Sibiro „vartai į pragarą“ – tik pradžia? Mokslininkai įspėja apie galimas grėsmes kitur

2024 m. gruodžio 1 d. 20:17
Lrytas.lt
Nuošaliose Sibiro vietovėje plyti milžiniški krateriai, praminti „vartais į pragarą“. Kai kurių iš jų gylis toks didelis, kad juose tilptų 15 aukštų pastatas. Pirmąjį kraterį mokslininkai pastebėjo 2014 m., o nuo to laiko rado dar apie 20 kraterių, rašo „Business Insider“.
Daugiau nuotraukų (1)
Nuo pat pradžių mokslininkams buvo gana aišku, kad krateriai atsirado dėl kokio nors sprogimo giliai po žeme. Tačiau kas nulėmė šiuos sprogimus, ilgą laiką glumino mokslininkus. Dabar Kembridžo universiteto (JAV) chemijos inžinierė Ana Morgado mano, kad ji ir jos komanda išsiaiškino atsakymą į šį klausimą.
Jei jų teorija pasitvirtintų, tai reikštų, kad tokio tipo krateriai yra reti ir susidaro tik esant specifinėms geologinėms sąlygoms, todėl nėra pavojaus, kad kažkas panašaus atsiras, tarkime, kažkokio didmiesčio centre.
Sprogimus sukelia pažeidimai
Šaltuosiuose pasaulio kampeliuose, tokiose vietose kaip Sibiras ir Šiaurės Kanada, po žeme yra storas amžinojo įšalio sluoksnis, kuris susideda iš dirvožemio, uolienų ir nuosėdų, sušaldytų ledu. Po šiuo sluoksniu slypi į ledą panašus metano hidratų (kietos metano formos) sluoksnis.
Tarp amžinojo įšalo ir metano hidratų sluoksnio egzistuoja apie metro storio sūraus neužšalusio vandens erdvės, vadinamos kriopegais.
Tyrimų duomenys rodo, kad dėl klimato kaitos, sukeliančios temperatūrų kilimą, tirpsta viršutiniai dirvožemio sluoksniai, todėl vanduo prasiskverbia pro amžinąjį įšalą ir patenka į kriopegus, kuriuose jam nėra pakankamai vietos. Tada kriopegas pradeda plėstis, slėgis didėja ir dirvožemis įtrūksta, sukeldamas plyšių atsiradimą paviršiuje. Dėl šių plyšių slėgis gelmėse staigiai sumažėja – tai pažeidžia metano hidratų struktūrą ir sukelia sprogstantį dujų išsiskyrimą.
Tikėtina, kad satsiras daugiau kraterių
Tikėtina, kad artimiausiais metais Sibire atsiras daugiau šios kilmės kraterių, nes pasaulinė temperatūra ir toliau šils. Tai yra problema, nes metanas, kuris išsiskiria per šiuos sprogimus, yra labai stiprios šiltnamio efektą sukeliančios dujos, dėl kurių pasaulio temperatūra dar labiau kyla.
Dar didesnį susirūpinimą kelia tirpstantis amžinasis įšalas, nes jame yra ne tik metano, bet ir anglies dioksido, kuris tirpdamas patenka į atmosferą.
Svarbu pažymėti, kad Sibiras nėra vienintelė vieta pasaulyje, kurioje yra amžinojo įšalo. Jei komandos teorija teisinga, įmanoma, kad ir kitose amžinojo įšalo vietose prasidės tokie pat sprogimai kaip Sibire, sakė A. Morgado.
Vis dėlto, A Morgado pridūrė, kad „turėtų būti labai specifinė situacija, kad tai įvyktų kitoje vietoje“.
Parengta pagal „Business Insider“.
geologijaSibiraskrateris
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.