Šiuos naujus rodiklius apskaičiavo Londono universitetinio koledžo (UCL) mokslininkai, remdamiesi naujausiais duomenimis, pridėtais prie 2000 m. atlikto tyrimo, kuriame buvo apskaičiuota, kad kiekviena surūkyta cigaretė lemia 11 prarastų gyvenimo minučių.
Dabar surinkta daugiau statistinių duomenų apie rūkančiųjų mirtingumą – o tai reiškia, kad galima tiksliau apskaičiuoti jų gyvenimo trukmę.
Tyrėjai norėjo atnaujinti skaičiavimus, kad paskatintų žmones atsisakyti įpročio rūkyti, kuris smarkiai padidina riziką susirgti plaučių vėžiu, pažeisti smegenis ir gali sukelti daugybę kitų sveikatos sutrikimų.
„Aiškiai perteikti šią žalą taip, kad ji būtų suprantama rūkantiesiems, gali būti sudėtinga. Vienas iš galimai paveikių būdų išreikšti rūkymo žalą – apskaičiuoti vidutinį gyvenimo trukmės sumažėjimą dėl kiekvienos surūkytos cigaretės“, – rašo tyrėjai.
Žinoma, ši trukmė pagrįsta supaprastintu kiekvieno asmens įpročio vertinimu. Rūkančiojo gyvenimo trukmei įtakos gali turėti viskas, pradedant tuo, kaip giliai rūkalius įkvepia kiekvieną dūmą, ir baigiant kitomis jo sveikatos būklėmis.
Vis dėlto, nustatytas bendrinis prarastų gyvenimo minučių skaičius leidžia įsivaizduoti kiekvienos cigaretės poveikį organizmui ir pabrėžia, kad nerūkymo nauda laikui bėgant didėja.
„Epidemiologiniai duomenys rodo, kad rūkymo daroma žala kaupiasi, ir kuo anksčiau žmogus meta rūkyti bei kuo mažiau cigarečių jis surūko, tuo ilgiau gyvena, – rašo tyrėjai. – Taigi, 10 cigarečių per dieną rūkantis asmuo, metęs rūkyti 2025 m. sausio 1 d., iki sausio 8 d. gali išsaugoti visą gyvenimo dieną, iki vasario 20 d. – savaitę, o iki rugpjūčio 5 d. – mėnesį. Iki metų pabaigos jis galėtų išsaugoti 50 gyvenimo dienų.“
Jungtinėje Karalystėje, iš kurios buvo gauti statistiniai duomenys, rūkantys vyrai vidutiniškai sutrumpina savo gyvenimą 10 metų, o moterys – 11 metų.
Mokslininkai pabrėžia, kad nepakanka sumažinti surūkomų cigarečių kiekį – visiškai mesti rūkyti yra vienintelė išeitis, jei norite pašalinti papildomą ligų riziką.
„Mesti rūkyti naudinga bet kokiame amžiuje, tačiau kuo anksčiau rūkaliai išlips iš šio mirties eskalatoriaus, tuo ilgesnio ir sveikesnio gyvenimo jie gali tikėtis“, – rašo tyrėjai.
Tyrimas paskelbtas žurnale „Addiction“.