Naujame mokslininkų tyrime, neseniai paskelbtame žurnale „Australian Archaeology“, pateikiami vienintelio žinomo vieno iš šių ratų archeologinių kasinėjimų rezultatai, kartu su Wurundjeri Woi-wurrungų žmonių supratimu apie šias paslaptingas vietas.
Ji padeda geriau suprasti Australijos archeologinių paminklų, kuriuos per daugiau nei 65 000 metų nepertraukiamai kūrė ir išlaikė aborigenai bei Toreso sąsiaurio salų gyventojai, turtingumą ir įvairovę.
Slaptos ir šventos vietos
Žemės ratai aptinkami visame pasaulyje, įskaitant Angliją, Amazoniją ir Kambodžą.
Šiuos ratus žmonės sukūrė prieš šimtus ar tūkstančius metų. Jie tai darė iškasdami ir supildami žemę į didelį, iki kelių šimtų metrų skersmens ratą (ar ratus).
Rytų Australijoje žemės ratai suprantami kaip slaptos ir šventos įvairių aborigenų grupių iniciacijos bei apeigų vietos.
Daugelis žemės ratų buvo sunaikinti prasidėjus Europos kolonizacijai ir žemės ūkio vystymui. Apskaičiuota, kad vien Naujajame Pietų Velse ir Kvinslande kadaise buvo šimtai žemės ratų. Tačiau šiandien jų išliko tik apie 100. Mažiau ratų užfiksuota Viktorijos valstijoje, įskaitant penkis žemės ratus Sanberyje.
Kraštovaizdžio kontekstas
Wurundjeri Woi-wurrung žmonės gyvena centrinėje ir pietinėje Viktorijos valstijos dalyje. Į šią teritoriją įeina didžioji Melburno dalis ir apylinkės.
2021–22 m. Wurundjeri Woi-wurrung žmonės vadovavo pirmajam platesnio kraštovaizdžio, apimančio penkis Sanberio žemės ratus, kultūrinių vertybių tyrimui.
Wurundjeri Woi-wurrung žmonėms šis kraštovaizdis turi didžiulę kultūrinę reikšmę. Jis atspindi gilią okupacijos, kolonizacijos, pasipriešinimo, prisitaikymo, apsisprendimo ir atsparumo istoriją. Čia gyveno, keliavo, būrėsi ir ištisas kartas augino Liwik (protėviai).
Wurundjeri Woi-wurrung žmonės tūkstančius metų aktyviai tvarkė šį kraštovaizdį. Tai atitinka jų tradicinius pasakojimus ir papročius, susijusius su mitologiniais protėviais Bunjil ir Waa. Wurundjeri Woi-wurrung žmonės šiandien ir toliau laikosi tradicinių įsipareigojimų rūpintis šiuo kraštu.
Nauji archeologiniai kasinėjimai
2022 m. Wurundjeri Woi-wurrung žmonės vadovavo naujiems archeologiniams kasinėjimams viename iš ratų, vadinamame Sanberio Ratu G.
Sanberio Ratas G simbolizuoja vietą, į kurią keliaudavo ir susirinkdavo Liwik – ir tikėtiną apeigų vietą. Be to, tai labai svarbi vieta tarp tradicinių Woi-wurrung žmonių Marin bulluk ir Wurundjeri wilam klanų tradicinių žemių, kurias skiria biik wurrdha (dar vadinamas Džeksono šaltiniu, Jackson Creek).
Archeologas Davidas Frankelis 1979 m. pirmą kartą atliko kasinėjimus Sanberio Rate G. Iki šiol Australijoje nėra žinoma apie jokius kitus žemės ratų kasinėjimus.
Wurundjeri Woi-wurrung žmonės vadovavo 1979 m. kasinėjimų metu rastų 166 akmeninių artefaktų datavimui ir pakartotinei analizei.
Tam reikėjo datuoti rato nuosėdas – kad būtų galima nustatyti, kada ratas buvo sukurtas. Be to, reikėjo artefaktus vėl sudėlioti kaip dėlionę, ištirti jų paviršių ir briaunų likučius bei nusidėvėjimą. Tai suteikė informacijos apie tai, kaip Woi-wurrung žmonės Sanberio rate gamino ir naudojo akmeninius įrankius.
Senovinis ratas
Tyrimo rezultatai atskleidė, kad Woi-wurrung žmonės ratą sukūrė maždaug prieš 590–1400 metų. Jie šioje vietovėje praleido daug laiko – valydami žemę ir augalus, atkasinėdami dirvožemį ir uolienas, kad sukurtų žiedinį pylimą – ir sluoksniuodami uolienas, kad sukurtų akmenų kompozicijas.
Jie taip pat degino laužus, gamino akmeninius įrankius ir perkėlinėjo objektus rato viduje.
Kai kurių akmeninių artefaktų nusidėvėjimo ženklai ir likučiai rodo, kad Woi-wurrung žmonės kai kuriuos iš šių akmeninių įrankių galėjo naudoti papuošalams gaminti bei dekoratyviniams randams (skarifikacijai) ant odos kurti. Tokia praktika užfiksuota ir kitose Viktorijos valstijos dalyse.
Šis tyrimas yra pirmasis, kuriame derinamos žemės ratų Australijoje kultūrinės ir archeologinės įžvalgos. Jis rodo, kaip svarbu toliau tirti ir saugoti šiuos žemės ratus, taip pat kitus žinomus rytų Australijoje, teigia tyrėjai. Tai ypač svarbu atsižvelgiant į nuolatinę grėsmę, kylančią dėl žemės ūkio vystymo ir klimato kaitos, kuri kelia pavojų žemės ratų išlikimui.
Parengta pagal „The Conversation“.