Aptiko šiurpaus aukojimo ritualo įrodymų – „tai ypatingos galios demonstravimas“

2024 m. spalio 8 d. 09:27
Lrytas.lt
Archeologai milžiniškame priešistoriniame piliakalnyje pietų Sibire aptiko „unikalaus“ paaukojimo ritualo įrodymų.
Daugiau nuotraukų (1)
Kaip rašoma žurnale „Antiquity“ paskelbtame tyrime, šie įrodymai buvo aptikti atliekant kasinėjimus Tunnugo vietovėje Tuvoje, Rusijoje.
Kasinėjimų metu piliakalnyje aptikta fragmentuotų mažiausiai 18 arklių ir vieno žmogaus palaikų, iš kurių galima spręsti, kad jie buvo paaukoti po piliakalniu palaidoto elitinio asmens garbei.
Palaikai rasti kartu su „skitų stiliaus“ artefaktais ir jojimo įranga. Šie radiniai rodo, kad šis palaidojimas yra ankstyvas skitų laidojimo ritualų, orientuotų į žirgus ir aprašytų klasikiniuose Europos tekstuose, pavyzdys. Skitai buvo geležies amžiaus Eurazijos stepių gyventojai, žinomi dėl savo į žirgus orientuotos kultūros ir savito „gyvūnų stiliaus“ meno.
„Atradome unikalų palaidojimo ritualo, ilgą laiką laikytą graikų istoriko Herodoto prasimanymu, kuriuo siekta, kad stepių nomadai atrodytų barbariškesni, pavyzdį, – sakė vyresnysis tyrimo autorius, archeologas Gino Caspari. – Tai ypatingos galios demonstravimas. Įsivaizduokite, kad keliaujate per stepes ir užklystate į vietą, su tokiu pūvančių lavonų išdėstymu. Mažai kas jums taip aiškiai parodys, kad su šių kraštų žmonėmis nevalia susipykti.“
Naujausi radiniai piliakalnyje leidžia manyti, kad jis priklausė su skitais susijusiai tautai. Žinoma, kad skitai migravo iš Vidurinės Azijos į Ponto stepę dabartinėje pietvakarių Rusijoje ir Ukrainoje, tačiau tiksli jų kilmė lieka neaiški.
Naujausi radiniai yra vienas ankstyviausių skitų laidojimo praktikos pavyzdžių, rodančių, kad skitai, geriausiai žinomi iš Rytų Europos, buvo kilę gerokai toliau iš rytų.
„Skitai dažnai suprantami kaip etninė sąvoka, – sakė G. Caspari. – Tunnugo gyventojai nebuvo skitai siaurąja šio žodžio prasme. Mes nežinome, kaip jie save vadino. Tačiau jų kultūra turi daug skitų kultūros bruožų, kuriuos vėliau aptinkame šiauriniame Juodosios jūros regione iki pat Eurazijos stepių. Apibendrinant galima teigti, kad jie buvo kultūriškai glaudžiai susiję. Tačiau jie nelaikė savęs nei viena tauta, nei imperija“.
Palaidojime taip pat pastebimi kai kurie elementai, būdingi vėlyvojo bronzos amžiaus pavyzdžiams Mongolijoje. Tai leidžia manyti, kad skitų laidojimo ritualai iš dalies atsirado dar toliau į rytus ir pietus, kartu su Mongolijos bronzos amžiaus žirgų kultūromis.
„Tai dar vienas atvejis, išryškinantis ankstyvajame geležies amžiuje vykusius didžiulius pokyčius ir idėjų perdavimą didžiuliais atstumais Eurazijos stepėse“, – sakė G. Caspari.
Parengta pagal „Newsweek“.
archeologijaantropologijalaidojimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.