas vadinamasis lidaras, skleidžiantis lazerio šviesos impulsus, kurie susiduria su objektais ir atsispindi atgal į prietaisą. Pagal tai, per kiek laiko grįžta kiekvienas impulsas, lidaras gali nustatyti objekto formą.
Pasak A. McCarthy'o, kad pasiektų tokį detalumo lygį, komanda turėjo kruopščiai sukalibruoti ir suderinti daugybę skirtingų komponentų – pavyzdžiui, mažytes detales, kurios nukreipia lazerio impulsus prietaiso viduje. Kad prietaisas galėtų atskirti pavienes šviesos daleles, tyrėjai panaudojo šviesą aptinkantį jutiklį, kurio pagrindą sudaro neįtikėtinai plonas superlaidžios vielos gabalėlis – komponentas, kuris nėra įprastas lidarams.
Kitas iššūkis buvo filtruoti Saulės šviesą, kuri gali patekti į detektorių ir pabloginti vaizdą.
Tyrėjai išbandė savo lidarinę sistemą ant stogo netoli savo laboratorijos, darydami detalius trimačius komandos nario galvos vaizdus iš 45 ir 325 metrų atstumo. Mažesniu mastu jie užfiksavo „Lego“ figūrėles, iš 32 metrų atstumo.
Kito bandymo metu jie nufotografavo už kilometro esančio ryšio bokšto segmentą. „Tai buvo labai sunkus bandymas – dėl ryškaus fono ir dėl to, kad negalėjome kontroliuoti, kas galėjo patekti į sceną, kurią vaizdavome“, – sako A. McCarthy.
Feihu Xu iš Kinijos mokslo ir technologijų universiteto, kurio komanda anksčiau naudojo lidarą atvaizdavimui iš 200 kilometrų atstumo, sako, kad A. McCarthy ir jo kolegos pasiekė „puikių rezultatų“, kai kalbama apie jų prietaiso gylio skiriamąją gebą. „Tai geriausias iki šiol pasiektas rezultatas“, – sako jis.
Lidaras tampa tik dar aktualesnis šiuolaikinėms technologijoms, sako Vivekas Goyalas iš Bostono universiteto JAV. Jis teigia, kad galimybė kurti detalius trimačius aplinkos žemėlapius bus labai svarbi autonominėms transporto priemonėms ir net kai kuriems robotams – tačiau prieš pradedant naudoti naująjį prietaisą šiam tikslui, jis turės būti mažesnis ir kompaktiškesnis.
Tyrimas paskelbtas žurnale „Optica“.
Parengta pagal „New Scientist“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.