Eksperimentų su žiurkėmis metu Italijos ir JAV mokslininkų komanda nustatė, kad kofeinas daro didelę įtaką mezolimbiniam takui – svarbiai smegenų atlygio sistemos daliai, kurioje išsiskiria dopaminas.
Tas pats takas yra susijęs su kai kuriais smegenų mechanizmais, dėl kurių asmenys, turintys alkoholio vartojimo sutrikimų, nuolat sugrįžta prie alkoholio vartojimo – o tai reiškia, kad gali būti įmanoma sukurti gydymo būdus, kurie nutrauktų šiuos žalingus elgesio ciklus.
Tyrėjai nustatė, kad kofeinas blokuoja alkoholio virsmą salsolinoliu – chemine medžiaga, kuri sukelia dopamino išsiskyrimą. Dėl to alkoholio vartojimas tampa mažiau malonus – ir sumažėja noras jį vartoti toliau.
Tačiau panašu, kad kofeinas dopaminą blokuoja ne tik neutralizuodamas tai, ką padaro alkoholis. Atrodo, kad jis taip pat tiesiogiai trukdo smegenims atpažinti ir reaguoti į salsolinolį ir morfiną.
Morfinas taip pat sukelia priklausomybę, todėl tyrėjai mano, kad kofeinas apskritai yra perspektyvi priklausomybės prevencijos priemonė. Tiek salsolinolis, tiek morfinas veikia Miu (μ) receptorių.
„Vilties teikia tai, kad vienas iš nedaugelio FDA patvirtintų vaistų nuo alkoholio vartojimo sutrikimų – Miu receptorių blokuojantis naltreksonas – taip pat užkerta kelią šiam alkoholio poveikiui“, – teigė vienas iš pagrindinių tyrimo autorių, neurologas Riccardo Maccioni.
Tai, kad kofeinas veikia panašiai kaip jau esamas vaistas, patvirtina mintį, kad mokslininkai galėjo atrasti dar vieną galimą priklausomybės nuo alkoholio gydymo būdą, nors nuo šių laboratorinių bandymų iki vaisto sukūrimo dar laukia ilgas kelias.
Toliau mokslininkai nori atlikti bandymus su kitais gyvūnais (šiuo atveju buvo naudojami tik žiurkių patinai), kad patikrintų gautus rezultatus, taip pat jie norėtų sužinoti, kaip šis poveikis gali kisti ilgesniu laikotarpiu.
Tyrimas paskelbtas žurnale „Translational Psychiatry“.
Parengta pagal „Science Alert“.