Capnocytophaga yra labai reta liga – du dideli epidemiologiniai tyrimai, atlikti Skandinavijos šalyse, parodo, kad statistiškai ja kasmet gali sirgti 0,5–0,7 žmogaus iš milijono. Jungtinėse Amerikos Valstijose ši liga nėra registruojama nacionaliniu mastu - o tai reiškia, kad ji nėra stebima nacionaliniu lygmeniu, todėl nėra kasmetinių sergamumo ja įvertinimų. 2018 m. duomenimis, medicininėje literatūroje buvo aprašyta apie 500 Capnocytophaga canimorsus bakterijų rūšies sukeltos Capnocytophaga infekcijos atvejų.
Žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi, kyla didesnė rizika užsikrėsti Capnocytophaga ir susirgti sunkia liga. Kiti rizikos veiksniai yra šie: neturi blužnies, turi alkoholio vartojimo problemų, rūko ir yra vyresni nei 40 metų.
Capnocytophaga infekciją gali sukelti devynios tai pačiai genčiai priklausančių bakterijų rūšys. Kai kurios iš šių rūšių, pavyzdžiui – Capnocytophaga gingivalis – natūraliai gyvena žmonių burnoje ir dažniausiai sukelia infekcijas žmonėms, kurių imuninė sistema yra nusilpusi.
Tačiau didžiąją dalį Capnocytophaga infekcijų žmonėms sukelia C. Canimorsus – rūšis, gyvenanti šunų ir kačių nasruose.
Pacientai, užsikrėtę C. canimorsus, dažniausiai užsikrečia įkandus šuniui ar katei, arba šuns ar katės seilėms patekus į atvirą žaizdą, ar žaizdelę ant žmogaus kūno. Tačiau dauguma šunų ar kačių įkandimų nesukelia Capnocytophaga ar kitos ligos. Pavyzdžiui, JAV kasmet šunys apkandžioja apie 4,5 mln. žmonių – tačiau tik 20 proc. iš jų prireikia medikų pagalbos dėl patirtų sužalojimų ar infekcijų.
Žmonėms, kurie užsikrečia Capnocytophaga infekcija, simptomai paprastai prasideda praėjus 3–5 dienoms po šuns ar katės įkandimo ar įdrėskimo. Žaizdos vietoje gali atsirasti pūslių, taip pat paraudimas, patinimas ir skausmas. Jie taip pat gali karščiuoti, viduriuoti, vemti ir jiems gali skaudėti galvą.
Capnocytophaga bakterijos taip pat gali išplisti už žaizdos ribų ir patekti į kitus organus, sukeldamos tokias sunkias ligas kaip širdies priepuolį, inkstų nepakankamumą ir gangreną – kūno audinių žūtį. Be to, infekcija gali sukelti kraujo užkrėtimą arba meningitą (galvos ir nugaros smegenų dangalų infekciją). Pacientai, kuriems išsivysto šios sunkios būklės, turi atitinkamai 30 proc. arba 5 proc. tikimybę išgyventi.
Pacientams, kurie neturi blužnies, mirties nuo Capnocytophaga infekcijos rizika yra 30–60 proc. didesnė nei žmonėms, kurie turi šį organą – ir jie gali mirti per 1–3 dienas nuo simptomų pradžios. Šie pacientai gali būti ypač jautrūs, nes blužnis vaidina svarbų vaidmenį imuninės sistemos atsake į tokias bakterijas kaip Capnocytophaga.
Capnocytophaga infekcija gali būti gydoma antibiotikais, o greitai pradėjus gydymą galima sumažinti sunkių komplikacijų riziką. Pacientams, kuriems išsivysto gangrena, gali tekti amputuoti galūnes.
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai rekomenduoja visiems, kuriems įkando šuo ar katė, nedelsiant kreiptis į savo sveikatos priežiūros specialistą arba vykti į skubios pagalbos kliniką, kad būtų atliktas tyrimas. Be to, jie turėtų nedelsdami nuplauti įkandimo vietą vandeniu ir muilu, pataria agentūra.
Parengta pagal „Live Science“.