Tikimasi, kad šiais metais JAV reguliavimo institucijos patvirtins kiaulių genų redagavimą – kad jos taptų atsparios plačiai paplitusiai ir pražūtingai ligai. Šis patvirtinimas galėtų atverti kelią daug platesniam šios technologijos naudojimui.
2025 m. Filipinuose taip pat turėtų būti atlikti bandymai su bananais, pakeistais taip, kad būtų atsparūs pagrindinei grybinei ligai, išplitusiai daugelyje pasaulio šalių. Jei Filipinai pradės auginti tokius bananus, jų pavyzdžiu gali pasekti ir kitos šalys.
Apskaičiuota, kad pasaulyje dėl kenkėjų ir ligų prarandama 20–40 proc. gyvulių ir pasėlių. Šių nuostolių mažinimas duotų daug naudos: padėtų sumažinti maisto kainas, padidintų ūkininkavimo pelningumą ir sumažintų aplinkai daromą žalą. O ūkinių gyvūnų atsparumo gripo virusams didinimas galėtų net padėti sumažinti kitos pandemijos riziką.
Tačiau kol kas vadinamieji „Bt augalai“, sukurti kaip atsparūs įvairiems kenkėjams, yra vieninteliai genetiškai modifikuoti augalai, kurie dabar plačiai auginami. 1998 m. virusinei ligai atsparios genetiškai modifikuotos papajos išgelbėjo Havajų papajų pramonę, tačiau ligoms atsparių augalų diegimas kitur buvo lėtas dėl pasipriešinimo genetiškai modifikuotiems maisto produktams. Jokie genetiškai modifikuoti gyvūnai plačiu mastu neauginami.
Tarptautinė veislininkystės bendrovė „Genus“ gali tai pakeisti. Ji pasitelkė CRISPR genų redagavimą, kad keturias veislines kiaulių linijas padarytų atspariomis per orą plintančiam virusui, sukeliančiam kiaulių reprodukcinį ir respiracinį sindromą (PRRS). PRRS paveiktuose ūkiuose produkcija gali sumažėti 7 proc., todėl visame pasaulyje patiriami dideli nuostoliai.
„Toliau darome pažangą siekdami JAV Maisto ir vaistų administracijos patvirtinimo mūsų PRRS atsparioms kiaulėms – siekiame, kad jos būtų patvirtintos 2025 m.“, – sako Clintas Nesbittas iš „Genus“.
PRRS atsparių kiaulių išleidimas į rinką taip pat priklausys nuo patvirtinimo pagrindinėse JAV kiaulienos eksporto rinkose, todėl pardavimai gali prasidėti tik 2026 m. Kai tik bus gauti reikiami patvirtinimai, „Genus“ tikisi didelės paklausos – atsižvelgiant į didžiulius ūkininkų nuostolius, kuriuos jie patiria dėl šios ligos.
JK kiaulių auginimo įmonės vadovas Robertas Beckettas taip pat paragino JK vyriausybę kuo greičiau patvirtinti atsparias kiaules. „Visiškai palaikau šios technologijos patvirtinimą, kad ji padėtų kovoti su kiaulininkystės pramonę niokojančia PRRS liga“, – sakė jis.
Kitą žalingą ligą sukelia grybelis TR4, kuris užkrečia ir sunaikina daugumą valgomųjų bananų, įskaitant populiariausią pasaulyje „Cavendish“ veislę. Jameso Dale’o vadovaujama Kvinslendo technologijos universiteto (Australija) komanda šios veislės bananus padarė atsparius TR4, pridėjusi laukinių bananų geną.
Šie bananai buvo patvirtinti Australijoje, tačiau ši šalis yra viena iš nedaugelio, kuriai pavyksta suvaldyti TR4. Platesnis pritaikymas priklauso nuo to, ar bananai bus pradėti naudoti kitose šalyse, o Filipinuose netrukus bus pradėti lauko bandymai. „Jei viskas bus gerai, jie turėtų būti pasodinti į laukus maždaug vasario pabaigoje“, – sako J. Dale'as.
Šie lauko bandymai užtruko dėl „Greenpeace“ inicijuoto teismo sprendimo, kuriuo Filipinuose uždrausta auginti genetiškai modifikuotas kultūras. Šis sprendimas buvo iš dalies atšauktas, todėl bandymai gali būti tęsiami – tačiau auksinių ryžių, modifikuotų taip, kad juose būtų daugiau provitamino A, auginimas lieka uždraustas, rašo „New Scientist“.