Kad maži skraidantys robotai galėtų atlikti vikrius manevrus, jie turi būti lengvi ir tikslūs, bet taip pat atlaikyti dideles fizikines jėgas. Tokios jėgos reiškia, kad dauguma mažyčių robotų gali skraidyti tik apie 20 sekundžių, kol sugenda – todėl sunku surinkti pakankamai duomenų, kad būtų galima tinkamai sukalibruoti ir išbandyti robotų skraidymo gebėjimus.
Dabar Suhanas Kimas iš Masačusetso technologijos instituto (JAV) ir jo kolegos sukūrė į vabzdį panašų pašto ženklo dydžio skraidantį robotą, kuris gali atlikti akrobatinius manevrus – pavyzdžiui, dvigubus salto ar ore išraityti aštuoniukę (begalybės ženklą), o taip pat iki 15 minučių pakibti ore be sutrikimų.
S. Kimas ir jo komanda pritaikė ankstesnio skraidančio roboto konstrukciją, tačiau sąnarius padarė atsparesnius, nes sujungė daugiau roboto dalių į vieną. Tai maždaug 100 kartų sumažino jėgą, veikiančią sąnarius, sako mokslininkas. Sparnams judinti jie taip pat naudojo į raumenis panašias minkštas pavaras, o ne standartinius elektros variklius.
„Jei robotui valdyti turite tik 20 sekundžių, kol jis kolapsuos, tuomet nelabai ką galime reguliuoti, – aiškina S. Kimas. – Turėdami gerokai ilgesnį veikimo laiką, galėjome padirbėti su valdiklio dalimis, kad robotas galėtų tiksliai sekti trajektoriją ir atlikti agresyvius manevrus – pavyzdžiui, salto.“
Visa tai reiškė, kad robotas galėjo laikytis sudėtingų skrydžio trajektorijų – pavyzdžiui, „paišyti“ raides ore. Toks manevringumas ilgainiui galėtų būti panaudotas, pavyzdžiui, dirbtinai apdulkinant augalus arba tikrinant orlaivių dalis, prie kurių žmonės negali prieiti, teigia išradėjas.
Tačiau šiuo metu robotas negali skraidyti be laido – nes komandai dar reikia miniatiūrinio energijos šaltinio ir jį valdančios elektronikos – tačiau kūrėjai tikisi, kad ateityje tai pavyks patobulinti.
„Vienas iš aspektų, apie kurį dažnai mažai kalbama, yra tai, kiek ilgai robotas tarnautų skraidydamas“, – sako Rafaelis Zufferey iš Masačusetso technologijos instituto, nedalyvavęs šiame projekte. – Žmonės daug dėmesio skiria akumuliatoriaus veikimo trukmei ir tam, kiek autonomišką robotą galėtume padaryti, tačiau niekas per daug nesigilino į tai, kiek ilgai jis tarnaus mechaniškai – o šiame darbe tai tikrai išsamiai nagrinėjama.“
Tyrimas paskelbtas žurnale „Science Robotics“.
Parengta pagal „New Scientist“.