Kovos su „žieminiu vėmimu“: pradėjo naujos iRNR vakcinos bandymus

2024 m. gruodžio 23 d. 08:34
Lrytas.lt
Pradedami pasauliniai tarptautiniai iRNR vakcinos nuo noroviruso bandymai, kuriais siekiama sumažinti liūdnai pagarsėjusį „žiemos vėmimą“. Bandymus apsunkino naujos noroviruso atmainos atsiradimas, dėl kurios kai kuriose pasaulio dalyse sparčiai auga susirgimų skaičius.
Daugiau nuotraukų (1)
„Deja, vienos iš labiausiai paplitusių atmainų nėra tame skiepe“, – sako Patrickas Moore'as iš Jungtinės Karalystės Nacionalinio sveikatos ir priežiūros tyrimų instituto, kuris vadovauja Jungtinės Karalystės tyrimo skyriui. – Tikėtina, kad daug atvejų yra susiję su šiuo variantu, o ne su tais variantais, nuo kurių, tikiuosi, apsaugome.“
Tačiau gali būti, kad vakcina šiek tiek apsaugos nuo naujojo varianto – o tyrimas dar parodys, ar ji veiksminga nuo trijų variantų, kuriuos ji apima.
Norovirusas yra labai užkrečiamas virusas, sukeliantis skrandžio gleivinės ir žarnyno uždegimą – arba gastroenteritą – dėl kurio prasideda vėmimas ir viduriavimas. Žmogus gali užsikrėsti vos nuo 10 viruso dalelių – ir vėliau išskirti tiek virusų, kad teoriškai galėtų užkrėsti visus pasaulio gyventojus, sako P. Moore'as.
Ten, kur žmonės gauna gerą priežiūrą, miršta labai retai, tačiau pažeidžiami žmonės – daugiausia labai seni ar jauni – gali atsidurti ligoninėje, todėl šis virusas yra didžiulė našta sveikatos priežiūros sistemoms.
„Vien Anglijoje į ligoninę patenka 12 000 pacientų, o tai Sveikatos apsaugos sistemai kainuoja 100 mln. svarų sterlingų, – sako P. Moore'as. – Jei įskaičiuotume ir produktyvumo praradimą, tai būtų 300 mln. svarų sterlingų.“ Konvertavus į eurus, tai būtų 120 459 500 ir 361 378 500.
Todėl reikia vakcinos. Buvo daugybė bandymų ją sukurti, tačiau dar nė viena nebuvo patvirtinta. Viena iš pagrindinių problemų yra ta, kad norovirusas yra labai įvairus. Pagal pagrindinių genų savybes jis skirstomas į 10 genogrupių – pavyzdžiui, GI arba GII – iš kurių kiekviena dar skirstoma į 49 genotipus – pavyzdžiui, GII.4 arba GII.17 – o genotipų viduje yra dar daugiau variacijų.
Įprastas vakcinas sudaro sveiki virusai arba viruso baltymai, kuriuos pagaminti yra brangu. iRNR vakcinose yra viruso baltymų gamybos instrukcijos, todėl lengviau ir pigiau sukurti vakcinas, skirtas keliems variantams. „Naudojant iRNR technologiją, į pagalbą pasitelkiami mūsų pačių organizmuose esantys mechanizmai, – sako P. Moore’as.
Eksperimentinėje iRNR vakcinoje, kurią sukūrė „Moderna“, yra iRNR, koduojanti trijų noroviruso variantų pagrindinį išorinį baltymą: GII.4, GI.3 ir GII.3. Dar visai neseniai tai buvo labiausiai paplitę pasaulyje cirkuliuojantys variantai.
Tačiau per pastaruosius metus Europoje ir Šiaurės Amerikoje paplito naujas GII.17 variantas. Kai kuriuose žiniasklaidos pranešimuose jis klaidingai vadinamas „Kawasaki variantu“ – iš tiesų šis pavadinimas taikomas kitam GII.17 variantui.
Jungtinėje Karalystėje naujasis GII.17 variantas sudaro apie 60 proc. atvejų. Laboratoriškai patvirtintų noroviruso atvejų skaičius Anglijoje yra dvigubai didesnis nei vidutiniškai per pastaruosius penkerius metus šiuo metų laiku.
Laimei, planuojama ištirti norovirusu užsikrėtusius tyrimo dalyvius – kad būtų galima nustatyti, kuriuo genotipu jie užsikrėtė. Tai reiškia, kad tyrimo metu bus galima nustatyti, ar vakcina turi kokį nors poveikį nuo cirkuliuojančių genotipų.
Ankstesnių tyrimų metu vakcinos nuo vieno genotipo kartais sumažindavo ir kito genotipo sukeltos ligos sunkumą, sako Robertas Atmaras iš Beiloro medicinos koledžo Hiustone, JAV. Jei vakcina veikia prieš GII.4, ji vis tiek gali turėti didelę reikšmę, sako jis – nes GII.4 variantai per pastaruosius dešimtmečius sukėlė daugiau nei pusę visų susirgimų.
Tokiu atveju ateityje vakcina tikriausiai būtų pakeista taip, kad apimtų ir GII.17 variantą, sako P. Moore’as. – Vienas iš iRNR vakcinų technologijos privalumų yra tas, kad ją galima gana greitai atnaujinti.“
Kitas klausimas – kiek ilgai išliks apsauga. Žmonėms gali tekti reguliariai skiepytis iš naujo, nes imunitetas silpsta arba atsiranda naujų variantų – panašiai kaip skiepijant nuo gripo.
Be GII.17 atsiradimo, tyrimas vyksta „nuostabiai gerai“, sako P. Moore'as. Jungtinėje Karalystėje pavyko pasiekti užsibrėžtą skaičių, sako jis, bet vis dar reikalingi vyresni nei 70 metų savanoriai.
Kiti tyrimo etapai vyksta JAV, Kanadoje ir Japonijoje – o 2025 m. jis bus išplėstas į daugiau šalių.
Tyrimo dalyviams sušvirkščiama vakcina arba placebas – o paskui stebima, ar jie nesuserga norovirusu. Kas tam tikrą laiką duomenys peržiūrimi, siekiant nustatyti, ar vakcina skiepytiems asmenims tikimybė užsikrėsti ar sunkiai susirgti yra mažesnė nei placebo gavusiems asmenims.
Aiškūs rezultatai gali būti gauti maždaug po metų. Paprastai, aplinkoje esant esant didesniam noroviruso kiekiui, rezultatai būtų gaunami greičiau, tačiau kadangi vakcinoje nėra GII.17, gali būti, kad taip nenutiks. Jei rezultatai bus geri, tyrimas galėtų būti išplėstas ir apimti vaikus, sako P. Moore'as.
Jei iRNR vakcina bus patvirtinta, sveikatos priežiūros institucijos svarstys, kiek ji yra ekonomiškai efektyvi. „Klausimas, ar verta, greičiausiai yra ekonominis, ir priklausys nuo tikslinės populiacijos: kiek vakcina kainuos ir kiek sutaupysime, užkirsdami kelią gastroenteritui?“ – sako R. Atmaras.
Parengta pagal „New Scientist“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.