Mokslininkai jau žinojo, kad antibiotikai gali sumažinti bakterijų rūšių įvairovę žarnyne iki dvejų metų, tačiau ilgalaikės pasekmės buvo mažiau aiškios.
Siekdami užpildyti šią spragą, Gabrielis Baldanzi iš Upsalos universiteto (Švedija) su kolegomis išanalizavo trijų tyrimų, kurių metu buvo paimti daugiau kaip 5700 suaugusiųjų nuo 20 iki 70 metų amžiaus išmatų mėginiai, duomenis. Remiantis jų medicininiais įrašais, daugiau nei 1400 dalyvių nuo ketverių iki aštuonerių metų iki išmatų mėginio paėmimo vartojo trumpesnį nei dviejų savaičių trukmės antibiotikų kursą. Likusieji dalyviai per aštuonerius metus iki mėginio pateikimo antibiotikų nevartojo.
Tyrėjai nustatė, kad dalyvių, kurie vartojo antibiotikus, vadinamus makrolidais, kurie paprastai vartojami odos ir plaučių infekcijoms gydyti, žarnyne po ketverių-aštuonerių metų buvo vidutiniškai 56 rūšimis mažiau nei tų, kurie nevartojo jokių antibiotikų.
Tų, kurie vartojo cefalosporinais vadinamus antibiotikus, vartojamus nuo šlapimo takų infekcijų, plaučių uždegimo ir meningito, žarnyne po aštuonerių metų buvo vidutiniškai 43 bakterijų rūšimis mažiau. Tas pats pasakytina ir apie tuos, kurie vartojo antibiotikų klindamicino, skirto tam tikroms kaulų, sąnarių ir odos infekcijoms gydyti, kursą.
Tyrėjų komanda atsižvelgė į abiejų grupių skirtumus, kurie galėjo turėti įtakos rezultatams – pavyzdžiui, amžių, lytį ir kitas sveikatos problemas – pavyzdžiui, diabetą.
Daugumos žmonių žarnyne yra bent keli šimtai bakterijų rūšių. Praradus apie 50 rūšių, jie gali būti labiau pažeidžiami viduriavimo infekcijomis, pavyzdžiui, Clostridium difficile, sako Ines Moura iš Lidso universiteto Jungtinėje Karalystėje. Ši bakterija paprastai žarnyne elgiasi nekenksmingai, bet gali uždominuoti po to, kai žmogus pavartoja antibiotikus.
Tyrimas skelbiamas „medRxiv“.
Parengta pagal „New Scientist“.